Kochani Czytelnicy! Z radością oddajemy w Wasze ręce jubileuszowy, najnowszy numer „Królowej Różańca Świętego”! To wydanie zawiera aż 100 stron!
Wydanie to jest wydaniem 75., które z okazji 150-lecia obrazu Matki Bożej Pompejańskiej oraz kanonizacji Bartola Longo. Zobacz szczegółowy spis treści.
Spis treści
Seria artykułów wokół Pompejów:
Matka Boża Pompejańska – Redakcja
Mija 150 lat, odkąd słynący łaskami obraz Matki Bożej Różańcowej pojawił się w Pompejach. Przywieziony na wozie z końskim obornikiem, będący wówczas w opłakanym stanie, stał się największym skarbem sanktuarium, a jego sława rozeszła się na cały świat.
Jak obecność w domu matki… – abp Tommaso Caputo
W sercu Kampanii od ponad wieku Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach jest latarnią wiary, nadziei i maryjnej pobożności. Z okazji jubileuszu 150-lecia przywiezienia obrazu mamy zaszczyt porozmawiać z arcybiskupem Pompejów, pasterzem, który od wielu lat z oddaniem i troską prowadzi tę wspólnotę. Dzieli się z nami spojrzeniem na misję Kościoła, rolę sanktuarium we współczesnym świecie i siłę modlitwy różańcowej.
Starożytne Pompeje – Historia, cywilizacja i… katastrofa – Stanisława Gamrat
Pompeje to miasto wybrane przez Matkę Bożą Różańcową, nazwane Miastem Maryi. Tutaj, nieopodal starożytnych ruin, mieści się różańcowe sanktuarium, które podlega bezpośrednio pod Ojca Świętego. W herbie miasta widnieją symbol ruin, dymiący Wezuwiusz, a ponad nim krzyż z różańcem. Poznajmy więc to miejsce od samego zarania dziejów. Tutaj, gdzie kiedyś tak szeroko rozlały się odrażające grzechy pogańskiego świata, łaska Boża przez ręce Matki Najświętszej rozprzestrzenia się na cały katolicki świat.


Pompeja antyczne – Marek Woś
Wykopaliska pompejańskie są niezwykłym świadectwem starożytnego świata, zastygłym w czasie przez tragiczną erupcję Wezuwiusza z 79 roku n.e. Dzięki bardzo dobremu zachowaniu budynków, malowideł ściennych, przedmiotów codziennego użytku oraz szczątków mieszkańców Pompeje pozwalają badaczom szczegółowo odtworzyć życie i kulturę rzymskiego miasta. Odkrycia dokonane w tym miejscu znacząco wzbogaciły naszą wiedzę o historii, sztuce i społeczeństwie starożytności, czyniąc z Pompejów kluczowy punkt odniesienia w archeologii klasycznej. Obecnie Pompeje stanowią jedno z najbardziej ikonicznych miejsc na świecie, symbolizującym jednocześnie potęgę i kruchość ludzkiej cywilizacji.
Winnica na popiele – Marek Woś
Kiedy gruba warstwa popiołów pokryła Pompeje, dla tych, którzy zdołali uratować swoje życie, stało się oczywiste, że nie ma powrotu do dawnej świetności starożytnego miasta. Ocaleli rozproszyli się po rzymskim świecie, a całun śmierci a niemal osiemnaście wieków okrył to miejsce zapomnieniem.
Pierwszy cud – Bartolo Longo
Za „Historią sanktuarium w Pompejach” przytaczamy pierwsze świadectwo łaski otrzymanej od Matki Bożej Pompejańskiej.
Nowy święty! – o. Szczepan Praśkiewicz OCD
O kanonizacji Bartola Longo rozmawiamy z o. Szczepanem Praśkiewiczem OCD, relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Świadectwa za przyczyną Bartola Longo
Ołtarze sanktuarium w Pompejach – Michał Jaworowski, Marek Woś
Wznawiamy serię, w której opisujemy piękno sanktuarium w Pompejach. Tym razem skupimy się na ołtarzach, które zdobią ten piękny przybytek. Poza ołtarzem głównym z obrazem Matki Bożej Pompejańskiej, w kościele znajduje się 12 ołtarzy bocznych. Nad każdym z nich znajduje się mozaika z jedną z tajemnic różańca. W tym odcinku skupimy się na ołtarzach świętych zakonu dominikańskiego.
Świadectwa nowenny pompejańskiej i różańca


Matka Boża była przy mnie cały czas! – Anna Hrycyna
Przytaczamy świadectwo pani Anny Hrycyny, w którym dzieli się niezwykłą historią obrazu Matki Bożej Pompejańskiej w jej rodzinie.
Bartolo Longo – przegląd dzieł – Marek Woś
Choć nowenna pompejańska jest dziś szeroko rozpowszechniona w Polsce, wciąż zdecydowana większość osób, które ją odmawiają, nie zdaje sobie sprawy, że ma ona swojego autora. Wiele osób sądzi, że została przekazana przez Maryję Fortunatinie Agrelli w objawieniu, co sugerują liczne modlitewniki…
Miejsca kultu Matki Bożej Pompejańskiej i Bartola Longo w Polsce
Seria artykułów wokół różańca
Modlitwa Jezusowa i różaniec – Andrzej Jędrzejczak
Wielu ludzi wskazuje na problemy, jakie sprawia modlitwa różańcowa. Jedni stwierdzają, że nudzą ich długie formuły modlitewne. Inni sądzą, że zbyt rozbudowana forma jest męcząca i nie do ogarnięcia. A może zabieramy się często do tej ważnej sprawy w nieodpowiedni sposób? Może odstrasza ludzi to, co nieznane, trudne lub przerastające ich siły. Jeśli tak jest, a wiele na to wskazuje, należy rozejrzeć się za remedium. Może okazać się nim modlitwa Jezusowa i cała tradycja, z jakiej owa praktyka wyrasta. Zapomina się o tym, że różaniec jest modlitwą kontemplacyjną, a modlitwa Jezusowa może w przypomnieniu o tym bardzo pomóc.
Różaniec – skarb Kościoła – Bartłomiej Rogula
W Kościele katolickim istnieje ogromne bogactwo różnorodnych duchowości – można praktykować nabożeństwa do Trójcy Świętej, miłosierdzia Bożego, Matki Bożej czy świętych, jak również podążać drogą duchowości zakorzenionych w charyzmatach zakonnych, takich jak benedyktyńskie, dominikańskie, karmelitańskie czy jezuickie. Wśród tych licznych dróg modlitwy i refleksji istnieje jedna szczególna, której początki sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa – różaniec. Choć początkowo nie miał on dzisiejszej formy, przez wieki ewoluował, wzbogacał się i dojrzewał, stając się jednym z najcenniejszych skarbów duchowości katolickiej. Przyjrzyjmy się bliżej historii tej niezwykłej modlitwy.
Święci różańca – Renata Sikora
Różaniec to jedna z najstarszych i niezwykle cenionych form modlitwy w Kościele katolickim, jednocząca modlących się wokół kontemplacji tajemnic życia Jezusa Chrystusa i Maryi. Pierwotnie znany był pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny. Kultywowany od wieków średnich aż po czasy obecne, stanowi niezmiennie źródło oparcia, siły i duchowego wzrostu. Różaniec jest obdarzany przez Kościół szczególnym błogosławieństwem. Bardzo wielu świętych na przestrzeni dziejów związało swe życie z modlitwą różańcową, znajdując w niej własną drogę do świętości oraz głoszenia Chrystusa poprzez zachęcanie do rozważania tajemnic różańcowych. Poniżej pragniemy przedstawić sylwetki kilkorga świętych, których zasługi dla rozwoju i krzewienia modlitwy różańcowej są wyjątkowe.


