Zakopane ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. Pasjonują się nią turyści, którzy przemierzają miasto w poszukiwaniu jej śladów. Charakter tego miejsca tworzyli ludzie, którzy zapisali się także na kartach dziejów Polski. Należy wymienić choćby Tytusa Chałubińskiego, Stanisława Witkiewicza, Witkacego, św. brata Alberta, a także górali, takich jak słynnego Sabałę czy Klimka Bachledę. Bohaterów Zakopanego było oczywiście dużo więcej. Miejscem, które połączyło ich na wieki, jest stary cmentarz „Na Pęksowym Brzyzku”.
Historia
Odnowiciel KUL-u przez różaniec Ksiądz profesor Antoni Słomkowski
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, zwany nadzwyczajnym kaznodzieją różańcowym, odmawiał codziennie różaniec, angażując w tę modlitwę całe swoje serce. Odkrył w nim potężne narzędzie w walce z szatanem.
Devonia – duchowy dom emigrantów
W północnym Londynie, przy ulicy 2 Devonia Road, położony jest kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza – najstarsza polska parafia w Wielkiej Brytanii. Historia oraz współczesny charakter tego miejsca odzwierciedlają zmienne losy naszego kraju oraz polskiej społeczności zamieszkałej nad Tamizą.
Cud 1949
Wokół wydarzeń, jakie rozegrały się w lipcu 1949 roku w Lublinie, narosło wiele nieporozumień. Do dziś krążą w powszechnym obiegu różne wersje wypadków, których weryfikację utrudniają sprzeczne zeznania świadków, a także fakt, że nie zachowało się wiele istotnych dokumentów.
Święty Antoni w Radecznicy
Na jednym z roztoczańskich wzgórz, położonym blisko 30 km na zachód od Zamościa, wznosi się zespół klasztorny oo. Bernardynów z Bazyliką Mniejszą pw. św. Antoniego w Radecznicy. Wydarzenia, które stoją u początku miejscowego sanktuarium, rozegrały się 8 maja 1664 roku, a ich bohaterem był mieszkaniec wsi – Szymon Tkacz.
Kult Matki Bożej w zakonie krzyżackim
Od szkoły podstawowej słyszymy o krzyżakach, najczęściej w kontekście sprowadzenia ich do Polski przez księcia mazowieckiego Konrada, a także o ich przegranej bitwie pod Grunwaldem. To niepełna i na pewno niewyczerpująca perspektywa w patrzeniu na zakon krzyżacki. Brakuje nam przede wszystkim spojrzenia na nich jako na wspólnotę religijną – zakon funkcjonujący w Kościele od średniowiecza do dziś.
Cudowne wyzdrowienie na rozpoczęcie nabożeństwa sobót
Don Andrea Sponsiello Cera, duchowny z miejscowości Presicce nieopodal Otranto, napisał do Bartola Longo, redaktora naczelnego czasopisma „Różaniec i Nowe Pompeje”, w sprawie następującego wydarzenia, które później opisano w tym periodyku.
Matka Boża Łaskawa
Historia Matki Bożej Łaskawej na ziemiach polskich rozpoczęła się dzięki działalności księży pijarów, którzy przybyli do Polski w 1642 r., aby zadbać o młode pokolenia Polaków. Prowadzili tak zwane szkoły pobożne. Wstępnie utworzono piętnaście placówek, współcześnie ta dobra inicjatywa funkcjonuje jako Szkoły Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych. W tamtym okresie największą frekwencją cieszyło się warszawskie Collegium Nobilium, o randze szkoły wyższej. W tej sprawie św. Józef Kalasancjusz wysłał do Polski swojego wychowanka. Do Warszawy przybył zatem ks. Hiacynt Orselli, a jego zadaniem była organizacja edukacji na terenie Rzeczpospolitej.
Polskie zwycięstwa różańcowe
Różaniec łączy zwycięstwa pod Wiedniem, Chocimiem i Lwowem oraz wielkie procesje modlitewne na Jasnej Górze i w Krakowie, gdzie do dzisiaj w kościele Ojców Dominikanów pw. Świętej Trójcy, znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Różańcowej, kopia rzymskiej ikony Matki Bożej Śnieżnej, sprowadzona w 1600 r. z Rzymu przez kard. Bernarda Maciejowskiego, prymasa Polski. Wizerunek początkowo znajdował się w rzymskim kolegium jezuitów, gdzie modlił się św. Stanisław Kostka. Koronacji obrazu 2 października 1921 r. dokonał kard. Adam Stefan Sapieha.
Góra Grabarka
Prawosławne sanktuarium na Górze Grabarce ustępuje swą metryką średniowiecznym monasterom wschodnio-chrześcijańskim w Jabłecznej czy Supraślu. Również pod względem okazałości nie może konkurować z potężnymi soborami w Białymstoku, Łodzi lub Warszawie. Jednak to właśnie niewielka, drewniana cerkiew, położona na zalesionym wzgórzu jest od kilkudziesięciu lat najliczniej odwiedzanym przez polskich wyznawców prawosławia.
Matka Boża i miecz Sahajdacznego
Trwa wojna Ukrainy z imperium zła. Grzmi polska broń w ukraińskich rękach. Trudno nie wspomnieć, że skarbiec Zamku Królewskiego na Wawelu przechowuje miecz hetmana zaporoskiego, Piotra Konaszewicza Sahajdacznego, dar polskiego królewicza Władysława, pamiątkę braterstwa broni spod Chocimia. Braterstwa, które odradza się na naszych oczach, a któremu przed wiekami błogosławiła Matka Boża.
Błękitny Generał
Jasna Góra daje świadectwo o miejscu, jakie w życiu generała Hallera zajmowała Matka Boża, Cudowny Obraz i Częstochowa – duchowa stolica Polaków. Jego patriotyzm był przesiąknięty szczerą wiarą chrześcijańską, kochał Matkę Bożą z dziecięcą prostotą. Wyznawał, że Maryja jest Matką i Królową narodu i państwa polskiego, wszechwładną Panią wszystkich ziem polskich.
Santo Domingo. Raj z burzliwą historią
Republika Dominikańska, czyli Dominikana, to jedno z dwóch państw, położonych na wyspie, odkrytej przez Krzysztofa Kolumba w czasie jego pierwszej wyprawy do Nowego Świata jesienią 1492 roku, nazwanej przezeń Hispaniolą. Drugie z nich to Haiti. Każdego roku na Dominikanie gości tysiące turystów, przybywających, by opalać się na rajskich plażach i kąpać się w ciepłych wodach Morza Karaibskiego. Tysiące przybyszy, zwiedzających rozświetlone tropikalnym słońcem wąskie uliczki stolicy kraju – Santo Domingo – najczęściej nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudne i złożone są dzieje tego zakątka świata.