Ona chce nas uratować

Rozmawiamy z Anetą Ciężarek, koordynatorką peregrynacji obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Matka Boża Łaskawa – dawny wizerunek w ostatnich latach został wydobyty z zapomnienia.

W 2020 r. otwiera się nowy etap – Pogromicielka zarazy wyrusza do narodu polskiego. W tym roku, w stulecie Cudu nad Wisłą, wybucha pandemia. Od marca jesteśmy zamknięci, a już od 2018 r. kopia tego cudownego wizerunku, która została namalowana w 1982 r., czekała w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Kopia została namalowana przed jednego z braci jezuitów – br. Bronisława Podsiadłego w 1882 roku. Powstała jeszcze przed konserwacją głównego obrazu, czyli wizerunek, który widzimy na peregrynującej kopii, jest bardziej podobny do tego przed konserwacją, który przetrwał 372 lata. Matka Boża w tym wizerunku już od 2018 r. była obecna na ulicach Warszawy z męskim różańcem, w nabożeństwach pierwszych sobót różańca.

W 2020 r. rozpoczyna się peregrynacja wizerunku. To początek pandemii, ograniczone przemieszczanie się, limit wiernych w kościołach…

Ponieważ zamknięto nas i nie było też męskiego różańca, to przedstawiciele wspólnot, które biorą udział w męskim różańcu, spotkały się z księdzem biskupem Romualdem Kamińskim i poprosili, aby Matka Boża w tym wizerunku mogła przebywać w kaplicy biskupiej. Przez dwa miesiące biskupi prascy modlili się o ustanie pandemii. Następnie w maju, w telewizji Salve, codziennie transmitowano różaniec przed tym obrazem. W czerwcu wspólnoty męskie poprosiły księdza biskupa Romualda Kamińskiego, aby ten wizerunek peregrynował po diecezji warszawsko-praskiej. I właśnie wówczas rozpoczyna się ta historia – 6 czerwca 2020 roku. Wtedy swój początek ma druga największa narodowa peregrynacja w historii Polski.

Książka: Godzina Łaski dla świata

Godzina Łaski dla świata

Książka, która przybliża przesłanie Maryi Róży Duchownej. Zawiera orędzia, historię objawień oraz nabożeństwo na Godzinę Łaski.

Zobacz

Największa po obrazie częstochowskim. 

Tak, jak wiadomo, Matka Boża Częstochowska peregrynuje od 1956 roku. Peregrynacja zaczęła się od diecezji warszawsko-praskiej, ale proszę sobie wyobrazić, że kiedy było stulecie Cudu nad Wisłą, nie odbyły się żadne oficjalne uroczystości. Największa uroczystość miała miejsce w Radzyminie, w sanktuarium Jana Pawła II, gdzie został poświęcony i odsłonięty pomnik Matki Bożej Łaskawej. 

Skąd wziął się pomysł na peregrynację? 

W 2018 r., kiedy już wróciłam do Polski, bo mieszkałam wiele lat w Norwegii, zgłosił się do mnie profesor Tadeusz Kulig, obecny prezes warszawskiej Akcji Katolickiej. Powiedział, że chciałby coś zrobić, żeby uhonorować Matkę Bożą. Znalazł w Internecie mój numer telefonu, bo szukał autorki książki „Matka Boża Łaskawa. Cud nad Wisłą”. A ponieważ to ja byłam managerem autorki tej książki, profesor nawiązał ze mną kontakt. 

W tym samym roku założyliśmy społeczny komitet krzewienia kultu Matki Bożej Łaskawej i z tą sprawą poszliśmy do biskupa Romualda Kamińskiego. Zapytaliśmy, czy mógłby pomóc w upamiętnieniu Cudu nad Wisłą, bo nikt przez 100 lat w Polsce tego nie zrobił. Biskup Kamiński już na pierwszej wizycie wyraził zgodę. Jak powiedział, tak zrobił i dwa lata później odbyły się piękne uroczystości w Polsce. Potem zwróciliśmy się do kardynała Nycza o błogosławieństwo peregrynacji. Następnie został mianowany nowy kustosz sanktuarium, ojciec Wiesław Kulisz, który bardzo zaangażował się w szerzenie kultu patronki Warszawy. 

Jak parafie odpowiedziały na peregrynację?

Na początku w diecezji warszawsko-praskiej było łatwiej, bo biskup Romuald Kamiński zachęcał do odwiedzania kościołów, które przyjmowały Matkę Bożą i sam do nich przybywał. Niemniej musieliśmy jako świeccy również sami docierać do parafii, bo nie było takiego oficjalnego listu. Wieść o peregrynacji szerzyła się, można powiedzieć, pocztą pantoflową. Później księża już sami dowiadywali się o peregrynacji i kontaktowali się z nami w sprawie zaproszeń.

numer 63

Temat numeru: Matka Boża Łaskawa. W tym numerze piszemy m.in. o obrazie, peregrynacji i kulcie Matki Bożej Łaskawej, Męski Różaniec, Mariannie Kolbe i św. Maksymilian, Anna Katarzyna Emmerich, Miłość do Maryi, Pieszo przez pustynię judzką, Władysław Reymont. 60 stron.


Kiedy peregrynacja przekroczyła granice diecezji?

W 2021 r. obraz wyjechał poza rejon Mazowsza do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, do parafii cywilno-wojskowej pw. Wniebowzięcia NMP w Czarnem. Na tę chwilę odwiedziliśmy 20 diecezji w całej Polsce w ciągu trzech lat.

Jak przebiega ceremonia przyjęcia obrazu Matki Bożej Łaskawej w parafii? W jaki sposób reagują wierni?

Ograniczony dostęp

To tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego". To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Nasze czasopisma możesz nabyć w cenie już od 2 zł. Zamów i wspieraj różańcowe inicjatywy!


Zaproś Maryję do swojej parafii!

Kalendarz peregrynacji obrazu Matki Bożej Łaskawej jest dostępny na stronie: www.matkabozalaskawa.pl

Tam też można znaleźć informacje o możliwości zaproszenia obrazu Matki Bożej Łaskawej do swojej parafii.

Redakcja

5 1 głos
Oceń ten tekst
Photo of author

Marek

Woś

Redaktor naczelny KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od "brudnej roboty".
Więcej tekstów tego autora

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x