Podkarpackie Pompeje

Photo of author

Autor: Marek Woś

Wizerunek Matki Bożej Pompejańskiej w Świętem

Wizerunek Matki Bożej Pompejańskiej w Świętem, Fot. © red.

Kochani Czytelnicy!
91% artykułów na naszej stronie jest dostępnych bez ograniczeń. Nie znaczy to, że nie istnieją koszty ich przygotowania i publikacji. Będziemy wdzięczni za zaprenumerowanie naszego czasopisma albo wsparcie naszej Fundacji. Dziękujemy za zrozumienie.
Redakcja

Przypomnijmy sobie „Podkarpackie Pompeje”, wieś Święte, położoną w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim w gminie Radymno, gdzie od lat odbywają się nabożeństwa pompejańskie.

W  tejże wsi w 1932 r. zbudowano cerkiew  grekokatolicką pod wezwaniem świętej Paraskiewy. W tamtym czasie przeważającą część mieszkańców Świętego stanowili grekokatolicy. W 1945 r. w wyniku zmiany przebiegu granic państwa polskiego, nastąpiło przesiedlenie. Ludność grekokatolicka została zobligowana do przeprowadzki na teren dzisiejszej Ukrainy, natomiast do Świętego przyjechali Polacy z około dwudziestu pięciu miejscowości znajdujących się na Ukrainie. Od 1957 r. w budynku funkcjonuje parafia rzymskokatolicka pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Zmieniając miejsce zamieszkania, wierni zabierali ze swoich świątyń wszystkie rzeczy, które dało się ze sobą wziąć i uratować przed zniszczeniem, tj. figury, obrazy oraz sprzęty liturgiczne. Słynna płaskorzeźba Matki Bożej Pompejańskiej pochodzi z Czyszek koło Lwowa. Tam była czczona w bocznym ołtarzu w kościele ojców Franciszkanów, jako Matka Boża Łaskami Słynąca.

Ograniczony dostęp

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego". To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Nasze czasopisma możesz nabyć w cenie już od 2 zł. Zamów i wspieraj różańcowe inicjatywy!

Nabożeństwo odbywa się każdego 26. dnia miesiąca na pamiątkę beatyfikacji bł. Bartolo Longo, która odbyła się 26 października 1980 roku. Serdecznie wszystkich zachęcamy do odwiedzenia naszej parafii!

Barbara Benedykt

Photo of author

Marek

Woś

Redaktor naczelny KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od "brudnej roboty".

Mogą zainteresować Cię też:

2 3 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

To dzięki Barbara Benedykt

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Anonimowo

Marek Woś panie redaktorze to dzięki Maryi nie mnie