[27 czerwca] Pomódl się do Matki Bożej Nieustającej Pomocy!

Kopia ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajduje się w wielu parafiach w Polsce. Nabożeństwa gromadzą wielu wiernych, którzy chętnie powierzają Jej swoje intencje. 

Zobacz też naszą stronę poświęconą tej ikonie: www.mbnp.religia.net!

Historia obrazu

Ten obraz ma swoje źródło w ikonie powstałej na terenie Bizancjum w IX-XI wieku. Dokumenty mówią, że w Rzymie na pocz. XVI wieku zwano go Madonna Miracolosissima (Najcudowniejsza Madonnna). W roku 1812 wojska francuskie zniszczyły kościół, a Maryja wiele wędrowała . Właściwy kult przywrócił papież Pius IX. Który w 1876 r. umieścił Ją w kościele o. Redemptorystów św. Alfonsa przy via Merulana, a następnie ustawiono święto Maryi Nieustającej Pomocy które obchodzimy 27 czerwca.

Maryja na ikonie

Maryja nie stanowi jego centralnego punktu, pomimo że jest największą postacią obrazu. W geometrycznym środku ikony widzimy połączone ręce Matki i Dziecięcia. Gest odczytujemy jednoznacznie – Maryja wskazuje nam Zbawiciela.

Ile postaci przedstawia nam obraz?

Obraz przedstawia cztery postacie: Maryję z Dzieciątkiem oraz świętych Archaniołów Michała (po lewej stronie obrazu) i Gabriela (po stronie prawej). Pokazano nam zatem nie tylko Maryję z dzieciątkiem, ale całą historię Zbawienia.

Co oznacza symbolika kolorów?

Maryja jest przedstawiona w czerwonej tunice, a czerwień to kolor królewskiej purpury.
Płaszcz Maryi jest granatowy, niebieskie jest jej nakrycie głowy. Te kolory symbolizują Niebo.
Głowę Maryi otacza złoty kolisty nimb. Złote jest też tło, symbolizujące bogactwo Życia Wiecznego. Maryja z Dzieciątkiem przebywają już nie w naszej ziemskiej rzeczywistości, ale są dla nas jakby oknem na rzeczywistość Nieba.

Co oznacza gwiazda?

Na środkowej części welonu znajduje się złota gwiazda z ośmioma prostymi promieniami. Maryja jest Gwiazdą Zaranną. Gwiazdą Nowej Ewangelizacji.

Jak pokazana jest Maryja?

Maryja pokazana jest jako Hodegetria („wskazująca drogę”),która  obejmuje ręce Jezusa. Jej oblicze  jest lekko pochylone w stronę Dzieciątka Jezus trzymanego na lewej ręce. Jej spojrzenie skierowane jest na modlącego się i jest nieco smutne. Maryja wie już o Mece Chrystusa i ta prorocka wizja Ją zasmuca.

Jak pokazane jest Dzieciątko Jezus?

Dzieciątko Jezus spoczywa na lewym ramieniu Matki, a rączkami mocno trzyma Jej prawą dłoń. Ubrane jest czerwony płaszcz, zieloną tunikę z czerwonym pasem i okryte czerwonym płaszczem. Rysy twarzy są dziecięce, ale proporcje ciała smukłe, jak u starszego chłopca, co symbolizuje dojrzałość. Z nóżki Dzieciątka zsuwa się sandał, co symbolizuje człowieczeństwo, motyw zwykłego życia na ziemi.

Co na obraz mówi o Męce Zbawiciela?

Zapowiedzią męki są Archaniołowie niosący narzędzia męki i cierpienia Chrystusa. Krzyż i gwoździe niesione są przez Archanioła Gabriela, a Archanioł Michał ukazuje włócznię, trzcinę z gąbką i naczynie z octem.

Zobacz też naszą stronę poświęconą tej ikonie: www.mbnp.religia.net!

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Apostoł Różańca
Apostoł Różańca
27 czerwca 2015 14:26

Dzięki za przypomnienie 🙂

barbara
barbara
28 czerwca 2015 19:31

Zdrowas Maryjo łaski pełna Pan z Tobą ……miej w opiece moją rodzinę……

2
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x