Wiele razy pisaliśmy na naszych łamach o licznych kopiach obrazu Matki Bożej Pompejańskiej w Polsce. Choć najwięcej uwagi poświęcaliśmy skoczowskiej Kaplicówce, informowaliśmy także o odnalezieniu, jeszcze w 2002 r. przez pana Mariana, ponad stuletniej reprodukcji obrazu, który znajduje się obecnie w Sulejowskim klasztorze. Pisaliśmy też o Pniewach, gdzie kopie obrazu, ufundowane przez Magdę i Szymona, trafiły do sióstr klarysek i urszulanek. Wkrótce ma powstać tam pompejańska kapliczka. Podobne miejsce kultu Matki Bożej Pompejańskiej, ufundowane przez Ewę i Jana, z racji jego poświęcenia odwiedziliśmy w 2013 r. w Zachełmiu. Niezwykłą historię posiada też kopia obrazu w powstającej parafii pw. Zwiastowania Pańskiego, która peregrynuje po archidiecezji. poznańskiej. W ostatnim numerze pisaliśmy o poświęceniu kaplicy pompejańskiej w Rzeszowie. Czas na Zieloną Górę!
Jak obraz znalazł się w Zielonej Górze?
Wszystko zaczęło się od… spowiedzi. Pan Mirosław otrzymał za pokutę tajemnicę radosną różańca. Nie wiedział, jak się za to wziąć, bo… nie znał różańca. Nabył więc kilka książek, m.in. o nowennie pompejańskiej i postanowił ją odmówić. Wkrótce poznał czasopismo „Królowa Różańca Świętego” i niespodziewanie pojawiła się myśl, by zamówić obraz. Podzielił się tym pomysłem z żoną, Janiną. Małżonkowie zlecili namalowanie obrazu. Zabrali go na naszą redakcyjną pielgrzymkę do Pompejów, niosąc ów wizerunek w procesji ku czci bł. Bartola Longa. Po procesji obraz został pobłogosławiony przed abpa Tommaso Caputo (zob. na dolnym zdjęciu – obraz trzymają pan Mirek oraz pani Magda z Rawicza, na drugim planie stoi ks. Józef Orchowski).
Po powrocie do Polski małżonkowie postanowili przekazać obraz powstającej parafii pw. Urbana I, papieża, w Zielonej Górze. Mieli oni na uwadze fakt, że parafia dopiero się buduje. Obraz został wprowadzony do kościoła 30 listopada 2014 roku. Msza św. zgromadziła wiernych z parafii, mieszkańców Zielonej Góry oraz pielgrzymów pompejańskich. Mszę koncelebrował oraz kazanie wygłosił ks. Józef Orchowski, znany Czytelnikom KRŚ. Po Eucharystii istniała możliwość modlitwy pod obrazem, a także uczczenia relikwii bł. Bartola. To on półtora wieku temu sprowadził obraz Królowej Różańca do Pompejów i tym samym stał się inspiracją dla wielu podobnych inicjatyw w Polsce! Także dla pana Mirka, który odmawia już siódmą nowennę pompejańską.
Autorem kopii obrazu jest Wojciech Porębski
Po uroczystej Mszy świętej, ksiądz proboszcz i ks. Paweł Terzyk wspaniałomyślnie przyjęli w gościnę pielgrzymów spoza parafii. Wśród nich były także najstarsze uczestniczki naszej pielgrzymki: panie Helena i Zofia. Przy okazji redakcja KRŚ mogła zamienić kilka słów z księżmi – czcicielami Maryi i różańca. Ponieważ wciąż jeszcze trwa malowanie świątyni, obraz pompejański czeka na swoje stałe miejsce. Obecnie jest on ustawiony w specjalnym stelażu, ale wkrótce pojawi się na ścianie kościoła i z pewnością będzie gromadził wiernych podczas wspólnego różańca!
informacja
Wspieraj różańcowe inicjatywy
Czy wiesz, że poza czasopismem "Królowa Różańca Świętego" mamy wiele innych inicjatyw? Jeśli podoba Ci się nasza praca, to wspieraj nasze inicjatywy.