Modlitwa różańcowa – Ewelina Łucka
Modlitwa w naszym życiu chrześcijańskim odgrywa znaczącą rolę. Dla wielu z nas czas spędzony na niej to czas wytchnienia, nabrania sił duchowych. Jest to dla nas spotkanie z Bogiem, który jest Stwórcą, Ojcem, Przyjacielem, Pocieszycielem. Nie bez powodu biblijni Żydzi nazywali Boga tytułami: Bóg bliski, Pasterz, Wódz, Stworzyciel, Wszechmogący. To podczas modlitwy osobistej, ale i wspólnotowej doświadczamy Jego działania w nas, poznajemy Go i tak „zasileni” idziemy, aby Mu służyć w otaczającym świecie. Dokonujemy w życiu czynów miłosierdzia tak, jak na modlitwie poznaliśmy, że mamy to robić. W ten sposób wypełniamy Jezusowe nowe przykazanie miłości: „miłujcie się nawzajem, jak ja Was umiłowałem” (J 15, 12). To jest Ewangelia w czynie. Dzięki temu świat, w którym żyjemy, my sami, nasze społeczności, naród stają się bardziej Boże. Modlitwa, która prowadzi do ewangelicznego czynu, to dobra modlitwa.
Cuda różańcowe – Renata Gontarz
Na łamach „Królowej Różańca Świętego” w każdym numerze możecie przeczytać świadectwa ludzi, którzy dzięki modlitwie różańcowej (taką jest nowenna pompejańska) otrzymali od Maryi (a dokładniej od Boga przez wstawiennictwo Maryi) niezwykłe łaski w swoim życiu. Jednakże na przestrzeni wieków dzięki odmawianiu różańca zdarzały się również historie, które na trwałe zachowały się w świadomości całego chrześcijańskiego świata. Dziś właśnie o takich wydarzeniach chcemy Wam opowiedzieć.
U źródła różańcowych tajemnic – Justyna Majewska-Michy
W trójkącie granicznym między Francją, Niemcami i Luksemburgiem rozpoczęła się historia różańcowych tajemnic. Marienfloss, leżące u podnóża zamku książąt Lotaryngii, naznaczyło dzieje tego regionu.
Rozważania różańcowe Jak modlitwa prowadzi nas do świętości – Katarzyna Kajzar
Jakie powinny być rozważania różańcowe? Jak odmawiać tę modlitwę, by prowadziła nas do Boga i stała się przyczyną naszego uświęcenia?
Różaniec po mszy świętej, czyli o polskich sanktuariach maryjnych słów kilka – Maria Łączkowska
„Szkaplerz noś, na różańcu proś” – jedno z takich prostych zdań, które wyrażają wszystko, mogłoby stać się początkiem tego artykułu. Chodziło mi po głowie, gdy zastanawiałam się nad rozwinięciem tematu. Pojawiła się też inna myśl: osoby niezwiązane z duchowością katolicką pytają czasem, ile my mamy tych „matek boskich”, dziwiąc się bogactwu wezwań, pod którymi czcimy Maryję, i liczbie jej wizerunków. To fakt, słyszymy o Matce Bożej Śnieżnej, Dobrej Rady, Nieustającej Pomocy. Jest Matka Boża Języka Polskiego w Henrykowie, a poza granicami Polski – w Genui – istnieje nawet Sanktuarium Matki Bożej Wyborczej. Ciekawa jest też Matka Boża Hallerowska z fary w Mińsku Mazowieckim, nazwana tak z powodu modlitwy generała przed bitwą warszawską i dziękczynienia po cudzie nad Wisłą, a także ryngrafu, który nosił, i modlitw żołnierzy w czasach późniejszych. Warto poznać tę historię dokładniej.
Bractwa różańcowe w dawnej Rzeczypospolitej – Szymon Wilk
W bieżącym roku przypada okrągła 550. rocznica założenia pierwszego bractwa różańcowego, które powstało w Kolonii z inicjatywy dominikanina o. Jakuba Sprengera (1475). Warto zatem przyjrzeć się tym zrzeszeniom wiernych, które – podobnie jak inne konfraternie – obok funkcji religijnych cechował ważny wymiar społeczny, charytatywny i kulturalny.
