ZAPROSZENIE na wyjątkową uroczystość: KORONACJA Matki Bożej Bukowskiej

Po wielu latach modlitw i przygotowań w dniu 10 września 2017 odbędzie się uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Parafia w Buku zaprasza wszystkich na tę wielką uroczystość, aby podziękować Matce Bożej za jej opiekę, za wszystkie łaski otrzymane przez ponad 600 lat! Przybywajmy na tę niezwykłą uroczystość!

Krótka historia obrazu Matki Bożej Literackiej

Najstarsze wzmianki sięgają 1430 roku, jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie obraz trafił do parafii. Madonna bukowska przypomina pierwowzory bizantyjsko-włoskie typu Hodegetria. Aniołowie na obrazie trzymają szarfy, na których napisano poczatek wielkanocnego hymnu maryjnego „Wesel sie Królowo miła, Alleluja” i na drugiej szarfie: „Zdrowas Maryjo Łaski pełna…” To wskazuje na rodzime cechy polskiego malarstwa średniowiecznego. Tego typu obrazu trudno szukać w innych miejscach w Polsce. W kronikach arcybiskupstwa poznańskiego jest informacja, że w 1662 roku na obrazie znajdowały się dwie srebrne korony, nie wiadomo jednak, czy dokonano oficjalnego aktu koronacji. Wizerunek Matki Bożej Literackiej cieszył się czcią i uznaniem za cudowny. 10 marca 1781 r papież Pius VI w bulli nadał obrazowi odpustem zupełnym na wieczne czasy w uroczystość Narodzenia (8 IX) i Nawiedzenia (31 V) Najświętszej Maryj Panny. Przez wiele lat odbywały się pielgrzymki piesze nawet z dalekich okolic.

Starania o koronację trwają od 1936 roku, planowano ją na wrzesień 1939 roku. Plany te przerwała wojna. Niemcy zamienili kościół na magazyn mundurów, a uciekając w 1945 r. podpalili kościół wraz z obrazem. Obecnie w ołtarzu znajduje się kopia obrazu, namalowana przez Eugenię Gogolewską. Dekretem ks. abp. Stanisława Gądeckiego z 23.12.2015 r. kościół farny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku otrzymał tytuł Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej. Po latach starań ustalono datę koronacji na dzień 10 września 2017 roku. Wierni chętnie modlą się przed tym obrazem, a owocem tych modlitw jest wiele łask!

Przybądźmy tłumnie na koronację!

Tp wręcz obowiązek każdego czciciela Maryi, który może tego dnia wybrać się w podróż! Uroczystości zaczną się 10 września 2017 ro o godz. 9 rano. Poniżej znajdziesz program i inne informacje.

Program KORONACJI MATKI BOŻEJ BUKOWSKIEJ LITERACKIEJ:

Lokalizacja SANKTUARIUM/STADION MIEJSKI
SANKTUARIUM: adres: ul. Mury 30, 64-320 Buk

STADION MIEJSKI: adres: ul. Sportowa 14, 64-320 Buk

DOJAZD – pociąg specjalny PKP!

9:00 – Rozpoczęcie czuwania modlitewnego wraz z przedstawieniem historii Cudownego Obrazu – Stadion Miejski w Buku:

9:15 – Przywitanie przez kustosza Sanktuarium w Buku ks. proboszcza Andrzeja Szczepaniaka pieszych pielgrzymek – przed Sanktuarium
( dla pielgrzymów poczęstunek: kawa, herbata i ciasto – na terenie przy Sanktuarium )

10:30 – Nabożeństwo rozpoczynające uroczystości – w Sanktuarium

11:00 – Procesja z Cudownym Obrazem Matki Bożej Bukowskiej Literackiej z Sanktuarium na stadion miejski

12:00 – Uroczysta Msza Święta koronacyjna pod przewodnictwem J.E. ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego. Słowo Boże wygłosi J.E. ks. Kardynał Zenon Grocholewski

14:15 – Przerwa obiadowa – stadion miejski

15:00 – Nabożeństwo do Matki Bożej Bukowskiej Literackiej – z świadectwami – stadion miejski

15:15 – Koncert wielbienia z Maryją Królową – stadion miejski

16:00 – Akt oddania parafii przez J.E. ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego.

16:15 – Procesja z Cudownym Obrazem Matki Bożej Bukowskiej Literackiej z stadionu miejskiego do Sanktuarium

17:15 – Zakończenie uroczystości w Sanktuarium

Zgłoszenia oraz inne informacje:

Odwiedź stronę: http://sanktuarium-buk.pl

Zobacz też Zaproszenie:

0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x