Suplika do Królowej Różańca Świętego jest odmawiana dwa razy w roku:
- 8 maja, w rocznicę rozpoczęcia budowy sanktuarium różańcowego w Pompejach,
- oraz w pierwszą niedzielę października, w święto Królowej Różańca Świętego.
Jest to modlitwa, którą Jan Paweł II cytował w liście Rosarium Virginis Mariae. To jedna z najpiękniejszych modlitw związanych z różańcem!
Prosimy przekazywać tę modlitwę księdzu proboszczowi z prośbą, aby odmówił ją w święto Królowej Różańca, na przykład po modlitwie różańcowej albo po Mszy świętej.
Załączamy plik PDF z modlitwą, który można wydrukować na drukarce. Jeśli ktoś ma z tym problem, prosimy o kontakt.
Jak powstała Suplika?
Pierwszego września 1883 roku ukazała się encyklika Supremi apostolatus officio, w której papież Leon XIII zachęcał osoby duchowne i świeckie do wzywania Matki Bożej w całym październiku w modlitwie różańcowej w celu otrzymania skutecznej pomocy. W encyklice papież wspomniał o „ciężkim stanie tych czasów” i o „Kościele targanym poważnymi nieszczęściami”. Ponadto w 1883 roku przypadała dwusetna rocznica zwycięstwa pod Wiedniem oraz czterechsetna narodzin Lutra. Wydarzenia te roznieciły antyklerykalne nastroje we Włoszech i za granicą.
Bartolo napisał, że nieszczęścia, do jakich odnosił się papież Leon XIII, były „politycznego, moralnego i społecznego charakteru. Polityka trafiła w ręce masonerii, która ma adeptów we wszystkich narodach i gabinetach. Moralność, ze względu na zakaz nauczania katechizmu w szkołach, została wyłączona ze społeczności ludzkiej bez Boga. Społeczeństwo kroczy po wulkanie, a ten grozi w każdej chwili rozwarciem się i pochłonięciem współczesnego pokolenia”.
Niepokoje i wezwania Leona XIII oraz jego osobiste refleksje znalazły więc odpowiedni wyraz w Suplice do potężnej Królowej Różańca Świętego. Została odmówiona po raz pierwszy podczas październikowego święta, obchodzonego 14 dnia tego miesiąca. Począwszy od tamtego dnia liczne wspólnoty katolickie, rozproszone po całym świecie, odmawiają Suplikę do Dziewicy Różańcowej z Pompejów 8 maja oraz w pierwszą niedzielę października.
Dlaczego te daty?
Pierwsza niedziela października to święto Królowej Różańca Świętego. 8 maja to święto założenia i konsekracji sanktuarium w Pompejach. Z tym dniem wiązane były wszystkie przełomowe wydarzenia. 8 maja wybrał bł. Bartolo Longo ponieważ na ten dzień przypadało święto Michała Archanioła.
Dziękuję za informację.
Staram odmawiać różaniec codziennie.Dziekuje za informacje.