Tematem 65. numeru „Królowej Różańca Świętego” są objawienia i wizerunek Maryi w Guadelupe w Meksyku. W tym wydaniu znajdziesz też rozważania różańcowe w duchu tych wydarzeń.
Część radosna
1. Zwiastowanie
„Anioł wszedł do Maryi i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami»” (Łk 1,28).
Życie Jezusa na ziemi tak samo ja życie każdego człowieka zaczyna się od poczęcia. Wraz z Maryją z Guadalupe, ukazaną na obrazie jako Matka nosząca pod sercem Zbawiciela świata, otoczmy modlitwą wszystkie nienarodzone dzieci.
2. Nawiedzenie św. Elżbiety
„Elżbieta wydała okrzyk: «Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana»” (Łk 1,46).
Błogosławiony jest każdy, kto uwierzy nie tylko w Boga, ale uwierzy także Bogu. Po zwiastowaniu anioła Gabriela Maryja idzie do Elżbiety. Po objawieniach na górze Tepeyac Juan Diego udaje się do biskupa. Wielkich prawd Bożych nie można zatrzymywać dla siebie, trzeba być w drodze do ludzi, z którymi podzielimy się Ewangelią.
3. Narodzenie Jezusa w Betlejem
„Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania” (Łk 2,6).
Kiedy narodził się Jezus w Betlejem przybyli z pokłonem ubodzy pasterze, ale też mędrcy ze Wschodu nazywani Trzema Królami. Do Guadalupe, tak jak do wszystkich miejsc kultu Bożego na ziemi, również dziś przybywają zarówno ludzie biedni i prości, jak i władcy narodów, uczeni i bogaci. Bo tylko z Bogiem można budować coś naprawdę dobrego i wyjątkowego.
4. Ofiarowanie w świątyni
„Przynieśli dziecię Jezus do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu” (Łk 2,22).
Często istnieje w nas pokusa, aby zachować dla siebie to, co jest dla nas ważne. Tymczasem Ewangelia uczy czegoś zupełnie innego. Oddawaj zawsze Panu Bogu każdy swój największy skarb, ale też ofiaruj Bogu i Jego Matce każdy swój trud i każdy problem. A Wszechmocny na pewno będzie ci błogosławił i znajdzie sposób, aby ci pomóc.
5. Znalezienie Jezusa w świątyni
„Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie” (Łk 2,48).
Jezusa zawsze najłatwiej i najszybciej można znaleźć w świątyni. W Guadalupe, ale też w Fatimie, Lourdes, Częstochowie i wszystkich innych sanktuariach świata Maryja wraz z Jezusem czeka na nas w pięknych kościołach.
Część światła
1. Chrzest w Jordanie
„Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego” (Mt 3, 13).
Od chwili chrztu świętego każdy z nas jest umiłowanym dzieckiem Boga, w którym On ma upodobanie. Dzięki tysiącom misjonarzy na całym świecie ludzie poznają Boga i przyjmują chrzest. Dzięki objawieniom Matki Bożej w Guadalupe dokonało się nawrócenie milionów mieszkańców Meksyku, którzy dołączyli do wielkiej rodziny dzieci Bożych.
2. Wesele w Kanie Galilejskiej
„Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie»” (J 2,5).
Na weselu w Kanie Galilejskiej Jezus na prośbę swej Matki uczynił pierwszy cud. We wszystkich sanktuariach świata liczne wota dziękczynne są dowodem mnóstwa innych cudów i łask wyproszonych przez Maryję. Warunek jest zawsze jeden i ten sam: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek Wam Jezus powie”.
3. Jezus głosi Ewangelię
„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15).
Nawrócenie i słuchanie Ewangelii zawsze idą ze sobą w parze. Bez nawrócenia nie ma wiary, bez wiary nie ma nawrócenia. W pokojowej ewangelizacji Azteków ogromną rolę odegrały objawienia Maryi w Guadalupe i cudowny obraz. Ale cały Kościół musi wciąż na nowo głosić Boga całemu światu.
4. Przemienienie na Górze Tabor
„To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!” (Mt 17,5).
Bóg przemienia życie każdego, kto w Niego uwierzy. Maryja z Guadalupe przyczyniła się do przemiany ludzkich serc na ziemi meksykańskiej. Szybko znikał kult okrutnego bóstwa żądnego krwawych ofiar z ludzi. Ta, która depcze węża, pomogła pokonać zło, a ludzie zaczęli słuchać Ewangelii Jezusa.
5. Ustanowienie Eucharystii
„To jest Ciało moje, które za was będzie wydane” (Łk 22,19).
