Błogosławiony Bartolo Longo zamieszkał w Okulicach

Photo of author

Autor: Marek Woś

Ks. biskup Stanisław Salaterski i relikwie bł. Bartolo Longo

Ks. biskup Stanisław Salaterski i relikwie bł. Bartolo Longo

Kochani Czytelnicy!
91% artykułów na naszej stronie jest dostępnych bez ograniczeń. Nie znaczy to, że nie istnieją koszty ich przygotowania i publikacji. Będziemy wdzięczni za zaprenumerowanie naszego czasopisma albo wsparcie naszej Fundacji. Dziękujemy za zrozumienie.
Redakcja

Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej jest od lat miejscem, gdzie trwa nabożeństwo pompejańskie, łączące grupę zaangażowanych czcicieli Maryi. Proboszcz, ks. Roman Majoch, to człowiek nierozstający się z różańcem. Dwa lata temu w wywiadzie dla „Królowej Różańca” (zob. nr 54) powiedział o nowennie pompejańskiej: „Wciąż się nią modlę, czyli kończę jedną i zaczynam kolejną. Kiedy zrozumiałem, jaki jest sens tej modlitwy, modlę się w jednej, ważnej intencji. Aby to, co się dzieje w sanktuarium, działo się na chwałę Jezusa i jego Matki”.

Przy parafii działa też Apostolat Nowenny Pompejańskiej. Zwieńczeniem regularnych nabożeństw była w 2023 r. pielgrzymka do sanktuarium w Pompejach, podczas której ks. Roman Majoch otrzymał relikwie bł. Bartola.

26 listopada nadszedł dzień oficjalnego wprowadzenia relikwii do parafii. Ksiądz Roman przed mszą świętą powiedział: „Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata kieruje nasze spojrzenie nie tylko w przyszłość, kiedy spełni się proroctwo o wiecznym tronowaniu Jezusa, do którego przychodzą wszystkie narody, ale także w teraźniejszości. Chrystus nieustannie przychodzi do nas (…) by nas obdarzyć wolnością i miłością. Przychodzi dzisiaj do nas poprzez posługę księdza biskupa Stanisława, który obdarza słowem i błogosławieństwem przez wstawiennictwo Matki Bożej Okulickiej. Przychodzi dzisiaj do nas także do tej wspólnoty w relikwiach błogosławionego Bartola Longo i we wspólnocie Apostolatu Nowenny Pompejańskiej. Dlatego to szczególny czas, kiedy poprzez modlitwę różańcową i tego patrona chcemy być wez­wani, by wędrując tajemnicami zbawienia i rozważając je na różańcu, jeszcze bardziej sprawić, że Chrystus będzie królował. Bo jego Matka zawsze mówi do nas: uczyńcie wszystko, co powie wam mój Syn. Niech więc ta wspólnota rośnie w modlitwę, która zawsze nas gromadzi przy Jezusie Chrystusie”.

Ksiądz biskup Salaterski w swojej homilii powiedział: „Pan Bóg zbawia nas dlatego, że jest miłosierny; swoją łaską, swoją wszechmocą. To jest dla nas wszystkich wielki dar. Ale swoistym otwarciem się na przyjęcie, na działanie w nas tej bożej łaski, tego bożego miłosierdzia jest postawa miłości – takiej zwyczajnej, która wspomaga głodnego, spragnionego, zagubionego, strapionego, chorego; Takiej miłości, która jest w zasięgu każdego z nas”.

„Bartolo Longo (…) jest przykładem, że można to uczynić. Żył na przełomie XIX i XX wieku, kiedy szalała masoneria. W młodości się zagubił i powrócił do Pana Boga. Pod natchnieniem Ducha Świętego przypomniał sobie prawdę, że kto szerzy różaniec, będzie zbawiony. I tą myśl podjął jako główną, porządkującą jego życie, nadającą cały sens jego aktywności, wieloletnim działaniom. (…) Nowenna pompejańska odmawiana przez wiele osób w diecezji, niech tu, w Okulicach, znajdzie swoje nowe Pompeje, swoje miejsce, gdzie możemy się razem spotkać, formować i motywować do dzielenia się tym doświadczeniem, tą drogą z innymi”.

Dziękuję z serca Apostolatowi oraz ks. Romanowi – za zaangażowanie i okazane serce. Do zobaczenia!

Photo of author

Marek

Woś

Redaktor naczelny KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od "brudnej roboty".

Mogą zainteresować Cię też:

0 0 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments