Marcin Rożek Szczerość i prostota

Kiedy powstańcy wielkopolscy zburzyli pomnik Bismarcka, pojawił się dylemat, co powinno się znaleźć w tym miejscu. Odpowiedź przyszła szybko. W centralnym punkcie Poznania stanie pomnik wdzięczności Sercu Jezusa za odzyskanie wolności po zwycięskim powstaniu wielkopolskim.

A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba.
Jan Kochanowski

Pojawiła się konieczność zorganizowania konkursu na taki monument. Ogłoszono więc ogólno­polski konkurs rzeźbiarski, skierowany tylko do artystów wyznania katolickiego. To zrozumiałe, iż tylko praktykujący katolik mógł oddać ducha Serca Jezusowego w artystycznej wizji, która poruszy tłumy.

Marcin Mrożek w swojej pracowni w Wolsztynie
Marcin Mrożek w swojej pracowni w Wolsztynie©Fot. Muzeum Regionalne w Wolsztynie

Po perturbacjach wybrano projekt, który znacznie odbiegał od innych koncepcji. Odwoływał się do formy łuku triumfalnego z centralną postacią Chrystusa z uniesionymi rękami. Jej autorem został profesor Marcin Rożek. Przyjrzyjmy się więc tej  postaci artysty i patrioty. Do dziś w Wielkopolsce można odnaleźć pomniki jego autorstwa. Są one trwałym świadectwem człowieka poświęcającego swój talent i życie dla ojczyzny.

Artysta urodził się w roku 1885 w małej wiosce Kosieczyn nieopodal Zbąszynia jako syn robotnika kolejowego. Po narodzinach kolejnego dziecka rodzina przeniosła się do Wolsztyna. Szybko odkrył w sobie zmysł rzeźbiarski i rozpoczął naukę w zawodzie kamieniarza. Jego talent został dostrzeżony i Towarzystwo Naukowej Pomocy przyznało mu stypendium, dzięki któremu mógł rozpocząć studia w Berlinie, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

"Królowa Różańca Świętego" numer 68

O pobożności i świętych związanych z kultem Serca Jezusa, Pomnik Wdzięczności w Poznaniu, sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania, sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy, cuda tego świętego, jak i jego biografia. Ponadto Marcin Rożek, s. Maria Garnier, Weronika Giuliani i wiele innych.


Ograniczony dostęp

To tylko fragment artykułu…

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego". To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Nasze czasopisma możesz nabyć w cenie już od 2 zł. Zamów i wspieraj różańcowe inicjatywy!


Cześć Jego pamięci!

5 1 głos
Oceń ten tekst
Photo of author

Stanisława

Gamrat

Dziennikarka Publikuje na tematy Maryjne, odkrywa nieznane miejsca kultu i zapomniane historie o objawieniach Maryi.
Więcej tekstów tego autora

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x