90. urodziny Benedykta XVI!

16 kwietnia, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, swoje 90 urodziny obchodził papież-emeryt, Benedykt XVI. Dzień urodzin Josepha Ratzingera również przypadł na okres świąt wielkanocnych, a konkretnie na Wielką Sobotę (16 kwietnia 1927). Stale otaczamy modlitwą czcigodnego Jubilata, a przy tej okazji chcemy przypomnieć kilka myśli Benedykta XVI związanych z modlitwą różańcową.

W roku 2007 we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (7 października) Benedykt XVI w czasie modlitwy Anioł Pański odniósł się do ikony, na której Matka Boża trzyma na ręku Dzieciątko Jezus i przekazuje św. Dominikowi różaniec: „Ta znacząca ikonografia wskazuje, że różaniec jest środkiem ofiarowanym nam przez Maryję, aby kontemplować Jezusa, rozważać Jego życie, kochać Go i coraz wierniej naśladować. To wskazanie Maryja pozostawiła także w wielu swoich objawieniach. Mam tu szczególnie na myśli objawienia fatimskie sprzed 90 lat (dziś to 100 lat- przyp. Red.). Ukazując się trojgu pastuszkom Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi jako „Matka Boża Różańcowa”, zalecała z naciskiem codzienne odmawianie różańca, aby wyprosić zakończenie wojny. My także chcemy przyjąć macierzyńską prośbę Maryi Panny, zobowiązując się do odmawiania z wiarą koronki różańcowej w intencji pokoju w rodzinach, narodach i na całym świecie”.

Słowa te ukazują szczególne oddanie Papieża Seniora Matce Bożej. Wezwanie, jakie poczynił podczas modlitwy Anioł Pański, stanowi o jego wielkiej trosce o dobro wszystkich ludzi. Trzeba mieć na uwadze także kontekst tego przemówienia. Otóż w październiku przypada Światowy Dzień Misyjny, a w roku 2007 obchodzony był on pod hasłem „Wszystkie Kościoły dla całego świata”. A zatem także troska o ciągłą pracę misyjną i głoszenie Ewangelii wszystkim narodom była w tym czasie mocno podkreślana.

Benedykt XVI z pielgrzymką w Pompejach.

Ważnym wydarzeniem w czasie trwania pontyfikatu Benedykta XVI była jego pielgrzymka do sanktuarium w Pompejach (2008 rok), gdzie z mocą zaznaczył, „że pierwszym obowiązkiem misyjnym każdego z nas jest modlitwa. To właśnie modlitwa pozwala przygotować drogę Ewangelii; modlitwa otwiera serca na tajemnicę Boga i usposabia umysły do przyjęcia Jego słowa zbawienia”. Pod koniec rozważań przed modlitwą południową skierował się do zgromadzonych wiernych słowami: „prośmy Matkę Bożą z Pompejów o macierzyńską opiekę nad wszystkimi rodzinami świata”.

Podczas inauguracji Synodu Biskupów w 2012 roku.

Kolejna istotna wypowiedź związana z modlitwą różańcową padła z ust papieża Benedykta XVI na zakończenie Mszy św., która sprawowana była na Placu św. Piotra. Inaugurowała ona XIII-e Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Benedykt XVI wskazał na różaniec jako prawdziwą szkołę wiary, w której „pozwalamy prowadzić się Maryi, (…), w rozważaniu tajemnic Chrystusa, i dzień po dniu, jesteśmy wspomagani w przyswajaniu Ewangelii, tak że, nadaje ona kształt całemu naszemu życiu”.

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Matka Boża z Lourdes
NIEPOKALANA z LOURDES UZDRAWIA! (cz.II)

Czy wiesz, że 25 lat temu, w 11. rocznicę zamachu na swoje życie, 13 maja 1992 r., Jan Paweł II...

Zamknij