Początek roku może zainspirować do wprowadzenia zmian w różnych obszarach życia. I to jest bardzo dobry pomysł! Życie to dynamiczna rzeczywistość. Pojawiają się nowe wydarzenia, zjawiska, relacje, wyzwania. Wymaga to od nas reakcji, odpowiedzi i generuje rozwój naszej osoby. Chcemy przeżyć życie w pełni i obfitości, mając jednocześnie poczucie, że żyjemy w sposób zrównoważony. Chcemy wiedzieć, że to, co się dla nas najbardziej liczy, jest przez nas zadbane.
Równowaga stanowi doświadczenie tego, że w każdym obszarze życia jesteśmy obecni w równej mierze. Każdy z nas chce dbać o najbliższych, rodzinę, przyjaźnie. Pracujemy, rozwijamy się, aby mieć bezpieczeństwo finansowe. Zależy nam na relacji z Bogiem i jej rozwijaniu. Odpoczynek, zdrowie to też obszary konieczne do zadbania. Dziś wiemy, jak ważna jest profilaktyka zdrowia.
Każdy z nas, raz na jakiś czas, może spojrzeć na swoje życie wg tych obszarów, wartości. Coroczne parafialne rekolekcje, dni skupienia, które zdarza się nam odprawiać, mają na celu wprowadzenie ewangelicznego uporządkowania w tych przestrzeniach. Często podchodzimy do tych „świętych dni” jedynie jako do wydarzenia czysto religijnego, związanego tylko z relacją z Bogiem, modlitwą. Życie według Ewangelii to też odpowiedni stosunek do samego siebie, bliźnich i świata podarowanego nam przez Stwórcę. W Bożych zaleceniach jest element równowagi, miłość do nas. Weźmy choćby na przykład, tylko albo aż, przykazania Dekalogu. Te dziesięć przykazań dotyczy: naszego odniesienia się do Boga, świata przez Niego stworzonego, nas samych i bliźnich, rzeczy materialnych. Możemy w nich zauważyć nie tylko zakazy, lecz także troskę Boga o to, abyśmy żyli w sposób harmonijny: z Nim, ze światem, który stworzył, samymi sobą i innymi. W zaleceniach Dekalogu odnajdujemy odpowiedni „stosunek do życia”, dbałość o relację z Bogiem wyrażającą się w celebracji dni świątecznych. Honorowanie Bożych zaleceń w życiu porządkuje nasz stosunek do Boga, nas samych, świata i bliźnich. Porządkuje, czyli wprowadza równowagę. Jest takie powiedzenie: „postaw Boga na pierwszym miejscu, a reszta twojego życia się uporządkuje”. To jest prawda. Postawienie relacji z Bogiem, celebracji tajemnic Chrystusa razem ze Wspólnotą Kościoła w Liturgii, w sakramentach i w naszych domach, wprowadzenie Dekalogu i Ewangelii w życie tworzy z nas powoli ludzi duchowych, czyli takich, którzy wartościują podejmowane aktywności według Bożego klucza.