Przez to widzenie Maryi św. Alfons Maria de Liguori, założyciel redemptorystów, miał dużo problemów. Z tego powodu utrudniano mu założenie zakonu.
Wokół Maryi
„Święto Różańcowe” Albrechta Dürera
Praska Galeria Narodowa i jej oddział malarstwa europejskiego usytuowany na Hradczanach skrywają pośród wielu pereł malarstwa nowożytnego prawdziwe arcydzieło, a mianowicie obraz „Święto Różańcowe”, namalowany przez Albrechta Dürera jako retabulum ołtarzowe.
Piękna Madonna w Wąwolnicy
Zachodnia Lubelszczyzna to obszar o wyjątkowym uroku. Pełen zielonych wzgórz teren, poprzecinany głębokimi, lessowymi wąwozami jest wymarzonym miejscem do pieszych i rowerowych wędrówek. Tutaj ulokowały się znane turystyczne perły, jak Kazimierz Dolny, Puławy i uzdrowiskowy Nałęczów. Miejscowości te, każda o bogatej historii i z ciekawymi zabytkami, tworzą tzw. trójkąt turystyczny.
Przesłanie wąwolnickiego sanktuarium
Kult maryjny w Wąwolnicy sięga XIII stulecia. Obecnie odbiera tu cześć Matka Boża zwana Kębelską, której gotycka figura datowana jest na 1440 rok.
Matka Boża Kochawińska
Cudowny obraz Matki Bożej Kochawińskiej, Matki Dobrej Drogi, symbol polskości, tak zwana Jasna Góra Kresów Wschodnich, dzisiaj znajduje się w sanktuarium w Gliwicach. Kult maryjny jednoczył Polaków na Kresach, a wizerunek szczęśliwie trafił do naszego kraju. To mało znana historia, ale jakże inspirująca i potrzebna dla współczesnego pokolenia. Królowa Polski troskliwie podążała za swoimi dziećmi, wokół tego obrazu jednoczyła lud Boży: katolików, prawosławnych, wiernych obrządku ormiańskiego i pochodzenia żydowskiego, nawracała niewierzących.
Polska jest Królestwem Maryi!
Jesteśmy monarchią, mamy przecież Królową Polski, dlatego bądźmy świadkami wiary wobec innych narodów. Od początku istnienia państwa lud kochał Maryję. Hymn „Bogurodzica” rozbrzmiewał przez stulecia. „Rozkorzeniłam się w zacnym narodzie” – tymi słowami bł. Stefan Wyszyński, cytując Pismo Święte, odnosił się do maryjności Polaków.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w starożytnej tradycji chrześcijańskiej
Coroczne obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nastręczają wielu katolikom ogromnych problemów. Podnoszone są pytania o sposób, w jaki się to dokonało, a także, czy to w ogóle możliwe. Teologowie „okopali się” w dwóch obozach i podejmują dyskusje nad tym, czy Matka Jezusa w sposób naturalny zakończyła swój żywot (mortaliści), czy też została cudownie z łez padołu podniesiona do godności niebieskiej (immortaliści). Przyjrzyjmy się historii chrześcijańskiego spojrzenia na ten trudny dla wielu z nas element nauczania dogmatycznego Kościoła.
Królowa Podhala
Matka Boża Ludźmierska, nazywana Królową i Gaździną Podhala, od ponad sześciuset lat otacza swą troskliwą opieką wszystkich, którzy uciekają się do Niej w różnych potrzebach. Choć szczególnie bliska jest sercom górali, każdy, kto skieruje ku Niej swój wzrok, w Jej delikatnym, czułym uśmiechu odnajdzie pocieszenie i wsparcie.
Z pielgrzymką do czeskiego sanktuarium Maria Hilf
Tuż za polsko–czeską granicą, na terenie Gór Opawskich znajdziecie ciekawe sanktuarium Matki Boskiej Pomocnej – Maria Hilf. Jeśli będziecie na wakacjach w pobliżu Prudnika, Głuchołaz albo Jarnołtówka, to polecamy je zwiedzić. Naprawdę warto.
Maryja w znaku fatimskimr
W historii Kościoła żadne objawienie Matki Bożej nie miało tak doniosłego znaczenia jak to, które dokonało się w Fatimie w 1917 roku.
Jak Maryja dom na górze zamkowej znalazła
Niewielki wymiarami, wielki znaczeniem obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania znajdzie każdy, kto wdrapie się na wysokie schody i wejdzie do kościoła św. Antoniego Padewskiego na Wzgórzu Przemysła. Ani tych schodów, ani tym bardziej kościoła w czasach, gdy wizerunek trafił we franciszkańskie ręce, jeszcze nie było i co więcej, niewiele zapowiadało, że w ogóle się pojawi w tym miejscu. Ale po kolei.
