„Przyrzekam być obecna w godzinie śmierci z łaskami koniecznymi do zbawienia tym, którzy przez pięć kolejnych pierwszych sobót miesiąca przystąpią do spowiedzi i Komunii Świętej, odmówią różaniec, będą mi towarzyszyć w ciągu 15 minut rozmyślając tajemnice różańca i ofiarują to wszystko w intencji wynagrodzenia.” Słowa te wypowiedziała Maryja do siostry Łucji z Fatimy 10 grudnia 1925 roku. Biskup Leiria dnia 13 maja 1939 r. zabrał głos w sprawie objawienia: „Sama Święta Dziewica przez siostrę Łucję raczyła nas pouczyć o nabożeństwie pierwszych pięciu sobót miesiąca, które ma na celu wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi za wszystkie obrazy i krzywdy wyrządzanie przez niewdzięcznych ludzi.” Żyjemy w czasach, w których ta obraza Maryi się potęguje… Dlatego przypomnijmy, na czym polega nabożeństwo. W myśl życzeń Matki Najświętszej, praktyka pierwszej soboty obejmuje: 1) spowiedź i Komunię świętą, 2) odmówienie cząstki różańca (5 tajemnic), 3) rozmyślanie przez kwadrans nad tajemnicami różańcowymi, 4) intencję wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi.
Sobotnie nabożeństwo na cześć Matki Bożej sięga najstarszych czasów, jeżeli nie zrodziła się równocześnie z kultem Matki Bożej. O ile zaś chodzi o pierwszą sobotę miesiąca ujętą w duchu wynagrodzenia dla Najświętszej Maryi Panny na podobieństwo pierwszego piątku dla Najświętszego Serca Jezusa, to była ona już znana przed objawieniami w Fatimie. Najświętsza Maryja Panna – można powiedzieć – tylko ją usankcjonowała swoim czcigodnym poleceniem. Pierwsze ziarno tej pobożnej praktyki było rzucone w czasie rewolucji francuskiej przez o. Picot de la Cloriviére. Następnie nabożeństwo 15 sobót różańca bardzo rozpowszechniło się we Włoszech pod koniec XIX wieku. Wielką zasługę miał w tym bł. Bartolo Longo, który opracował nabożeństwo w formie książkowej, z pięknymi rozważaniami 15 tajemnic różańca. To na tę publikację zwrócił uwagę Jan Paweł II w Liście o różańcu, pisząc: „Przez całe swoje dzieło, a zwłaszcza przez «Piętnaście Sobót», bł. Bartłomiej Longo rozwinął chrystologicznego i kontemplacyjnego ducha różańca, znajdując mocną zachętę i oparcie u Leona XIII, «Papieża różańca».”
Nabożeństwo dwudziestu sobót Bartolo Longo
Marianna de Fusco, żona bł. Bartola Longo, autora tej książki i wraz z nim założycielka świątyni Królowej Różańca Świętego w Pompejach, po żarliwej modlitwie przeżyła widzenie Matki Bożej Pompejańskiej i usłyszała następujące słowa: „Praktykujcie piętnaście sobót, a otrzymacie wielkie łaski.” To nabożeństwo - można powiedzieć – "zbudowało" sanktuarium w Pompejach. Dzięki setkom tysięcy kopii i wielu tłumaczeniom, książka dotarła w najdalsze zakątki świata. Jan Paweł II w "Liście o różańcu" podkreślał jej wartość pisząc, że Bartolo Longo przez to dzieło "pogłębił ducha medytacyjnego i kontemplacyjnego różańca".
Po Roku Różańca sanktuarium w Pompejach przygotowało specjalną edycję rozszerzoną o tajemnice światła. Jej polski tytuł brzmi „Nabożeństwo dwudziestu sobót”. Zaproszenie! Gorąco zapraszamy naszych Czytelników do rozpoczęcia nabożeństwa pierwszych sobót w 2020 roku. Pamiętajmy, że udział w nabożeństwie wymaga przyjęcia Komunii świętej. Mając jednak na uwadze, że nabożeństwa pierwszosobotnie nie są organizowane we wszystkich kościołach i niektórzy odbywają je samodzielnie, na naszej stronie www.nowenny.pl udostępniamy pełny tekst nabożeństwa pierwszych sobót według bł. Bartola Longo do samodzielnego odprawienia. Wystarczy zapisać się na tej stronie, by przez kolejnych 20 sobót przed październikowym świętem Królowej Różańca otrzymywać cotygodniowe rozważania na swoją pocztę e-mail. Osoby, które wolą korzystać z wersji książkowej, zapraszamy do nabycia w Księgarni Rosemaria „Nabożeństwa dwudziestu sobót” bł. Bartola (https://rosemaria.pl/nabozenstwo-dwudziestu-sobot) albo „Nabożeństwa pierwszych sobót” św. bp. Józefa Pelczara (https://rosemaria.pl/nabozenstwo-pierwszych-sobot-z-rozwazaniami-rozanca-pelczara-twarda)