Od 2002 r. gorliwe krzewienie nowenny pompejańskiej i świadectw osób, które zostały obdarzone szczególnymi łaskami, sprawiło, że Królowa Różańca Świętego mocno wrosła nie tylko w diecezję bielsko-żywiecką, ale także obiegła kraj i świat dzięki katolickim mediom i szerokiej dystrybucji wydawnictw centrali Apostolstwa Dobrej Śmierci w Górce Klasztornej.
Zmieniający się w zastraszającym tempie obraz świata – życia bez Boga, obudził w naszych wspólnotach ADŚ odpowiedzialność za dzisiejszego człowieka „krzyczącego” w gazetach, mediach, politycznych salonach i wojnach na świecie. Obudził w nas potrzebę wołania różańcowymi perełkami do Boga przez Serce Maryi: Boże ratuj świat!, Boże ucz nas swoich tajemnic miłości! Ucz nas żyć w Twoim cieniu i w uniżeniu twarzą przed Tobą, Panie! Ucz nas nieustannego powstawania z grzechów i otwieraj szczelnie zamknięte serca, wypełniając je lekarstwem łaski i miłości! W naszych sercach nieustannie odzywa się obietnica Matki Najświętszej dla czcicieli Różańca Świętego, dana św. Dominikowi i bł. Alanowi: „Ci, którzy wytrwają w odmawianiu różańca, będą mieli światło Boże przez całe życie i w godzinie śmierci; za życia będą obfitować w Boże łaski, a w momencie śmierci dostąpią udziału w nagrodzie świętych w raju”.
To wytrwałe, codzienne wołanie do Boga przez Serce Maryi modlitwą różańcową w formie nowenny pompejańskiej zrodziło owoce rozwoju różnych form nabożeństw, zapoczątkowanych na świętym miejscu – wzgórzu Sarkandrowskim, zwanym często Górą Tabor. Tak, Pompejańska Pani wybrała sobie miasto św. Jana Sarkandra – Skoczów. Jest to miasto urodzenia kapłana męczennika za wiarę. Ten święty kapłan „dekretem z Nieba” zaprosił w 1995 r. do swojego miasta, na wzgórze, Jana Pawła II. Namiestnik Chrystusa, Wielki Czciciel Maryi z tego miejsca 22 maja 1995 r. swym życiem i modlitwą wołał o ludzi sumienia: „Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji słuchać swojego sumienia i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło (…) podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać”.
Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!
…i wspieraj katolickie czasopisma! Mnóstwo ciekawych tekstów o duchowości pompejańskiej oraz świadectwa!
Zobacz Zamów PDF13 lat później z dalekich Pompejów przybyła tu Pompejańska Pani, aby przypomnieć papieskie orędzie z tego przepięknego wzgórza i aby towarzyszyć świętemu Janowi oraz aby ożywić to miejsce modlitwą różańcową. I tu już została 1 czerwca 2008 roku. W czasie uroczystości diecezjalnych ku czci św. Jana Sarkandra obraz został poświęcony i wniesiony do zabytkowej kaplicy na skoczowskiej Kaplicówce. Dla wspólnoty Apostolstwa było to kolejne Boże wezwanie do gromadzenia się przed obrazem na modlitwie różańcowej przez łączenie się w tym samym czasie ze wszystkimi odmawiającymi nowennę w kraju i zagranicą i tworzenie „Imperium różańcowego”. Cudowny obraz z wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej z Pompejów zapoczątkował u św. Jana – gospodarza tego miejsca – nabożeństwo pompejańskie. Modlitewne ożywienie sprawiło, że mocą dekretu ordynariusza diecezji bpa Tadeusza Rakoczego, kaplica została wyniesiona 22 maja 2012 r. do rangi sanktuarium diecezjalnego.
