Jak postawa ciała pomaga w modlitwie (cz. 2)

O tym jak ważne są gesty, wykonywane w czasie modlitwy, przypomina nam Pismo Święte. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć fakt zawierania w natchnionych opisach z pozoru tak nieistotnych szczegółów jak pozycja oczu? Zapraszamy na drugą część tekstu o postawie, pomagającej w modlitwie.

postawa klęczącaSłowo „modlitwa” niemal automatycznie przywodzi nam na myśl postawę klęczącą. I rzeczywiście, jest ona bardzo godna, wyraża nasze poddanie i uległość wobec Boga. To gest sługi, uniżającego się przed Panem, często w momencie prośby. W takiej pozycji widzimy osoby, przychodzące do Pana Jezusa:

„Przyszedł do Jezusa trędowaty i upadając na kolana prosił Go: Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Mk 1, 40),

„Podszedł do Jezusa pewien człowiek i padając przed Nim na kolana, prosił: Panie, zlituj się nad moim synem!” (Mt 17, 14).

Taką samą postawę przyjmuje On sam w czasie modlitwy w Ogrójcu:

„Jezus oddalił się od uczniów na odległość jakby rzutu kamieniem, upadł na kolana i modlił się: Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie” (Łk 22, 41-42).

postawa stojącaZaledwie kilka wersetów niżej widzimy, że Jezus upomniał uczniów: „Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie” (Łk 22,46). W Biblii wielokrotnie znajdziemy odniesienia do postawy stojącej i nie jest to przenośnia – tak zwykle modlą się Żydzi. Stojąc modlili się pierwsi chrześcijanie, być może również na skutek tradycji żydowskiej. Postawa stojąca wyraża szacunek wobec Boga – tak samo jak uczymy dzieci, aby wstawały, gdy do klasy wchodzi nauczyciel, a do pokoju ktoś starszy, komu szacunek się należy. Jednocześnie postawa stojąca jest wyrazem czujności i gotowości do natychmiastowego wyruszenia w drogę.

Nie należy również odrzucać postawy siedzącej,

jako całkowicie niegodnej przed Bogiem. Siedząc, chrześcijanin może wsłuchać się w słowo kierowane doń przez Pana, zachować je i rozważać. Zauważmy o ile łatwiej jest nam skupić się w czasie homilii, gdy siedzimy, a jak podatni jesteśmy na rozproszenia, gdy musimy przestępować nerwowo z nogi na nogę.

„Szary” wierny nieczęsto ma do czynienia z leżeniem krzyżem.

leżenie krzyżem

Warto więc wrócić uwagę na gest kapłana, który pada na twarz w czasie liturgii Wielkiego Piątku lub święceń. W ten sposób składa on pokłon Chrystusowi, tak jak czynili to ludzie znani nam z kart Ewangelii:

„Oto zbliżył się trędowaty, upadł przed Jezusem i prosił Go: Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Mt 8, 2; Łk 5, 12),

„Pewien zwierzchnik synagogi przyszedł do Jezusa i, oddając Mu pokłon, prosił: Panie, moja córka dopiero skonała, lecz przyjdź i włóż na nią rękę…” (Mt 9, 18),

„Wtedy jeden z trędowatych widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jezusa i dziękował Mu” (Łk 17, 15-16).

Wiemy już w jaki sposób możemy stanąć przed Bogiem. A co z naszymi rękoma i oczyma? O tym napiszemy w trzeciej części artykułu.

Ominęła Cię pierwsza część tekstu? Znajdziesz ją, klikając poniżej

Jak postawa ciała pomaga w modlitwie (cz. 1)

5 1 głos
Oceń ten tekst

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Teresa
Teresa
25 września 2016 17:34

Ja słowa Pana Jezusa „Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie” (Łk 22,46) rozumiem nie w sensie aprobaty do modlitwy w pozycji stojącej ale ponieważ uczniowie spali (w pozycji leżącej) wstańcie oznacza wg mnie obudźcie się i módlcie się. A już naprawdę nie rozumiem, dlaczego ludzie młodzi i pełnosprawni przyjmują Komunię Św. na stojąco. Przecież to żywy Jezus Chrystus stoi przed Tobą.

Julia
Julia
25 września 2016 21:11

Jezus zwrócił się do uczniów wstańcie do śpiących a nie powiedział stawajcie do modlitwy. czy tak wyrwany z kontekstu słów Jezusa można manipulować słowem z Pisma Świętego „

Magdalena
Magdalena
26 września 2016 15:41

Myślę, że najważniejsze jest serce i skupienie na modlitwie.Zalecaną postawą jest postawa klęcząca, jednak nie należy się kierować postawą,tylko sercem.Np. nie będę się modlić na klęcząco podczas pidróży pociągiem wśród innych pasażerów

Damian
Damian
17 października 2016 16:27

Jeżeli mogę się zapytać; Czy tylko kapłan może leżeć krzyżem czy wierny też może podczas modlitwy ?

Ks. Robert
Ks. Robert
18 października 2016 18:12

Oczywiście, że każdy chrześcijanin może w ten sposób się modlić. Wielu świętych w ten sposób modliło się szczególnie w najważniejszych momentach swego życia. W ramach pokuty, ekspiacji.

6
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x