Maryja jako najdoskonalsze Boże stworzenie stoi ponad wszystkimi innymi bytami, także duchowymi, mimo że żaden inny człowiek, nawet święty, nie może aniołów swoją doskonałością przewyższyć. Wywyższenie Matki Bożej nad anioły jest darem łaski Bożej, nierozerwalnie związanym z przywilejem Jej niepokalanego poczęcia.
„Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie” (Mt 18,5).
W Piśmie Świętym często pojawiają się aniołowie. Można nawet napisać, że występują w większości wydarzeń najbardziej kluczowych w historii zbawienia. I tak na przykład już po grzechu pierwszych rodziców cherubini strzegą drogi do drzewa życia w raju (Rdz 3,24). Anioł ratuje życie Izaaka, gdy Bóg wystawił na próbę wiarę Abrahama (Rdz 22,11). W słynnej scenie z krzewem ognistym Mojżeszowi ukazuje się anioł Pański (Wj 3,1). W Nowym Testamencie, począwszy od zwiastowania, przez narodzenie Jezusa, kuszenie na pustyni, modlitwę w Ogrodzie Oliwnym, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie – we wszystkich tych scenach pojawiają się aniołowie.
W słownikach wyraz „anioł” (z greckiego) znaczy dosłownie „posłaniec”. Anioły według naszej wiary są bytami duchowymi stworzonymi przez Boga. Nie mają ciała, więc są niewidzialne, chociaż potrafią przybierać widzialną postać, na przykład w scenie zmartwychwstania (J 20,12). W malarstwie i w rzeźbach ukazywane są jako postaci ze skrzydłami, chociaż w rzeczywistości żaden anioł nie ma skrzydeł (podobnie jak diabeł nie ma rogów i ogona). Czytając Biblię, można zauważyć, że aniołowie przeznaczeni są do różnych funkcji. Dlatego też teolodzy dzielą je na kilka lub kilkanaście chórów (grup), wśród nich między innymi wymienieni z nazwy cherubini i serafini. Najważniejszymi zadaniami niebiańskich duchów są wysławianie chwały Boga, opieka nad powierzonymi im osobami, zanoszenie do nieba naszych modlitw, oznajmianie ludziom woli Bożej, pomaganie w podejmowaniu ważnych życiowych decyzji.
Nieznana jest nikomu dokładna liczba aniołów. Wierzymy, że każdemu z nas Bóg przydzielił anioła stróża – nieodłącznego towarzysza czuwającego nad człowiekiem, przychodzącego z pomocą każdemu, kto go szczerze o to prosi. Dlatego tak ważne jest częste odmawianie modlitwy „Aniele Boży, stróżu mój”.
reklama
Piękne różańce z kamienia
Piękne i wytrzymałe różańce z wzorem Matki Bożej Pompejańskiej. Znajdź coś dla siebie!
Anioły mają wolną wolę. Mogą wybierać posłuszeństwo Bogu albo nieposłuszeństwo. Szatan też jest aniołem. Aniołem, który wybrał zło, za co został wygnany z raju. W przeciwieństwie do ludzi złe (upadłe) anioły nigdy się nie nawracają, dlatego też ich potępienie jest wieczne.
Cytowany przez Katechizm Kościoła Katolickiego św. Tomasz z Akwinu pisze, że: „Aniołowie są stworzeniami duchowymi, które nieustannie wielbią Boga i służą Jego zbawczym zamysłom wobec innych stworzeń” (KKK 350), a według św. Augustyna: „»Anioł« oznacza funkcję, nie naturę. Pytasz, jak nazywa się ta natura? – Duch. Pytasz o funkcję? – Anioł. Przez to, czym jest, jest duchem, a przez to, co wypełnia, jest aniołem” (cytat także za KKK 329).
Najsłynniejszymi aniołami, a dokładniej archaniołami, znanymi z imienia są: Michał – pierwszy i najpotężniejszy, w ikonografii przedstawiany jako rycerz w zbroi walczący ze smokiem (szatanem); Gabriel – pojawiający się w scenie zwiastowania Maryi, choć może już nie każdy pamięta, że zapowiedział też Zachariaszowi narodziny Jana Chrzciciela. Znany ze Starego Testamentu archanioł Rafał towarzyszy Tobiaszowi w drodze do Niniwy, broniąc w niebezpieczeństwach. Jest on uosobieniem opatrzności Bożej.
Dział teologii mówiący nam o aniołach to angelologia.
Maryja jako najdoskonalsze Boże stworzenie stoi ponad wszystkimi innymi bytami, także duchowymi, mimo że żaden inny człowiek, nawet święty, nie może aniołów swoją doskonałością przewyższyć. Wywyższenie Matki Bożej nad anioły jest darem łaski Bożej, nierozerwalnie związanym z przywilejem Jej niepokalanego poczęcia, dzięki któremu jest Ona najbardziej podobna do swego Syna Jezusa Chrystusa, a poprzez Boże macierzyństwo jest też najdoskonalej z Nim złączona. Maryja potrafiła w pełni wykorzystać dar łaski, współpracując z Bogiem poprzez pokorę, posłuszeństwo i wierność, czym zasłużyła sobie na wniebowzięcie z duszą i ciałem oraz na tytuł Królowej nieba (a więc właśnie także aniołów i świętych). Ma udział w królowaniu Chrystusa, który jest Panem wszystkiego stworzenia.
Matka Boża jako Królowa aniołów pomaga nam wszystkim także poprzez posyłanie ich do naszego życia. Razem z nimi pomaga nam podejmować najlepsze decyzje, chociażby poprzez pobożne odmawianie różańca czy też modlitwę „Pod Twoją obronę”. Jakże wiele jest świadectw ludzi, którzy właśnie dzięki modlitwie za wstawiennictwem Maryi uniknęli wielkich błędów i tragedii.
Matko Boża, Królowo aniołów, wstawiaj się za nami, często posyłając nam na pomoc i opiekę naszych aniołów stróżów. Abyśmy razem z nimi i Tobą mogli kiedyś w niebie na wieki chwalić dobrego Boga.
informacja
Wspieraj różańcowe inicjatywy
Czy wiesz, że poza czasopismem "Królowa Różańca Świętego" mamy wiele innych inicjatyw? Jeśli podoba Ci się nasza praca, to wspieraj nasze inicjatywy.