Polskie Pompeje – Kaplicówka w Skoczowie

Nad Wisłą w sercu Pogórza Cieszyńskiego, malowniczo rozciąga się zabytkowe miasteczko Skoczów. Tutaj w 1576 r. przyszedł na świat św. Jan Sarkander – przykładny kapłan i męczennik.

Tutaj 22 maja 1995 roku odprawił dziękczynną Mszę św. za dar jego kanonizacji papież Polak bł. Jan Paweł II. Tutaj na wzgórzu Kaplicówka wołał: „Czas próby polskich sumień trwa! Musicie być mocni w wierze!”. Te słowa wciąż są aktualne. Trzynaście lat później miejsce to upodobała sobie Królowa Różańca Świętego z Pompejów. Tu w towarzystwie świę­tych promieniuje swoim blaskiem i ro­zlewa łaski na potrzebujących.

Wszystko zaczęło się 11 września 2002 roku. Pani Lidia Wajdzik, wówczas naczelnik Wydziału Kultury i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Cieszynie i jednocześnie zelatorka Apostolstwa Dobrej Śmierci, w czasie służbowej podróży z panem Tadeuszem Kopciem, ówczesnym wicestarostą powiatu cieszyńskiego, opowiedziała o pielgrzymce Apostolstwa, na którą się wybierała. W planie podróży były także ruiny w Pompejach. Pani Lidia nie wiedziała wtedy nic o Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej ani o nowennie pompejańskiej. Pan Tadeusz Kopeć z entuzjazmem opowiedział pani Lidii o Sanktuarium i o nowennie „nie do odparcia”, zwanej pompejańską, którą już wcześniej odmawiał. Dowiedział się o niej z publikacji ojca dominikanina prof. zw. Stanisława Marii Kałdona OP – prekursora nowenny pompejańskiej w Polsce. Pod wpływem namów pana Tadeusza pani Lidia sama zaczęła odmawiać nowennę i namówiła do tego aż 27 osób. Po tej przełomowej rozmowie pielgrzymka nie mogła już pominąć pompejańskiego różańcowego Sanktuarium.

Biskup ordynariusz bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy poświęca obraz Matki Bożej Pompejańskiej
Biskup ordynariusz bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy
poświęca obraz Matki Bożej Pompejańskiej

Trwanie na modlitwie przed cudownym obrazem Pompejańskiej Pani umocniło w pielgrzymach przekonanie o mocy i sile modlitwy różańcowej w tej szczególnej formie nowenny pompejańskiej. Był to także jeden z mocnych impulsów do szerzenia przez Apostolstwo Dobrej Śmierci na cały świat tej wymagającej formy modlitwy różańcowej. Swoim Listem Apostolskim o różańcu świętym, podpisanym przed wizerunkiem Matki Bożej Pompejańskiej dnia 16 października 2002 roku, Jan Paweł II utwierdził czcicieli Matki Bożej Różańcowej z Pompejów, że dzieło, które szerzą, jest konieczne. W nakładzie ponad 80 tys. egzemplarzy wydano kolorowy folder, dziś wielojęzyczny, w którym zamieszczona została nowenna pompejańska. Od blisko 10 lat dzięki artykułom w czasopismach katolickich, takich jak np. „Cuda i Łaski Boże” z Krakowa, a szczególnie kwartalnik Centrali Apostolstwa Dobrej Śmierci „Nadzieja i Życie” z Górki Klasztornej, nowenna dociera na wszystkie kontynenty świata.

Biskup Tadeusz Rakoczy pobłogosławił staraniom Apostolstwa w pro­pagowaniu nowenny. W 2008 r. przekazał kopię cudownego obrazu z Pompejów, która 1 czerwca tegoż roku została procesyjnie wniesiona do maleńkiego sanktuarium św. Sarkandra na Kaplicówce podczas uroczystej Mszy odpustowej. Wtedy też biskup Rakoczy poświęcił obraz. Tu zawsze drugiego dnia miesiąca odbywają się nabożeństwa pompejańskie. Każdorazowo w nabożeństwie uczestniczy 7–10 księży i prawie 200 wiernych nie tylko z diecezji bielsko-żywieckiej, lecz także z sąsiednich archidiecezji, a nawet z zagranicy. Dwa razy w roku, tak jak w Pompejach, przed uroczystością różańcową 8 maja i pierwszą niedzielą października, całą noc odprawiane są Msze św., modlitwy, śpiewane hymny i pieśni. Apostolstwo całym sercem uczestniczy w tych Świętych Nocach Modlitwy. Opiekę duszpasterską sprawują miejscowi kapłani z parafii p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie z ks. prałatem Alojzym Zubrem na czele.

Red.

16 października 2011 roku Święta Penicentjaria Apostolska na mocy specjalnych pełnomocnictw papieża Benedykta XVI zezwala wiernym zgromadzonym w sanktuarium św. Jana Sarkandra na uzyskanie odpustu zupełnego drugiego dnia każdego miesiąca oraz 8 maja. Wierni, którzy z ważnej przyczyny nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, mogą uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami, jeśli przed wizerunkiem św. Jana Sarkandra połączą się duchowo z zebranymi w Sanktuarium.

Więcej informacji o Skoczowie: www.pompejanska.pl

 

5 1 głos
Oceń ten tekst
Photo of author

Lidia

Wajdzik

Animator kultury, animatorka nowenny pompejańskiej w Polsce od 2002 roku. Organizatorka rekolekcji, spotkań oraz świętych nocy modlitwy. Wyszukaj jej teksty.
Więcej tekstów tego autora

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x