Różańcowa msza – Agata Skorupska-Cymbaluk
Przez wieki uczestniczącym we mszy świętej towarzyszył różaniec. Mam w pamięci obraz pobożnych, starszych kobiet, które po cichu przesuwały w palcach koraliki, jakby niezależnie od toczącej się akcji liturgicznej. Z biegiem lat po soborze watykańskim II taka modlitwa zaczęła zanikać, poddana stanowczej krytyce duszpasterskiej. Nawet papież Paweł VI w adhortacji Marialis cultus uznał ją za błędną, wskazując, że stoi w sprzeczności z aktywnym uczestnictwem w Eucharystii.
Pierwsza sobota – tajemnica Serca Matki – Tomasz Parciński
Nabożeństwo pierwszych sobót, podobnie jak pierwsze czwartki i pierwsze piątki miesiąca, odwołuje się – choć może w mniej oczywisty sposób – do tajemnicy paschalnej. Aby to zrozumieć, trzeba przyjrzeć się postawie Maryi oraz roli, jaką odegrała Ona w tych zbawczych wydarzeniach.


Paternoster – Agata Witkowska
Modlitwa różańcowa od wieków towarzyszy katolikom, szukającym za jej pośrednictwem pociechy, umocnienia i wyproszenia łask. Nie wszyscy jednak znają jej długą historię.
Pielgrzymowanie z różańcem – Krzysztof Jędrzejewski
W codziennym życiu nie mamy zbyt dużo czasu na modlitwę. Jesteśmy zabiegani i trudno nam przystanąć choć na chwilę, by się skupić i pomodlić, a o odmawianiu różańca czy nowenny pompejańskiej raczej możemy pomarzyć. Zewsząd bombarduje nas hałas i szum medialny, uniemożliwiający skupienie i modlitwę. Często zamiast się pomodlić, wolimy oglądać ulubione seriale czy wiadomości w telewizji lub godzinami przeglądamy strony internetowe i portale społecznościowe, zapominając o Bogu. Dopiero gdy spotyka nas jakieś nieszczęście, przypominamy sobie o Nim i zaczynamy się modlić do Niego albo przeciw Niemu bluźnić, winiąc Go za całe zło tego świata.
Bóg przychodzi poprzez miłość Matki – Aleksandra Karczewska
Niedługo przed ślubem dowiedziałam się od narzeczonego, że może mieć problem z płodnością po operacji usunięcia przepukliny. Rozmyślałam o tym, co mogłam zrobić? W międzyczasie targały mną wątpliwości co do małżeństwa, z którymi wewnętrznie walczyłam. A może to znak, żeby nie brać ślubu? Zaczęłam się modlić, zawierzyłam tę sprawę Panu Bogu, oddawałam wszystko Maryi podczas każdej modlitwy różańcowej. Skoro Opatrzność postawiła Mateusza na mojej drodze, ma w tym swój plan.
Różaniec szkołą nadziei – Michał Maria Jaworowski
W obecnie trwającym w Kościele Roku Nadziei warto postawić sobie pytanie: W czym i w kim pokładam moją nadzieję? Innymi słowy, skąd przychodzę i dokąd zmierzam? Co jest celem mojego życia i źródłem mojego szczęścia? A co najważniejsze, kiedy już wszystko się skończy, co wówczas mi pozostanie?
Brylantowy jubileusz czasopisma „Królowa Różańca Świętego” – Marek Woś z redakcją
Wydanie 75. numeru naszego czasopisma staje się okazją do małych podsumowań i podziękowań. Dziękujemy zatem Patronce naszego czasopisma: Matce Bożej Pompejańskiej, której czci szerzenie przyświeca nam od samego początku jako główny cel, wynikający z fascynacji dziełem życia Bartola Longo.
Gdzie można zamówić „Królową Rożańca”?
Nasze czasopismo można nabyć w sieci Empik, wybranych salonach sieci Kolporter oraz przez internet:
- w księgarni Rosemaria – zobacz tutaj
- wersja PDF – zobacz tutaj
- zamówienie prenumeraty – zobacz tutaj
Zapraszam do lektury!