Maryja oczekująca narodzin Jezusa, taka sama jak na obrazie w Guadalupe, była pierwszą na świecie prawdziwą monstrancją noszącą w sobie ciało Jezusa. My także, gdy przystępujemy do komunii świętej, mamy Jezusa w sobie. Obyśmy nigdy go z naszego serca nie utracili.
Część bolesna
1. Modlitwa w Ogrodzie Oliwnym
„Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie” (Mt 26, 41).
Jezus przyszedł z uczniami do ogrodu, zwanego Getsemani, począł się smucić i odczuwać trwogę. Często Bóg nas posyła do niełatwych zadań. Trudnym zadaniem dla Jezusa była zgoda na ukrzyżowanie. Trudnym zadaniem dla Juan Diego było przekonanie biskupa o prawdziwości objawień. Oddając wszystko na modlitwie, wierzymy, że Pan Bóg pomoże nam przez te trudy przejść.
2. Biczowanie
„Piłat uwolnił Barabasza, a Jezusa kazał ubiczować” (Mt 27,26).
Ile batów Jezus dostał za Twoje i moje grzechy? Czy chciałbyś przyjąć choć małą część z nich? Kiedy postępujemy niesprawiedliwie wobec naszych braci i sióstr także nie raz skazujemy ich na ubiczowanie. Biczowanie słowem, biczowanie krzywym spojrzeniem, biczowanie obmową.
3. Ukoronowanie cierniem
„Uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Jezusowi na głowę” (Mt 27,29).
Jezusowi należy się korona ze złota. Tymczasem na ziemi za całe dobro, jakie On ofiarował ludziom, ci zgotowali mu kolce na skronie.
Panie Jezu, odpuść proszę ludziom ich grzechy, bo rzeczywiście nie wiedzą, co czynią.
4. Niesienie krzyża
„A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota” (J 19,17).
Chrześcijaństwo zawsze jest w łączności z krzyżem. A krzyż to nie znak porażki, ale znak zwycięstwa dobra nad złem. Każdy, kto chce iść za Jezusem, musi wziąć ze sobą także i swój krzyż. Ale w tej drodze nie jesteśmy sami. Wspiera nas sam Jezus, spotykamy też razem z nim Jego Matkę – Maryję. A może też stanie obok nas jakiś Szymon lub Weronika, aby razem z nimi dojść do zbawienia.
5. Śmierć na krzyżu
„Oto Matka twoja” (J 19,27).
Maryja stała pod krzyżem Jezusa. Matka Boża stoi też obok każdego człowieka, który przeżywa trudne chwile – chorobę, biedę lub inne cierpienie. Podczas objawień w Guadalupe obiecała, że kto w swoich nieszczęściach przyjdzie z modlitwą do niej, do sanktuarium, do świątyni, nie odejdzie bez pocieszenia.
Część chwalebna
1. Zmartwychwstanie Jezusa
„Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. (J 11,25).
Zmartwychwstanie Jezusa było potrzebne nie Jemu samemu, ale nam. Odtąd śmierć nie jest końcem, ale bramą do jeszcze lepszego życia. To prawdziwie najbardziej niesamowita wiadomość na świecie.
2. Wniebowstąpienie Jezusa
„Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).
Jak to możliwe, że Jezus wstąpił do nieba i jednocześnie został z nami? Został w Słowie Bożym, w Eucharystii, kapłanach i wspólnocie Kościoła. Dla Boga nie ma nic niemożliwego.
Prenumerata "Królowa Różańca Świętego"
„Królowa Różańca Świętego” to czasopismo poświęcone Matce Bożej Różańcowej oraz nowennie pompejańskiej.
3. Zesłanie Ducha Świętego
„Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym” (Dz 2,4).
Bez Ducha Świętego nie ma wiary, nie ma pobożności, nie ma rozeznania dobra i zła. Nie zapominajmy w modlitwie, aby wzywać jak najczęściej na pomoc Ducha Świętego.
4. Wniebowzięcie Matki Bożej
„Idę przecież przygotować wam miejsce” (J 14,2).
Z woli Boga Maryja została wzięta do nieba. Ale też z Jego woli przychodziła raz po raz do swoich dzieci w wielu uznanych przez Kościół objawieniach. Także w Guadalupe upomina, prosi o modlitwę, wzywa do nawrócenia. Bo jak każda Matka chce mieć wszystkie swoje dzieci jak najbliżej siebie i swojego Syna.
5. Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi
„Niewiasta obleczona w słońce. Księżyc pod jej stopami, a na Jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12,1).
Królowa Meksyku, Królowa Polski, Królowa świata. Ale czy rzeczywiście Maryja jest także Królową twojego i mojego serca?