Nowy numer „Królowej Różańca Świętego” już jest – jak zawsze aż 8 stron świadectw nowenny pompejańskiej i wiele innych!
Zobacz spis treści poniżej albo obejrzyj strona po stronie na www.zobacz.krolowa.plStanisława Gamrat, Matka Boża Różańcowa od piorunów
Słynny zakon dominikański oprócz męskiej gałęzi ma także żeńską. Siostry dominikankitakże mają charyzmat różańcowy. Nic więc dziwnego, że gdy w 1702 r. osiadły w klasztorze w Guadalajarze, w Meksyku i zastały tam figurę Maryi, dołączyły do niej różaniec i przemianowały na Matkę Bożą Różańcową. Nic jednak nie zwiastowało, że figura ta za 100 lat stanie się cudowna i znana na cały Meksyk.Szymon Wilk, Matka Boża Okulicka
Sanktuaria miewają swoje „specjalizacje”, co ilustruje zawartość poszczególnych ksiąg cudów, ukazująca najczęstsze problemy, z którymi przybywali do danegomiejsca pielgrzymi. O tym, że w Okulicach mogli liczyć na wsparcie wierni zmagający się ze schorzeniami narządu wzroku, świadczy już sama nazwa miejscowości.
Siła dla mojego kapłaństwa. Rozmowa z ks. kanonikiem Romanem MajochemKsiądz biskup Jan Glapiak
Z radością informujemy, że Ojciec Święty Franciszek 15 listopada 2021 r. mianował ks. kan. Jana Glapiaka biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. Ks. Jan Glapiak od lat był moderatorem diecezjalnym wspólnot Żywego Różańca i delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Duchownym w Poznaniu, a od 2012 r. także asystentem kościelnym naszego czasopisma. Serdecznie gratulujemy!
Tomasz Parciński, Pierwsi powołani: Andrzej i Jan
Kiedy myślimy o powołaniu przez Jezusa pierwszych uczniów, przed oczami staje nam zwykle scena znad Jeziora Galilejskiego. Rybacy, łodzie, sieci i Jezus stojący na brzegu, wzywający kolejno Szymona i Andrzeja, Jakuba i Jana. Przywykliśmy myśleć o Szymonie, nazwanym przez Jezusa Piotrem, jako o pierwszym z grona Apostołów. Jednak przekaz Janowy, różny od Ewangelii synoptycznych, pierwszych powołanych widzi w dwóch uczniach Jana Chrzciciela. Są nimi Andrzej, brat Szymona Piotra, i autor czwartej Ewangelii, którego Tradycja utożsamia z Janem Apostołem.
Agata Skorupska-Cymbaluk, Rozłam i miecz
Słowa Pana Jezusa o rozłamie, którymi będziemy się zajmować w niniejszym artykule, stanowią dalszy ciąg perykopy o rzucaniu ognia z nieba. To zapowiedź losu tych, którzy przyjmą rozpalającą moc Ducha Świętego i z Jezusem ofiarują swoje życie Ojcu.
Andrzej Jędrzejczak, Królestwo Boże jako ziarnko gorczycy
Rozpoczynamy kolejny cykl biblijnych spotkań na łamach naszego czasopisma. Tym razem zajmować będziemy się treściami, jakie w przypowieściach przekazał Jezus, a które, spisane przez ewangelistów, dotarły do nas, będąc ważną częścią Dobrej Nowiny. Wiele z tych przypowieści kojarzymy, jak chociażby te o miłosiernym Samarytaninie lub o synu marnotrawnym.Niektóre pozostają dla nas zagadkowe. O czym one tak naprawdę są? I czy są to treści nadal aktualne?
ks. Józef Orchowski, Moc modlitwy różańcowej
W dzisiejszych czasach kontestacji podważa się wiele rzeczy – sformułowano też zarzuty przeciw różańcowi, że jest monotonny, przestarzały, ubogi. Kontestacja może mieć i dobre strony, gdy oczyszcza, wyjaśnia i pogłębia sens rzeczy; jest natomiast zgubna, gdy do rupieci wyrzuca skarby wieków, które należałoby oczyścić, ustawić w innym świetle, a nie próbować je zastąpić modnymi nowościami.
Magdalena Buczek, Apostoł Eucharystii i różańca
To on jako pierwszy przyniósł do naszego kraju różaniec. Na wzór swojego duchowego ojca, św. Dominika, zapłonął misyjnym zapałem i miłością do Maryi. Mówi się, że dokonał drugiej chrystianizacji Polski i sąsiednich krajów, docierając z Ewangelią do głębi ludzkich serc i społecznej świadomości.
Natalia Klimczak, Święty jak pochodnia wiary
Choć święty Dominik Guzman żył przeszło 800 lat temu, jego miłość do Boga wciąż stanowi wspaniały wzorzec do naśladowania. Dominik kochał Boga, służąc ludziom, docierając do tych, którzy Go nie znali, przynosząc Dobrą Nowinę tam, gdzie panował mrok i beznadzieja, ale też karmiąc ubogich, nauczając chłonących słowa, a przede wszystkim starając się kochać bliźniego miłością, jakiej wzorem był sam Jezus.Agata Witkowska, Katedra w Płocku
Położony w zachodniej części Mazowsza Płock jest jednym z najstarszych polskich miast, choć rzadko wymienia się go w tym kontekście. Kiedy jest mowa o początkach polskiej państwowości, naturalnie wzmiankuje się Gniezno i Kraków. Płock bywa niesłusznie pomijany. A przecież to miasto istnieje już od ponad tysiąca lat!
