Nasza Pani z Nazaré – najstarsze w Portugalii sanktuarium maryjne

Około 40 kilometrów na zachód od Fatimy, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego położone jest Nazaré. Kiedyś było małą miejscowością rybacką, znaną z tego, że znajduje się tutaj najstarsze w Portugalii sanktuarium maryjne. Swoją nazwę wzięło od bardzo starej, drewnianej figurki Maryi karmiącej Dzieciątko Jezus, której autorstwo przypisuje się świętemu Józefowi. Podobno w IV wieku przyniósł figurkę z Nazaretu mnich zwany Romano. Następnie zamieszkał w grocie nad brzegiem oceanu, gdzie urządził sobie pustelnię. Gdy zmarł, zgodnie z jego wolą pochowano go w grocie, tam umieszczono również figurkę. 

Jednak pierwszy kościół powstał we wspomnianym miejscu znacznie później, bo w XII wieku, na pamiątkę cudownego ocalenia przez Matkę Boską portugalskiego rycerza. Nazywał się Dom Fuas Ruophino. Legenda głosi, że rankiem 14 września 1182 roku wyjechał konno na polowanie. W pobliżu wybrzeża ujrzał jelenia, którego zaczął gonić, jednak zwierzę uciekło na szczyt klifu, gdzie zalegała mgła od morza. W pogoni za jeleniem nieopatrznie znalazł się na skraju urwiska, co groziło upadkiem w stumetrową przepaść. W obliczu śmiertelnego zagrożenia zaczął się modlić do Maryi. Wiedział, że jej figurka znajduje się w pobliżu. Wtedy koń cudem zatrzymał się na skraju przepaści, a on mógł szczęśliwie powrócić w bezpieczne miejsce.

Jako wotum za uratowanie życia ufundował przy grocie, w której była figurka, kaplicę ku czci Maryi. Tam umieszczono figurkę. W 1377 roku nieopodal klifu król Portugalii Ferdynand I Burgundzki wybudował większy kościół, do którego przeniesiono cudowną figurkę. Został on całkowicie przebudowany między XIV a XIX wiekiem. Obecnie jest to bogato zdobiona barokowa świątynia, z wnętrzem ozdobionym błękitno-białymi płytkami azulejos. W ołtarzu znajduje się cudowna figura Matki Boskiej karmiącej małego Jezusa.

Warto udać się do Nazaré przy okazji pobytu w Fatimie, aby odpocząć od tłumów pielgrzymów, których tutaj jest niewielu. Dawniej przybywały ich tysiące, aby oddać cześć Maryi w jej najstarszym portugalskim sanktuarium. Z Fatimy o różnych porach dnia można tu dotrzeć autobusem, który jedzie około pół godziny. Zwykle na przystanku końcowym czekają już starsze kobiety w charakterystycznych regionalnych spódniczkach, oferujące tanie kwatery.

Nazaré składa się z trzech części: Praia – dzielnicy, która ciągnie się wzdłuż plaży, gdzie znajduje się targ, restauracje, sklepiki i hoteliki; Sitio – dawnej wsi na szczycie klifu, tutaj znajduje się sanktuarium i kaplica nad grotą, oraz rynek; i Pederneira – dawnej wsi na wzgórzu, gdzie obecnie znajdują się apartamenty i domy do wynajęcia dla letników. Do Sitio, które umiejscowione jest na górze, dojechać można z Prai kolejką albo wejść po schodach. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na leżącą niżej dzielnicę, plaże i ocean.

Królowa Różańca ŚwiętegoZamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Cud różańca w Pompejach? (video)

O tym zjawisku z różańcem mówią całe Włochy. Czy ten znak jest wezwaniem do pilnej modlitwy?

Zamknij