Przez boleść Twoją przy zgubieniu Jezusa

Photo of author

Autor: Urszula Dzielawska

Odnalezienie Jezusa w świątyni pośród uczonych przez Maryję; scena biblijna; chrześcijaństwo; katolicki; wiara; pobożność; życie Jezusa.

Dwunastoletni Jezus nauczający w świątyni

Kochani Czytelnicy!
91% artykułów na naszej stronie jest dostępnych bez ograniczeń. Nie znaczy to, że nie istnieją koszty ich przygotowania i publikacji. Będziemy wdzięczni za zaprenumerowanie naszego czasopisma albo wsparcie naszej Fundacji. Dziękujemy za zrozumienie.
Redakcja

Swą trzecią boleść Matka Boża przeżywa, pielgrzymując z dwunastoletnim Jezusem i Józefem do Jerozolimy. Ewangelista Łukasz opowiada o tym bezpośrednio po opisie ofiarowania Syna Bożego w świątyni. Podaje on, że rodzice Chrystusa każdego roku udawali się do Jerozolimy, aby celebrować tam najważniejsze z żydowskich świąt, czyli Paschę.

Krótka historia pielgrzymek do Jerozolimy

Pielgrzymki stanowiły ważny element życia religijnego Izraelitów. Wiązało się to z przekonaniem, iż pewne miejsca zostały przez Boga uprzywilejowane poprzez objawienie się w nich Jego chwały. Człowiek pielgrzymował, aby spotkać się z Bogiem i doświadczyć Jego mocy. Potwierdza to fakt, że nawet samo określenie „szukać Jahwe” (hebr. dârað JHWH) bywało utożsamiane właśnie z pielgrzymowaniem do miejsca świętego.

Ograniczony dostęp

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego". To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Nasze czasopisma możesz nabyć w cenie już od 2 zł. Zamów i wspieraj różańcowe inicjatywy!

To musiał być moment przełomowy dla rodziny z Nazaretu, a szcze­gólnie dla Maryi. Do tej pory wychowywała Ona Jezusa i otaczała Go troską – podobnie jak każda inna matka. Teraz stanęła wobec Niego z nową świadomością. Stanęła przed Nim jako przed Synem Bożym. Choć przez minione lata nosiła Ona w sercu słowa Archanioła i proroctwo starca Symeona, być może dopiero teraz stały się one dla Niej w pełni zrozumiałe. Wielkość Jej Syna musiała budzić w niej dumę i radość, a jednocześnie – napawać znajomym lękiem. „Oto Ten przeznaczony jest na powstanie i upadek wielu w Izraelu”. Miecz, który przed laty przeszył serce Maryi właśnie tutaj, w świątyni jerozolimskiej, na nowo przepełnia Jej duszę bólem. Oto Jej ukochany Syn, który dzisiaj ukazuje się światu w swej wielkości, wkrótce stanie się Tym, „któremu sprzeciwiać się będą”.

Prośmy Matkę Pana, aby przez swą boleść przy zgubieniu Jezusa, uprosiła nam łaskę, abyśmy w swoim życiu nigdy Go nie utracili, abyśmy tęskniąc za Nim, wciąż na nowo Go szukali, aby był On dla nas wszystkim.

s. Urszula Dzielawska, Tomasz Parciński

Photo of author

Urszula

Dzielawska

Tomasz Parciński oraz s. Urszula Dzielawska

Mogą zainteresować Cię też:

0 0 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments