Ksiądz Marian Mucha: To orędzie wzywa do nawrócenia i pokuty

Ksiądz Marian Mucha, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem,
kustosz miejsca, które od 2018 roku, uchwałą Konferencji Episkopatu Polski zostało mianowane sanktuarium narodowym.

Jaką rolę pełni sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej?

Słowo „sanktuarium” to połączenie dwóch wyrazów: sanctus i terra, „święta ziemia”. Sanktuarium to coś w rodzaju ziemi świętej, na której nawiedzający ją ludzie oczekują, że spłyną na nich szczególne łaski. Tego oczekują od każdego sanktuarium. Potrzebują Słowa i sakramentów. Staramy się, tymi darami, którymi dysponujemy, pomóc ludziom, którzy przychodzą z nadzieją, wychodzimy im naprzeciw. Czy nam się udaje – to inna sprawa, niech inni oceniają.

Wasze sanktuarium ma jednak szczególną łączność z Fatimą.

Tak, to prawda. Sanktuarium na Krzeptówkach powstało w oparciu o dwa filary: pierwszym z nich jest orędzie Matki Bożej Fatimskiej, które głosiliśmy od zawsze, odkąd pallotyni przybyli na Krzeptówki, a także po otrzymaniu figury Matki Bożej Fatimskiej z rąk dziś błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Drugim filarem jest pielęgnowanie kultu i pamięci o świętym Janie Pawle II, co staramy się czynić. Pielęgnujemy ten kult, ponieważ jesteśmy wdzięczni. To spłacanie długu wdzięczności, ponieważ kościół na Krzeptówkach w Zakopanem jest jednym z czterech, które konsekrował Jan Paweł II na polskiej ziemi.

W sanktuarium odbywają się nabożeństwa fatimskie, różaniec nabożeństwa sobót. Jaki jest charyzmat tego miejsca?

Sanktuariów Matki Bożej Fatimskiej obecnie jest na ziemi polskiej sporo. Sanktuarium na Krzeptówkach, może z racji zatwierdzenia przez Episkopat, że jest to sanktuarium narodowe, stanowi taki punkt odniesienia dla wszystkich. Poprzez przygotowanie materiałów, poprzez łączność z Fatimą, także poprzez nabożeństwa, które prowadzimy, staramy się nieustannie szerzyć kult Matki Bożej Fatimskiej, mając świadomość, że to orędzie wciąż aktualne.

Jak współcześnie powinniśmy rozumieć przesłanie Maryi sprzed ponad stu lat?

Pamiętam, jak kiedyś po wizycie papieża Benedykta XVI w sanktuarium w Fatimie zapytano rektora z Fatimy, jak rozumieją słowa, które papież wypowiedział tam do pielgrzymów, że orędzie Matki Bożej jest wciąż aktualne.

Ograniczony dostęp

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego". To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Nasze czasopisma możesz nabyć w cenie już od 2 zł. Zamów i wspieraj różańcowe inicjatywy!


0 0 głosów
Oceń ten tekst
Photo of author

Marek

Woś

Redaktor naczelny KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od "brudnej roboty".

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x