Nabożeństwo pompejańskie
Od 2 sierpnia 2008 r. Królowa Różańca Świętego z Pompejów rozpoczęła pierwszą edycję nabożeństwa pompejańskiego (54 miesiące symbolizujące54-dniowy cykl nowenny pompejańskiej). Nabożeństwo – cztery części różańca świętego – kończyła o godzinie 21 Msza święta z udziałem rzeszy wiernych i licznych kapłanów, również biskupów, z okazji rocznic nabożeństw. Główną intencją jest modlitwa za kapłanów, misjonarzy, osoby konsekrowane, w intencjach zawartych w modlitwie różańcowej i w Księdze próśb oraz w intencji kanonizacji bł. Bartolo Longo. Rok później, 2 lipca 2009 r. bp Tadeusz Rakoczy modlił się z uczestnikami dwunastego nabożeństwa pompejańskiego
2 lipca 2011 r., w trzecią rocznicę nabożeństw pompejańskich, wielkim przeżyciem dla wspólnoty pompejańskiej było przekazanie przez brata Vitello Ciro, przełożonego Domu Zgromadzenia Braci Szkolnych w Rzymie, na ręce ks. prałata Alojzego Zubra, proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, relikwii pierwszego i drugiego stopnia bł. Bartolo Longo, oddanego Apostoła Maryi, budowniczego bazyliki Różańcowej w Pompejach i krzewiciela nowenny pompejańskiej.
Nabożeństwo sprawowane było każdego drugiego dnia miesiąca, aż do 2 maja 2016 r., w Sanktuarium św. Jana Sarkandra na Kaplicówce. Za sprawą ks. kan. Witolda Grzomby, kustosza Sanktuarium, a zarazem proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, nabożeństwo zostało na stałe przeniesione do pięknie wyremontowanego kościoła parafialnego ze względu na większą przestrzeń i dogodniejszy dostęp szczególnie dla osób starszych. Zmieniono również porządek nabożeństwa: 18.00 – Msza święta, po niej modlitwa trzema częściami Różańca Świętego zakończona Apelem Jasnogórskim.
Duch modlitwy różańcowej ze Skoczowa zaszczepił się również w parafiach: w Jastrzębiu Zdroju, Rybniku, Hoordyjiwce na Ukrainie, w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Shirati w Tanzanii i „pączkuje” w kościele w Czechach i na Madagaskarze.
2 lipca 2022 r. odprawiono 168. nabożeństwo pompejańskie, trwa zatem 15. rok. Maryja z tego miasta i różnych nowych miejsc różańcowych, reprezentuje przed Bogiem świat, otaczając modlitwą papieża, kapłanów, osoby konsekrowane, Kościół, wspólnoty, naszych bliskich i rodziny. Maryja uprasza u Syna światło, aby ludzie doświadczyli łaski i aby zrozumieli ważność przynależności do wspólnoty, aby tworzyli nowe w swoich miejscach w kraju i na świecie. Aby tworzyli różańcowe „imperia Maryi”, żeby jak najwięcej ludzi chwyciło do ręki różaniec i powiększało dobro każdego i każdej z nas i wszystkich ludzi. Aby jak najwięcej ludzi wołało w zdrowaśkach: „święta Maryjo, Matko Boża módl się za nami teraz i w godzinie śmierci”, godzinie, która decyduje o wieczności każdego żyjącego na ziemi.
reklama
Piękne różańce z kamienia
Piękne i wytrzymałe różańce z wzorem Matki Bożej Pompejańskiej. Znajdź coś dla siebie!
Rozwijający się ruch pompejański, który tworzą członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci, już prawie od samego początku, bo od 2009 r., tworzył nowe formy cyklicznych nabożeństw i spotkań czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej. Ich celem jest pogłębienie wiedzy religijnej i umiejętności przeciwstawiania się licznym zagrożeniom współczesnego świata, szczególnie dla rodziny: pompejańskie dni skupienia w Pogórzu, nabożeństwa sobót (15, 20) różańcowych na Kaplicówce, święte noce modlitwy (maj, październik) na Kaplicówce, obecnie w formie online, rekolekcje pompejańskie (co roku w Brennej) czy peregrynacja obrazu Matki Bożej Pompejańskiej z Kaplicówki po diecezjach w kraju, a obecnie po naszych parafiach. Wydarzenia te opiszę w kolejnym numerze Królowej Różańca.
Maryjo!, broń nas i upraszaj nam łaskę, abyśmy umieli walczyć z własnym lenistwem, zniechęceniem, pokusą i zachowali wierność w codziennej wytrwałej modlitwie różańcowej.