Suplika do Matki Bożej Pompejańskiej

1 września 1883 roku Leon XIII ogłosił encyklikę „Supremi apostolatus officio”. Pisze w niej: „Widzicie, Czcigodni Bracia, jak długie i ciężkie walki i doświadczenia przechodzi Kościół. Chrześcijańską pobożność, publiczną uczciwość obyczajów, a nawet samą wiarę, która jest najwyższym dobrem i początkiem innych cnót, widzimy wystawionymi na co dzień większe niebezpieczeństwa. (…) Najboleśniejszą zaś rzeczą i najbardziej godną opłakiwania jest to, że tyle dusz odkupionych Krwią Jezusa Chrystusa, porwanych jakby jakimś wichrem zbłąkanego wieku, pędzi na oślep ku złemu i popada w wiekuistą zgubę. (…) Przeto nie tylko zachęcamy wszystkich chrześcijan, aby, czy to publicznie, czy osobno, każdy w swym domu i ze swą rodziną odprawiali pobożne modły różańcowe”.

Leon XIII błogosławi Pompejom

Jednocześnie Leon XIII ogłosił październik miesiącem różańca. To papieskie wezwanie stało się dla bł. Bartola impulsem do działania. W osobistym telegramie, dziękując za papieski dokument, zapewnił o dalszym rozwoju dzieł pompejańskich. Odpowiedź sekretarza papieskiego była bardzo przychylna: Leon XIII przeczytał „z ogromną przyjemnością” telegram i zapewnił o swoim szczególnym błogosławieństwie dla wszystkich wiernych związanych z powstającym kościołem w Pompejach. 

W tym czasie Bartolo Longo zlecił druk i rozpowszechnianie encykliki, do której napisał swój komentarz. Czytamy w nim, że „Polityka trafiła w ręce masonerii, która ma adeptów we wszystkich narodach i gabinetach. Moralność, ze względu na zakaz nauczania katechizmu w szkołach, została wyłączona ze społeczności ludzkiej bez Boga. Społeczeństwo kroczy po wulkanie, a ten grozi w każdej chwili rozwarciem się i pochłonięciem współczesnego pokolenia”. Longo napisał też specjalną modlitwę błagalną – „Suplikację do Matki Bożej Pompejańskiej”, pierwszy raz odczytaną publicznie 14 października 1883 roku podczas święta Królowej Różańca Świętego. Stało się to tradycją pompejańskiej świątyni: modlitwę tę odmawia się dwa razy w roku: 8 maja (w święto założenia sanktuarium) oraz w pierwszą niedzielę października (w święto Królowej Różańca Świętego). 

Suplikacja pompejańskaTo był dość trudny okres dla rodzących się dzieł pompejańskich. Dla Bartola Longo szczególnie liczyło się, aby ułożone przez niego modlitwy otrzymały aprobatę Kościoła. Pisał: „Było zrozumiałe, że już od początku rosła obawa, jeśli nie podejrzliwość, wobec tych nowych modlitw. Dlatego przyznanie olbrzymiego odpustu nowennie pompejańskiej, nabożeństwu piętnastu sobót czy Suplikacji było najbardziej uroczystym ich zatwierdzeniem, a kościelna pieczęć zażegnała wszelkie obawy i dyskusje”.

Modlitwa szybko się rozprzestrzeniła, została przetłumaczona na wiele języków. 8 maja 1915 roku za pontyfikatu papieża Benedykta XV została publicznie odmówiona w Watykanie. Natomiast pierwszym papieżem, który przewodniczył jej odmawianiu w samym Pompejach, był Jan Paweł II, co miało miejsce 7 października 2003 roku, na zakończenie Roku różańca. Także w końcówce Listu o różańcu („Rosarium Virginis Mariae”) znajdujemy fragment Suplikacji ułożonej przez Bartola Longo. 

(O) czym jest Suplikacja?

Suplikacja, z języka łacińskiego supplicatio – „błaganie, prośba”, to pieśń lub modlitwa błagalna, odmawiana w okresie nieszczęść bądź klęsk. Z Suplikacji do Matki Bożej Pompejańskiej przebija ton nieco pesymistyczny, wobec ciężkich doświadczeń, jakie napotykał wówczas Kościół. Do Dziewicy Zwycięskiej, „na imię Której cieszą się niebiosa i drży piekło”, autor kieruje prośbę: „Niech wzbudzą w Tobie współczucie zmartwienia i cierpienia, które zaprawiają goryczą nasze życie. Zobacz, o Matko, ile czyha na nas niebezpieczeństw duszy i ciała, jak wiele uciska nas nieszczęść i udręk”.

KRS nr 49Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!

Marek Woś

MAREK WOŚ redaktor naczelny

Redaktor KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od "brudnej roboty".
Wyszukaj jego teksty.

0 0 głosów
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x