Podczas modlitwy „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Rzymie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2019 r. papież Franciszek pobłogosławił 6 tys. różańców. W geście solidarności i współczucia skierowanym do Syryjczyków Nowy Testament w języku arabskim oraz krzyże z drewna oliwnego z Ziemii Świętej, pobłogosławione przez syryjskiego prawosławnego, patriarchę Efraima III, zostały przekazane Syryjczykom miesiąc później, w święto Matki Bożej Bolesnej. Tego dnia ojciec święty pobłogosławił w Watykanie ikonę Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków. Jej peregrynacja w syryjskich parafiach potrwa do końca maja 2020 roku.
Cała akcja nazwana „Pocieszcie mój lud” była inicjatywą ekumeniczną Kościołów katolickiego i prawosławnego w Syrii oraz papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). „Różańce są znakiem mojej bliskości z syryjskimi braćmi i siostrami” – powiedział papież i dodał: „Kontynuujemy modlitwę różańcową o pokój na Bliskim Wschodzie oraz na całym świecie”. Mottem przedsięwzięcia były słowa z Księgi Izajasza: „Pocieszcie mój lud” (Iz 40, 1), a jego celem przede wszystkim upamiętnienie ofiar wojny domowej oraz zapewnienie duchowego wsparcia i pocieszenia pogrążonym w żałobie. W sumie podczas syryjskiego konfliktu ok. 2 tys. chrześcijańskich rodzin straciło przynajmniej jednego bliskiego, a kolejnych 800 doświadczyło porwań lub uprowadzeń członków ich rodzin.
Projekt „Pocieszcie mój lud” powstał z głębokiej potrzeby samych chrześcijan, ale także całego społeczeństwa syryjskiego – potrzeby wyrażenia solidarności, pocieszenia, jak również przebaczenia, pojednania i oczyszczenia pamięci zarówno na poziomie osobistym, jak i wspólnotowym. W wielu miastach Syrii 15 września 2019 r. odbyły się okolicznościowe nabożeństwa i procesje. Modlono się za zmarłych oraz o pocieszenie dla rodzin, które opłakują utratę swoich najdroższych. Ci, którzy stracili swych bliskich krewnych (porwanych lub zamordowanych), jako specjalny znak wsparcia duchowego otrzymali różańce pobłogosławione przez Franciszka. Prezydent stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Thomas Heine-Geldern, był głęboko poruszony papieskim wsparciem tego modlitewnego projektu: „Ojciec święty wielokrotnie wyrażał swoje poparcie i uznanie dla naszego zaangażowania w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Dla rodzin ofiar wojny te pobłogosławione różańce są znakiem, że papież i cały Kościół są z nimi, że modlą się w ich intencji. Jest to dla nich wielkie źródło pocieszenia”.
Ojciec święty podczas spotkania z wiernymi na „Aniele Pańskim” osobiście włączył się w modlitwę o pokój w solidarności z narodem syryjskim oraz pobłogosławił ikonę Matki Bożej Bolesnej, Pocieszycielki Syryjczyków, która pielgrzymuje obecnie w diecezjach i parafiach Syrii (katolickich i prawosławnych) jako znak nadziei przynoszący pokój i pocieszenie. Wraz z ikoną przygotowano specjalną modlitwę z prośbą o wstawiennictwo Matki Bożej, którą wydrukowano wraz z reprodukcją ikony i rozesłano do wszystkich 34 diecezji Syrii, zarówno katolickich, jak i prawosławnych. Ikona Pocieszycielki Syryjczyków przedstawia w sposób tradycyjny Matkę Bożą jako Stolicę Mądrości (łac. Sedes Sapientiae), znaną także jako Maria Regina. Napisał ją w sierpniu 2019 r. grecko-prawosławny ksiądz Spiridon Kabbash z Homs. Maryja z Dzieciątkiem Jezus na kolanach siedzi na tronie. W Jej płaszczu chronią się cierpiący, udręczeni mieszkańcy Syrii (widoczni w lewym dolnym rogu). Po przeciwnej stronie znajdują się prześladowcy, przed którymi Maryja ochrania Syryjczyków. Ponad głową Maryi w wizji Nieba umiejscowieni zostali święci – wśród nich jezuita o. Van Der Lugt, zamordowany w Syrii w 2014 roku. Dzieciątko Jezus trzyma w ręku kulę symbolizującą władzę nad światem. W jej wnętrzu umieszczona została mapa Syrii, która ocieka krwią i łzami cierpienia.
Obecność duchowa Maryi, ze względu na Jej matczyne współczucie, jest bardzo ważna dla Syryjczyków w tym trudnym czasie. Matka Boża „wyprzedziła nas w pielgrzymce wiary”, a Kościoły wschodnie idąc za Nią, proszą za Jej wstawiennictwem o pokój i pomyślność dla tak bardzo doświadczonego narodu syryjskiego. Zgromadzeni na modlitwie wokół Maryi powierzają swoją ojczyznę Jej matczynej opiece i błagają, aby objęła swym płaszczem wszystkich Syryjczyków. Proszą też Boga o dar Ducha Świętego, Parakleta, aby wspierał i pocieszał wszystkich syryjskich chrześcijan w ich męce i prowadził ich na drodze pojednania i pokoju. Z peregrynacją Syryjczycy wiążą ogromne nadzieje i wiarę, że po dziewięciu miesiącach jej trwania, które są jak okres ciąży, pokój i nadzieja narodzą się w sercach wielu i będą królować w całej Syrii na zawsze.