Zakonnicy od Serca Jezusowego

Historia Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa, potocznie nazywanego „sercanami”, sięga 1877 roku. Ich założycielem był Leon Gustaw Dehon, dlatego też nieraz mówi się o nich także „dehonianie”. Kapłani z tego zakonu poświęcili się przede wszystkim misji w Kościele poprzez modlitwę i kontemplację Serca Jezusowego, adorację eucharystyczną i posługę potrzebującym.

Kim był ojciec Leon Dehon?

Założyciel sercanów – ojciec Leon Dehon, urodził się 14 marca 1843 roku we Francji, w małym miasteczku La Capelle. Pochodził z zamożnego ziemiańskiego domu, a rodzice pragnęli wykształcić go na naukowca lub ważnego urzędnika.

Jako nastolatek uczył się w Hazebrouck, w jednej ze szkół prowadzonych przez kapłanów. Pod wpływem wielu przemyśleń, a także corocznych rekolekcji narodziło się w nim powołanie do stanu duchownego, o czym rodzice nie chcieli słyszeć. Na studia ojciec wysłał go do Paryża, mając nadzieję, że pobyt w wielkim mieście sprawi, że syn zmieni zdanie co do swojej przyszłości. W 1864 młody Leon Dehon ukończył studia prawnicze, które jednak w żaden sposób nie wpłynęły na jego powołanie. Rok później wstąpił do seminarium.

Nowe zgromadzenie

Po kilku latach gorliwej posługi kapłańskiej Leon postanowił założyć nowy zakon kapłanów, którego myślą przewodnią miało być zadośćuczynienie Sercu Jezusa za grzechy popełnione przez ludzkość. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Francja pod koniec XIX stulecia to państwo, w którym prześladowania Kościoła z czasów rewolucji francuskiej, a później Komuny Paryskiej wciąż przynosiły gorzkie owoce w postaci zeświecczenia i grzesznego życia wielu osób.

Kolebką przyszłego zgromadzenia stało się kolegium św. Jana w Saint-Quentin. Tutaj powstał pierwszy dom macierzysty i ustanowiono siedzibę zakonu.
Trzeba docenić wielki wkład i pomoc w powstanie placówki, jakiego udzieliły nowo powstałej wspólnocie siostry Służebnice Najświętszego Serca Jezusowego, które także w Saint-Quentin miały wówczas swoją siedzibę.

Celem pracy zakonu sercanów było szerzenie miłości do Serca Jezusowego przez przykład ofiary i pobożnego życia. Konieczna też była posługa ludziom i budowanie królestwa bożego wśród robotników, biednych i potrzebujących wsparcia.

Aby praca przynosiła jak najlepsze owoce, ojciec założyciel od samego początku przykładał dużą wagę do formacji kapłanów i zakonników.

Królowa Różańca Świętego nr 68
Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma! Mnóstwo ciekawych tekstów o duchowości pompejańskiej oraz świadectwa!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

Renata Gontarz

RENATA GONTARZ teolożka

Pisze na tematy Maryjne i różańcowe i o miejscach kultu. Autorka strony Turystyczne propozycje.
Wyszukaj jej teksty.


Cytaty za: www.sercanie.pl

0 0 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x