Św.Urban i jego parafia
Święty Urban I i jego parafia Pontyfikat Urbana I przypadał na lata 222-230. W średniowieczu był on jednym z najbardziej popularnych świętych. W dniu uroczystości ku jego czci błogosławiono pola. Jest patronem właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów. Tymczasem Zielona Góra słynie m.in. z produkcji wina. Można więc rzec, że ten święty patronuje całemu miastu. Jego parafia mieści się na malowniczym wzgórzu, przy ul. Braniborskiej 17. To idealne miejsce na warownię… duchową! Ksiądz proboszcz, Mirosław Donabidowicz, czuwa nad budową kościoła od 2009 roku. Można powiedzieć, że „parafia różańcem stoi!”. Jest w niej aż jedenaście Róż Żywego Różańca, a aktualnie powstaje dwunasta „róża” pod wezwaniem Matki Bożej Pompejańskiej. To niemała „różańcowa armia!”. Dodajmy, że od maja 2015 r. w parafii istnieje Podwórkowe Kółko Różańcowe, które gromadzi 53 dzieci i wciąż się rozwija.
Módlcie się na różańcu, spowiadajcie się i nawracajcie się
20 listopada 2014 r. byliśmy na uroczystym wprowadzeniu obrazu do kościoła pw. św. Urbana I, papieża. Rozpoczynając Mszę świętą ks. proboszcz, Mirosław Donabidowicz (na głównym zdjęciu), powiedział: „Matka Boża z Jasnej Góry, Matka Boża z Rokitna, Matka Boża Fatimy, z Lourdes, Matka Boża z Guadelupe. A dzisiaj przybywa do nas Matka Boża z Pompejów – Pompejańska. Choć tak różnie Ją nazywamy, to Ona jest jedna. Ale są szczególne nabożeństwa organizowane poprzez poszczególnych ludzi. A orędzie Matki Bożej pozostaje wciąż takie samo. Czy to z Lourdes, Fatimy czy z Jasnej Góry płyną do nas słowa: »Módlcie się na różańcu, spowiadajcie się i nawracajcie się«. To jest wezwanie Matki Najświętszej skierowane do całego świata i z każdego sanktuarium świata! Bardzo się cieszę, że ten obraz przybywa z Pompejów, pobłogosławiony przez tamtejszego arcybiskupa. Wizerunek ten znajdzie miejsce w tej świątyni, by w wyjątkowy sposób wierni nie tylko tej parafii, ale całej Zielonej Góry, oddawali mu szczególną cześć poprzez nowennę pompejańską, dzięki której można wyprosić nadzwyczajne łaski. Cieszę się, że o to, by ten obraz znalazł się w tej świątyni, zadbali państwo Janina i Mirosław, którzy od samego początku upatrzyli sobie ten kościół i chcieli, aby Matka Boża właśnie tutaj wypraszała u Pana Boga wszelkie łaski. Witam serdecznie wszystkich tutaj zebranych, w szczególności zaś ks. kan. Józefa Orchowskiego, który był obecny w Pompejach, gdy ksiądz abp Caputo błogosławił ten obraz, a który dziś przewodniczy naszym uroczystościom i skieruje do nas Słowo Boże. Cieszę się z obecności dziennikarzy katolickich z redakcji KRŚ, którzy w szczególniejszy sposób są związani z nowenną do Matki Bożej Pompejańskiej. Witam wszystkich gości z Poznania, Wrocławia, z innych części naszego kraju, którzy zostali zaproszeni na tę uroczystość. Wszystkich serdecznie tutaj obecnych zapraszam do wspólnej modlitwy podczas Eucharystii, która jest centrum naszego życia. A chcemy wypraszać właśnie dziś, w czasie tej Mszy świętej, szczególne łaski dla siebie za pośrednictwem Matki Bożej Pompejańskiej”.
Zanim obraz trafił do Zielonej Góry, nawiedził dom rodzinny p. Magdy, która niosła obraz w procesji w Pompejach. Napisała ona do nas list: „7 listopada 2014 r. obraz został uroczyście przyjęty przez Rycerki Michała Archanioła, osoby prywatne i gospodarzy domu. Goście zapoznali się ze sposobem odmawiania nowenny pompejańskiej. Wysłuchali z zainteresowaniem historii błogosławionego Bartola Longa i obrazu Matki Boskiej Pompejańskiej”. 16 listopada państwo Konieczni przywieźli obraz do kaplicy pw. św. Józefa w Dębnie Polskim pod Rawiczem. Na Mszę świętą, którą odprawił ks. Mateusz Drob, przybyło wielu wiernych. Po Eucharystii odmówiono różaniec. Na końcu rozdano obrazki z nowenną pompejańską i czasopisma „Królowa Różańca Świętego”.