Maryja świątynią Boga

Godzinki to modlitwa szczególna nie tylko ze względu na charakter maryjny. Modlącego się słowami, przez które wyraża swoje przywiązanie do Maryi, łączy  z Nią odniesienie się do motywów i wątków biblijnych. Maryja czyniła podobnie, kiedy wysławiała Boga słowami hymnu „Wielbi dusza moja Pana”.

Rozpoczynający się cykl o „Godzinkach ku czci Najświętszej Maryi Panny” ma jeden zasadniczy cel: wspólne odkrywanie wątków i motywów biblijnych, zawartych w tej tradycyjnie śpiewanej modlitwie maryjnej. Będzie to zatem podróż do źródła, jakim jest tekst biblijny Starego i Nowego Testamentu. Autor Godzinek okazuje się znawcą tychże tekstów i w doskonały sposób zestawia kolejne motywy biblijne w następujących po sobie godzinach, począwszy od jutrzni, kończąc na komplecie. Każda z tych części zawiera specyficzne dla siebie motywy, co można zauważyć już po lekturze pierwszej z nich. Warto zwrócić uwagę, że w modlitwie Godzinkami rozpoczynamy od najdawniejszych czasów historii zbawienia, jaka przedstawiona została w księgach biblijnych. Autor Godzinek stara się w modlitwie ku czci Maryi odtwarzać kolejne etapy historii ludzkości, które zostały wyłożone w Starym Testamencie. Należy pamiętać, że to, co działo się w czasach starotestamentalnych i co zostało wtedy zapowiedziane, zrealizowało się w pełni w życiu Jezusa.

Niniejszy cykl będzie zatem zachętą do przemierzania głębi biblijnych odwołań i parafraz, jakie czyni autor Godzinek.

„Zacznijcie wargi nasze…”

Tekst modlitwy, przewidzianej do odmawiania wczesnym rankiem, rozpoczyna się od wezwania: „Zacznijcie wargi nasze chwalić Pannę świętą…”. Już w wezwaniu, które otwiera całą modlitwę, autor Godzinek stosuje parafrazę biblijną. Wydaje się bowiem, że źródłem jego tekstu jest fragment psalmu (Ps 51,17), kiedy to król Dawid kieruje błagania do Boga. Może autor Godzinek sugeruje także, że modlitwa ku czci Maryi jest modlitwą królewską? Może sugeruje, że jest ona błaganiem podobnym do tego, które król Dawid kierował do Boga po tym, gdy popełnił błąd i współżył z kobietą, żoną jednego ze swoich wojskowych dowódców? Skoro wielki król dopuszcza się grzechu, to czy szary człowiek nie może tego dokonać?

Godzinki – jako modlitwa królewska, błagalna i wychwalająca Matkę Bożą? Nie ma nic bezbożnego w myśleniu w ten sposób. Poza tym, by móc chwalić Maryję, należy mieć czyste i niezbrukane wargi. To motyw popularny w księgach biblijnych, w których to kilkukrotnie pojawia się wskazanie na wargi kłamców i niegodziwców, które zostaną zamknięte przez samego Boga. A zatem, by móc śpiewać cześć Maryi, należy wcześniej oczyścić swoje wargi. Chodzi tu o zwyczajne przyznanie się do winy lub pogodzenie się z kimś bliskim. Wargi, podobnie jak i oczy, wyjawiają prawdę o człowieku.

„Pani świata, niebieska Królowa”

Już w pierwszych wierszach modlitwy na jutrznię autor podkreśla pozycję piastowaną przez Maryję. Dotychczas to przecież Bóg nazywany był „niebieskim”, ze względu na swoją naczelną pozycję i miejsce Jego przebywania. W tekstach biblijnych nie raz wspomina się o niebie jako o mieszkaniu Bożym. W niebie stoi też tron Boży, a Bóg zsyła stamtąd błyskawice i gromy, kiedy chce kogoś ukarać lub wspomóc naród wybrany, Izrael, w jego walce z przeciwnikami. Tymczasem przydomkiem wskazującym na pochodzenie z niebiańskiej krainy zostaje uhonorowana Matka Boża. Nie oznacza to, że zajmuje Ona miejsce Boga. Autor Godzinek podkreśla raczej, że godność Maryi jest ponadludzka, że jest Ona wybrana przez Boga. Maryja sama stała się domem Bożym, bowiem w swoim łonie nosiła Jezusa, niebiańskiego królewicza. Przymiotnik „niebieska” wskazuje na uznanie Maryi przez Boga jako prawdziwej królowej nieba i ziemi. Mogło się to dokonać tylko dzięki posłuszeństwu, jakie Maryja okazała wobec woli bożej, kiedy to zgodziła się przyjąć Syna Bożego do swego ciała.

„Gwiazda porankowa”

„Gwiazda porankowa” to kolejny tytuł, jakim zostaje mianowana Maryja. To astronomiczne porównanie jest naprawdę interesujące. Gwiazdą porankową, czyli jutrzenką, określana bywa planeta Wenus. Jest ona o poranku najbardziej widoczna spośród wszystkich gwiazd. Przez tę wyjątkową jasność Matka Boża jest porównywana do danej gwiazdy. W Księdze Syracha zawarta została pochwała działań podjętych przez arcykapłana Szymona, który podczas swojej kadencji najwyższego kapłana nadbudował kilka elementów w świątyni jerozolimskiej. Autor biblijny pokusił się zatem o porównanie Szymona do gwiazdy porannej (Syr 50,6). Chciał przez to podkreślić jego wartość dla wspólnoty narodu wybranego. Tego samego tytułu użył autor Godzinek. Różnica między arcykapłanem Szymonem a Maryją jest taka, że pierwszy pracował na świątynią zbudowaną z kamienia, a druga budowała świątynię ze swojego ciała, gdyż to właśnie tam postanowił zamieszkać Bóg.

Królowa Różańca Świętego nr 48Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

Ograniczony dostępTo tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"

To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Możesz nabyć to czasopismo w bardzo niskiej cenie – już od 2 zł! Zamawiając wspierasz różańcowe inicjatywy. Zapraszamy!


Andrzej Jędrzejczak

ANDRZEJ JĘDRZEJCZAK teolog

Doktorant teologii, pisze na tematy biblijne i o Ziemi Świętej.
Wyszukaj jego teksty.

0 0 głosów
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x