Matka Boża z Montevergine
W okresie Wielkanocy oraz 7 i 8 września na Montevergine przybywają tłumy pielgrzymów, którzy często przywdziewają ludowe stroje swoich prowincji. Wierni wspinają się na górę, odmawiając różaniec i śpiewając hymn Salve Regina. Wiodąca na szczyt droga prowadzi przez niewypowiedzianie piękną scenerię, która nie rozprasza jednak pielgrzymów. Zmierzają oni do zupełnie innego piękna, do Przenajświętszej Maryi Panny, przedstawionej na cudownym obrazie Matki Bożej z Montevergine.
Poznański kościół farny. Barokowe arcydzieło w sercu Wielkopolski
Barokowy poznański kościół farny jest obowiązkowym punktem dla każdego turysty i uchodzi za jeden z najpiękniejszych wielkopolskich zabytków oraz jeden z najbardziej okazałych budynków barokowych w Polsce.
Przez boleść Twoją przy złożeniu Jezusa do grobu
Męka Syna Bożego dobiegła końca. Jego ciało spoczęło w grobie. Duszę pogrążonej w żałobie Maryi przeszywa ostatni miecz. „Dokąd odszedł Umiłowany Twój, o najpiękniejsza z niewiast? Pójdziemy szukać Go z Tobą…”
Przez boleść Twoją przy złożeniu Jezusa na Twym łonie
Żaden z ewangelistów nie opisał tej sceny. A jednak trudno sobie wyobrazić, by Ta, która stała pod krzyżem, nie przyjęła w swe ramiona martwego ciała Syna.
Prawdziwe i fałszywe objawienia w Gietrzwałdzie
Spójrzmy na obrazek: jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych wizerunków, który przedstawia objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, często powielany w różnych publikacjach. Widzimy na nim Maryję na klonie, przed którą klęczą cztery kobiety. Pierwsze dwie młode dziewczyny identyfikujemy z wizjonerkami: Justyną Szafryńską i Barbarą Samulowską. Za nimi widać kolejne dwie osoby, które także zdają się mieć wizje. Kim one są?
Matka Boża z indiańskiego płaszcza
„Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie”. Słowa, które u początków chrześcijaństwa apostoł Paweł skierował do Galatów, znalazły swoje odzwierciedlenie w objawieniach Matki Bożej z Guadalupe, gdy Najświętsza Maryja Panna obdarzyła szczególnym wybraniem Juana Diego – prostego Indianina, który mimo tego, że był niepiśmienny, miał zanieść jej orędzie do Azteków, spadkobierców wielkiego imperium, z których większość tkwiła jeszcze w mrokach pogaństwa.
Czy w Clearwater objawiła się Matka Boża?
Wszystko zaczęło się, gdy dziewięć dużych szklanych paneli odbarwiło się w niewyjaśniony sposób, uwidaczniając kształt przypominający Maryję. Skończyło się siedem lat później, kiedy młody chłopak za pomocą procy zniszczył szklany wizerunek. To, co zdarzyło się w Clearwater, pozostaje wciąż otwarte na interpretacje. Oto opis wydarzeń sprzed ćwierć wieku.
Katedra pelplińska – jeden z najpiękniejszych polskich kościołów
To drugi pod względem wielkości (po gdańskiej bazylice mariackiej), ceglany kościół w naszym kraju. Wzniesiona pierwotnie jako kościół cysterski, szczęśliwie przetrwała wszystkie dziejowe burze, jakie przetaczały się nad Pomorzem, i dziś jest świadectwem przeszłości kulturalnej tego regionu.
Jak odprawiają różaniec w Gietrzwałdzie?
Powstanie poniższej publikacji zostało zainspirowane słowami Matki Bożej, która w Gietrzwałdzie pochwaliła sposób odmawiania różańca przez wizjonerki: Justynę Szafryńską i Barbarę Samulowską. Sposób – jak zauważa autor – dla ówczesnych nieoczywisty, choć i dla współczesnych może stać się on cenną wskazówką.
Przez boleść Twoją przy ukrzyżowaniu Jezusa
Piąty miecz przeszywa duszę Maryi, gdy staje Ona pod krzyżem umierającego Syna. Wydarzenie to opisuje na kartach swej Ewangelii św. Jan. Lakoniczna relacja zawiera w sobie tak wiele treści, że nie dziwi fakt, iż obraz cierpiącej Maryi stojącej pod krzyżem Chrystusa stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych scen w chrześcijaństwie.