Świadectwa mocy różańca i nowenny pompejańskiejMarek Woś, Pompejańskie dzieła miłosierdzia
Kiedy z ubiegłym wydaniem KRŚ kończyliśmy cykl o duchowości pompejańskiej, miałem pewien niedosyt. Przedstawiłem różne nabożeństwa, które napisał bł. Bartolo Longo: Suplikację do Matki Bożej Pompejańskiej, nowennę pompejańską, Miesiąc ku czci św. Józefa, nabożeństwa pierwszych sobót, nabożeństwo do Michała Archanioła i za zmarłych. Zabrakło jednego,
bardzo ważnego aspektu pobożności pompejańskiej, do zamknięcia naszej serii.
Alina Świeży-Sobel, Apostołowie Maryi
Różańca nie wypuszczają z dłoni. Czas, jaki oddają modlitwie, owocuje coraz liczniejszymi dziełami, które podejmują. W kościele w Pogórzu odbył się 13. Pompejański Dzień Skupienia. Stał się też okazją do dziękczynienia za dynamiczny rozwój misyjnego zaangażowania czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej, od Czech po Tanzanię i Madagaskar.
Renata Gontarz, Co daje sakrament chorych?
W Ewangelii często możemy przeczytać historie, w których Jezus spotyka się z chorymi, uzdrawia ich w sposób cudowny, a nawet podnosi z łoża śmierci. Może pojawia się w myślach wielu z nas żal, że dzisiaj nie można zaprosić Syna Bożego do naszych niedomagających przyjaciół i krewnych. Może też by ich uzdrowił. Takie myślenie jest błędne, ponieważ poprzez posługę Kościoła w sakramencie chorych Jezus przychodzi specjalnie właśnie do ludzi ciężko doświadczonych słabością i bólem.
Marek Piotrowski, Sakrament, którego wielu się obawia
Nieporozumienia wokół sakramentu namaszczenia chorych (być może związane z funkcjonującą przez wieki, niefortunną nazwą „ostatnie namaszczenie”) powodują, iż wiele osób obawia się jego przyjęcia. Również rodzina chorego często wzdraga się przed zaproponowaniem zaproszenia kapłana.
Prenumerata "Królowa Różańca Świętego"
„Królowa Różańca Świętego” to czasopismo poświęcone Matce Bożej Różańcowej oraz nowennie pompejańskiej.
Krzysztof Jędrzejewski, Niegośćinność cz. 2: Nóż w plecaku
Ostatnio pisałem o niegościnności, z jaką spotkałem się w Szwajcarii w czasie mojej pieszej pielgrzymki do Santiago de Compostella i Fatimy w 2007 roku. Odwiedziłem ten kraj powtórnie w 2010 r., tym razem zmierzając do Turynu, gdzie też spotkałem się z niezbyt gościnnym przyjęciem. Poszedłem tam, aby zobaczyć wystawiany wówczas Całun Turyński.Izabela Marciniak, Boży poeta. O lirykach religijnych Franciszka Karpińskiego
Franciszek Karpiński, jeden z przedstawicieli polskiego Oświecenia, urodził się w roku 1741, za panowania Augusta III Sasa, w Hołoskowie na Ukrainie. Wzrastał w ubogiej, ale bardzo wierzącej rodzinie. Matka przyszłego poety była bardzo pobożna, ojciec – bezgranicznie uczciwy i prawdomówny. Wychowywali oni swoje dzieci w karności i w poszanowaniu innych. W swoich „Pamiętnikach” Karpiński wspomina epizod z dzieciństwa, kiedy to w kościele, „stojąc z przyjacielem moim Malickim, podczas kazania śmialiśmy się i łokciami, żartując z drugich, potrącali. Ojciec mój (…) widział z ławek nieprzyzwoitą w kościele swawolę moją i zaszedłszy poza ławką, z tyłu stanąwszy za mną, ciężki mi wyciął policzek, przydawszy głośno: «złego i w kościele biją», a potem poszedł do swojej ławki i spokojnie kazania słuchał; prawda ze strony ojca, a wstyd z mojej strony, przypomniały mi na potem skromność w kościołach”.
Relikwie bł. Bartola w więzieniu grudziądzkim
„Grudziądz to nadwiślańskie miasto, znane kiedyś z Centrum Wyszkolenia Kawalerii i szkoły lotniczej. Z tego dziś zostały wspomnienia i coroczny zjazd ułanów. Dziś jest tu największe kobiece więzienie z dwoma oddziałami męskimi.Pompejańska Pani zawitała do Barlinka
7 grudnia 2021 r. w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku miała miejsce uroczystość odsłonięcia wizerunku Matki Bożej Pompejańskiej.