Czy znasz te nabożeństwa do świętego Józefa?

Święty Józef jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych kanonizowanych osób wszech czasów. Wszak to on miał zaszczyt opiekować się za swojego ziemskiego życia małym Jezusem i Jego Matką Maryją. Nic więc dziwnego, że na przestrzeni wieków pojawiło się w Kościele wiele różnego rodzaju modlitw i nabożeństw do św. Józefa. Niektóre z nich są popularne do dziś, inne zostały nieco zapomniane albo też wracają po wielu latach odmawiane przez małe grupy parafialne związane z tą postacią.

Oto przegląd nabożeństw związanych ze św. Józefem. Część pierwsza przedstawia różne nabożeństwa rozproszone, natomiast część druga nabożeństwa, które związane są z sanktuarium w Pompejach, a którym autorem jest bł. Bartolo Longo, nasz patron i zarazem autor nowenny pompejańskiej.

Godzinki o św. Józefie

Jest to nabożeństwo bardzo podobne do godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Modlitwa paraliturgiczna ułożona według godzin brewiarzowych, ale też często śpiewana jednym ciągiem w całości. Nabożeństwo może być odprawiane wspólnotowo albo indywidualnie. Najstarsze i najbardziej popularne godzinki o św. Józefie pojawiły się po raz pierwszy w postaci drukowanej w Krakowie w roku 1645. W innych wersjach ukazywały się również godzinki na uroczystość Opieki św. Józefa, a także godzinki dotyczące konkretnych wydarzeń, takich jak narodzenie Pana Jezusa oraz ucieczka do Egiptu i jeszcze kilku innych.

Różaniec tajemnic św. Józefa

Być może nie wszyscy pamiętają, że oprócz zwykle odmawianego różańca istnieje jeszcze kilka innych nabożeństw, do których potrzebne są specjalne koraliki. Do bardziej popularnych należy na pewno koronka do Miłosierdzia Bożego. Istnieje też różaniec św. Józefa, który składa się z 60 paciorków. Podzielone są one na 15 części po 4 koraliki. Przy czym jeden biały jest większy, a trzy niebieskie mniejsze.

Tajemnice rozważane podczas tej modlitwy są te same, jakie znamy z tradycyjnego różańca, jednakże modlitwy są inne.

Akatyst do św. Józefa

Akatyst to rodzaj hymnu liturgicznego bardzo popularny w kościołach wschodnich. Śpiewany na stojąco, a capella (czyli bez towarzyszenia instrumentów). Składa się z wielu części (form poezji liturgicznej). W uroczystej formie akatysty wykonywane są zwykle przez chóry. Współczesna technika pozwala nabyć takie nagranie na przykład na płycie albo znaleźć w Internecie i wysłuchać nawet w domu.

Ograniczony dostęp

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego". To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Nasze czasopisma możesz nabyć w cenie już od 2 zł. Zamów i wspieraj różańcowe inicjatywy!

0 0 głosów
Oceń ten tekst
Photo of author

Renata

Gontarz

Teolożka, pisze na tematy Maryjne i różańcowe i o miejscach kultu. Autorka strony Turystyczne propozycje.

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x