„Królowa Różańca Świętego” numer 46

Przejrzyj najnowsze wydanie „Królowej Różańca Świętego”!

Spis treści KRS 46

Stanisława Gamrat, Matka Boża Łaskawa

W miejscowości Livorno (Włochy), kilkanaście kilometrów od Pizy, 15 maja 1345 r. kaleki pasterz jak co dnia wyszedł wypasać swoje stado. Nagle jego uwagę przykuło intrygujące światło. Dostrzegł w nim przepiękny wizerunek Maryi, który otaczało kilka chmurek.

Marek Woś Piękno sanktuarium pompejańskiego, cz. 5: Ołtarz Michała Archanioła

W jednym z poprzednich odcinków pisałem o fasadzie sanktuarium Matki Bożej Pompejańskiej. W jej centrum, nad lożą papieską, znajduje się niewielki posąg przedstawiający świętego Michała. I to właśnie jemu poświęcamy bieżący odcinek serii.

o. Krzysztof Piskorz, Prosta eucharystyczność Maryi

„Przyjdź, Duchu Święty! Zdejmij zasłonę z naszych oczu, abyśmy mogli poznać, że Jezus jest Panem: Bogiem, który z miłości stał się człowiekiem. Przyjdź, Duchu Święty! Powal nas na kolana przed Eucharystią, abyśmy uwielbiali i pragnęli chleba, który stał się żywą miłością, i abyśmy i my stali się żywą miłością. Przyjdź, Duchu Święty! Uczyń nas zdolnymi do padania w objęcia Maryi, abyśmy od Niej uczyli się: «Oto jestem» i «Magnificat». Przyjdź, Duchu Święty!” (kard. Angelo Comastri).

10 Agata Witkowska, Święty krzyż

Góry Świętokrzyskie to niewysoki, malowniczy łańcuch górski rozciągający się na Wyżynie Kieleckiej. Najwyższym jego szczytem jest Łysica, a konkretnie jej wschodni wierzchołek Agata o wysokości 613,96 m n.p.m. Są to najnowsze dane, gdyż badania, które to ustaliły, przeprowadzono w 2019 roku.Wcześniej za najwyższy punkt tych gór uchodził wierzchołek zachodni. Inne nazwy tego szczytu to Łysiec albo Łysa Góra.

Potrzeba nam wolności ducha. Rozmowa z ks. Leszkiem Marciniakiem

Krzysztof Jędrzejewski, Pieszo do Matki Bożej w Montichiari cz. 3

W zeszłym roku pielgrzymowałem pieszo do włoskiego sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej w Montichiari. Ostatnio opisywałem moją drogę przez Polskę, Łużyce i Czechy. Dziś czas na Niemcy.

Kamila Kowalczyk, Pośrednictwo macierzyńskie. Redemptoris Mater cz. 3

W poprzednich artykułach wyjaśnione zostało, dlaczego Maryja została wyniesiona do takiej godności, że została obdarzona pełnią łaski jako pierwsza z ludzi – dzięki zasługom Jej Syna oraz poprzez heroizm Jej własnej wiary, a także w jaki sposób Maryja uczestniczyła w początkach Kościoła i jak on sam czerpie z doświadczeń wiary i duchowości Maryi. W ostatnim już, trzecim artykule poświęconym encyklice Jana Pawła II.
str 22 ks. Józef Orchowski, Kto szuka prawdy, szuka Boga. Edyta Stein (1891-1942)

Edyta Stein urodziła się 12 października 1891 r. we Wrocławiu należącym wówczas do Niemiec. Była najmłodsza z jedenaściorga dzieci gorliwie praktykującej rodziny żydowskiej. Ojciec, drzewny kupiec, zmarł, gdy miała zaledwie dwa lata. Od tego czasu matka zajmowała się dziećmi i firmą zmarłego męża. Pomimo że w domu przestrzegano zasad judaizmu, Edyta już w wieku 14 lat straciła wiarę. Kryzys religijny w jej życiu nastąpił, gdy starsze rodzeństwo odeszło od wiary oraz gdy wuj i stryj popełnili samobójstwo z powodu bankructwa. Po ukończeniu w roku 1911 liceum przez dwa lata studiowała germanistykę i historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Wkrótce pogrążyła się w lekturach filozoficznych. Trafiła na książkę znanego fenomenologa Edmunda Husserla.

Magdalena Buczek Pierwszy apostoł różańca. Dominik Guzman

Nie sposób rozpocząć nowego cyklu o świętych związanych z różańcem inaczej niż właśnie od postaci św. Dominika Guzmána – tego, któremu Maryja sama dała do rąk różaniec i przekazała obietnicę, że o cokolwiek poprosi przez tę modlitwę, wszystko otrzyma.

Świadectwa

Lidia Wajdzik, Zdrowe duchowe odżywanie

Skoczów nadal tętni pompejańską antyfoną. Tu od 145 miesięcy trwają nabożeństwa pompejańskie – od sierpnia 2008 r. do czerwca 2016 nabożeństwa w sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce, a przez ostatnie lata, z uwagi na większą przestrzeń, w kościele parafialnym św.św. Apostołów Piotra i Pawła.

Szymon Wilk, Starowiejska Matka Miłosierdzia

Starowiejskie sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia zachwyca właściwą
XVIII-wiecznym budowlom wyrafinowaną elegancją, silnym kultem pątniczym o średniowiecznej genezie, rozwijającym się przez wieki mimo licznych przeciwności, oraz wieloaspektowym oddziaływaniem duszpasterskim prężnie działającego od XIX w. miejscowego kolegium jezuitów.

Izabela Marciniak Mąż przesławny wieloraką chwałą. Rzecz o bł. Wincentym Kadłubku

Okolice Karwowa k. Włostowa w woj. świętokrzyskim… Ziemia pocięta falistą szachownicą pól, cienistymi wąwozami, przydrożnymi sadami i liściastymi zagajnikami. Sam Karwów jest niewielką wioską. Niewielką, ale szczególną. To miejsce urodzenia bł. Wincentego Kadłubka. Blisko miejsca, gdzie – jak głosi tradycja – stał jego rodzinny dom, w latach 90. XX w. wybudowano kaplicę ku jego czci. Nieopodal ze zbocza skarpy wypływa woda, która ma właściwości lecznicze. To źródełko bł. Wincentego. Woda jest krystalicznie czysta, niepozostawiająca osadu, ożywcza. Wartkim strumieniem wpływa do Opatówki. To miejsce sprzyja kontemplacji i modlitwie.

Andrzej Jędrzejczak, Ziemia Święto: Betlejem

Rozbrzmiewa niejednokrotnie pytanie o zasadność wyboru dokonanego przez Boga. Dlaczego na miejsce urodzin swego Syna wybrał właśnie Betlejem, które w tamtym okresie było jedynie zapadłą wioską z kilkoma gospodami? Bardziej służyło jako przystań dla kupców i doskonały punkt grabieży dla złodziei, niż mogłoby się nadawać na miejsce, które miało przyjąć Zbawiciela.
str 48 Renata Gontarz. Pani chroniąca niedzielę naszą i waszą

Nieprzypadkowo na samym początku Księgi Rodzaju w scenie stworzenia świata mamy opis kolejnych sześciu dni pracy stwórczej Boga. Następnie „Bóg pobłogosławił siódmy dzień i uczynił go świętym. W tym bowiem dniu odpoczął” (Rdz 2, 2).

Matka Boża wybrała to miejsce. Rozmowa z ks. Jerzym Ranke

0 0 głosów
Oceń ten tekst
Photo of author

Marek

Woś

Redaktor naczelny KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od każdej roboty.

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x