Dlaczego ludzie bywają okrutni? Czyli biczowanie Pana Jezusa

Agata i Przemek oglądali film o niewolnikach. Widzieli na nim, jak pewien bogaty pan kupił na targu ludzi. Kazał im bardzo ciężko pracować, nie dawał w zamian pieniędzy, a jedyną zapłatą było liche jedzenie i miejsce do spania. 

Kiedy niewolnicy chorowali, nie kupował lekarstw, nie pozwalał im odpocząć, tylko batem zmuszał do pracy ponad siły, a potem nawet zastrzelił tych, którzy nie dawali sobie rady.

Agata, zdziwiona, że ludzie potrafią tak okrutnie postępować wobec siebie, spytała:

– Tatusiu, czy takie rzeczy działy się naprawdę, czy reżyser to wszystko tylko sobie wymyślił?

Rozważania różańcowe dla dzieci

Rozważania różańcowe dla dzieci Renata Gontarz

Ta książka w prosty i łatwy sposób pomaga zrozumieć wydarzenia z życia Jezusa i Maryi. Piękne, kolorowe ilustracje przemawiają do dziecięcej wyobraźni i zachęcają do modlitwy. Dzięki tej książeczce dziecko z przyjemnością i radością będzie praktykowało różaniec!

Zobacz

Ludzie potrafią robić wiele dobrego. Pomagają chorym, życzliwie rozmawiają z potrzebującymi, dzielą się jedzeniem i pieniędzmi z ubogimi. Ale ci sami ludzie potrafią też wyrządzać innym zło. Czasem biją, obgadują, wyśmiewają innych i okradają. Nieraz zupełnie bez żadnego powodu znęcają się nad kimś niewinnym i słabszym.

Tak było też dawniej. Kiedy Pan Jezus chodził po ziemi, nikomu nie wyrządził żadnej krzywdy. Uzdrawiał chorych, karmił głodnych, uczył o Bogu. A jednak byli też tacy, którzy nie chcieli, aby Syn Boży żył na świecie. Denerwowało ich, kiedy wzywał do nawrócenia i poprawy życia. Byli zazdrośni o Jego władzę i autorytet. Dlatego postanowili Go zabić. Skazać na śmierć przez ukrzyżowanie.

Zanim jednak odbyła się Droga Krzyżowa, Jezus musiał przeżyć jeszcze inną straszną karę – biczowanie. Żołnierze przywiązali Go do słupa, a potem po gołych plecach bili wiele razy okropnym biczem. Każde uderzenie zostawiało głębokie, krwawe rany i bardzo bolało. Bolało także Jego Matkę, która musiała na to wszystko patrzeć i w żaden sposób nie mogła Mu pomóc.

Ludzie bywają okrutni, kiedy brakuje im jednej ogromnie ważnej cechy – współczucia. Znane przysłowie uczy: „Nie czyń drugiemu tego, co tobie niemiłe”. Kiedy przychodzi nam ochota, by komuś podstawić nogę, popchnąć, kopnąć, coś ukraść, zniszczyć, powiedzieć przykre słowa i wyśmiać, pomyślmy chociaż przez chwilę, czy sami chcielibyśmy coś takiego przeżyć. Czy chcielibyśmy, żeby nas ktoś popychał, ranił i dokuczał. Może wtedy wielu z nas przeszłaby ochota, by czynić zło. A świat byłby chociaż trochę lepszy.

Książka: Rozważania dla dzieci

Rozważania dla dzieci Tajemnice bolesne

Ta książka w prosty i łatwy sposób pomaga zrozumieć wydarzenia z życia Jezusa i Maryi. Piękne, kolorowe ilustracje przemawiają do dziecięcej wyobraźni i zachęcają do modlitwy. Dzięki tej książeczce dziecko z przyjemnością i radością będzie praktykowało różaniec!

Zobacz

5 1 głos
Oceń ten tekst
Photo of author

Renata

Gontarz

Teolożka, pisze na tematy Maryjne i różańcowe i o miejscach kultu. Autorka strony Turystyczne propozycje.
Więcej tekstów tego autora

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zBIGniew
zBIGniew
23 kwietnia 2019 12:14

Ale w starożytności i średniowieczu jak niewolnik zachorował to starano się go wyleczyć ponieważ nowy niewolnik był bardzo drogi i mało kogo było stać na nowego

1
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x