Poznaj „Królową Różańca” – wydanie 63!

Z radością informujemy, że jest już dostępne nowe wydanie „Królowej Różańca Świętego”! Numer powstał dzięki Waszemu wsparciu i ma aż 8 stron więcej ze świadectwami nowenny pompejańskiej! Sprawdź o czym napisaliśmy!

Czasopismo dostępne w wersji papierowej <ZOBACZ> i elektronicznej PDF <ZOBACZ>.

SPIS TREŚCI:  

Stanisława Gamrat, Matka Boża Świetlista

Maryja często przychodzi do nas w sposób, który wydaje się nieodpowiedni dla Jej potęgi. Wybiera bowiem to, co małe, zapomniane, pomijane czy opuszczone. Tak też było w przypadku tej cudownej figury.

Marek Woś, Aneta Ciężarek, Ona chce nas URATOWAĆ

Wywiad z Anetą Ciężarek, koordynatorką peregrynacji obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Królowa Różańca Świętego nr 63 Ona chce nas uratować

Rafał Stanisławski, Matka Boża Łaskawa

Historia Matki Bożej Łaskawej na ziemiach polskich rozpoczęła się dzięki działalności księży pijarów, którzy przybyli do Polski w 1642 r., aby zadbać o młode pokolenia Polaków. Prowadzili tak zwane szkoły pobożne. Wstępnie utworzono piętnaście placówek, współcześnie ta dobra inicjatywa funkcjonuje jako Szkoły Zakonu Pijarów Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych. W tamtym okresie największą frekwencją cieszyło się warszawskie Collegium Nobilium, o randze szkoły wyższej. W tej sprawie św. Józef Kalasancjusz wysłał do Polski swojego wychowanka. Do Warszawy przybył zatem ks. Hiacynt Orselli, a jego zadaniem była organizacja edukacji na terenie Rzeczpospolitej.

Społeczny Komitet Krzewienia Kultu Matki Bożej Łaskawej, Rozważania z Matką Bożą Łaskawą

Rozważania różańcowe.

Królowa Różańca Świętego nr 63 Rozważania z Matką Bożą Łaskawą

Renata Gontarz, Matka Boża Łaskawa. Co znaczy ten tytuł?

W Polsce jest całkiem dużo miejsc, które nazywane są sanktuariami Matki Bożej Łaskawej. Znajdują się one między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Krzeszowie czy Pobiedziskach. Czy na pewno dobrze rozumiemy określenie „Matka Boża Łaskawa”?

Artur Wolski, Męski różaniec

5 lat, 2 miesiące i 23 dni – tyle czasu upłynęło od momentu, kiedy po raz pierwszy mężczyźni w Warszawie rozpoczęli realizację nabożeństw Wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi. W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, dokładnie 7 kwietnia 2018, w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście rozpoczęliśmy od mszy świętej, której przewodniczył ks. Dominik Chmielewski. W miejscu, gdzie przed pięćdziesięciu laty bł. kardynał Stefan Wyszyński koronował wizerunek Matki Bożej Łaskawej, a św. Jan Paweł II rozpoczął swoją pierwszą pielgrzymkę w Polsce w roku 1979 pod hasłem „Gaude Mater Polonia” – „Raduj się, Matko Polsko”.

Stanisław Krygier, Ziemia i lud Maryi. Matka Boża Łaskawa Pani Pobiedzisk

Królestwo niebieskie jest podobne do skarbu ukrytego w ziemi. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją. „A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je”.

Królowa Różańca Świętego nr 63 Matka Boża Łaskawa Pani Pobiedzisk

Agata Witkowska, Marianna KOLBE

Spośród wielu matek, które wydały na świat osoby zasłużone dla Kościoła, matka o. Maksymiliana Kolbego jest postacią szczególną. Sama będąc osobą odznaczającą się bardzo surową religijnością, w takim duchu wychowywała swych synów, marząc o tym, by swe życie poświęcili służbie kapłańskiej. Przynajmniej częściowo się to spełniło.

Paulina Wysocka, Maksymilian Kolbe. Święty na maksa

Jedno z moich pierwszych wspomnień z dzieciństwa związanych z Kościołem to niewielki obrazek smutnego świętego zawieszony w bocznej kaplicy mojego parafialnego kościoła, obok dużego wizerunku Matki Bożej. Jakby ktoś chciał schować tego chudego mężczyznę w obozowym pasiaku. Na piersi czerwony trójkąt i numer 16670. „Kto to jest?” – zapytałam mamę nieco wystraszona. „To Maksymilian Kolbe, poszedł na śmierć głodową za innego więźnia”. „Ale dlaczego jest taki smutny?” – zastanawiałam się.

Marek Piotrowski, Wniebowzięta

Często spotykamy się ze zdaniem, że do Nieba mają wstęp wyłącznie „dusze” wierzących. Jest to częściowo prawda – jeszcze nie nastąpiło zmartwychwstanie ciał zapowiedziane na koniec dziejów, dlatego umierający w Panu „chwilowo” znajdują się w stanie śmierci, tj. rozłączenia duszy i ciała. Jednak prawdą naszej wiary, wyznawaną na każdej niedzielnej Mszy świętej, jest wiara w „ciała zmartwychwstanie”.

Bartosz Wojnarowski, Bł. Anna Katarzyna Emmerich

Dla tej mistyczki fenomen objawień był tak charakterystyczny, że wielu chrześcijanom kojarzy się ona tylko z nim. To właśnie jej pisma stały się drugą, oprócz Ewangelii, podstawą scenariusza hollywoodzkiej produkcji przedstawiającej Mękę Pańską, zatytułowanej „Pasja”.

Królowa Różańca Świętego nr 63 bł. Anna Katarzyna Emmerich Bartosz Wojnarowski

Natasza Lisowska, Cnoty boskie u podstaw łaski zbawienia w ujęciu św. kard. Johna Henry’ego Newmana

Święty Kardynał John Henry Newman w swoich licznych kazaniach największych darów Bożych upatrywał w wierze, nadziei i miłości. Nawiązywał w ten sposób do Pawłowego „Hymnu o miłości”, w którym apostoł zapewnia o ich wartości i nieprzemijalności, a w szczególności miłości, która nadaje dwóm pozostałym sens.

Świadectwa mocy różańca oraz nowenny pompejańskiej

Królowa Różańca Świętego nr 63 Świadectwa

Bartolo Longo, Wyzdrowienie niedołężnej siostry

Siostra miłosierdzia Flavia Cilea, niedołężna od dwunastu lat, dochodzi do zdrowia na zakończenie nabożeństwa sobót różańca, wchodząc do sanktuarium w Pompejach.

Lidia Wajdzik, Wspólnotowe posłanie do świata

„Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół” – tak, nasze Credo zawiera w sobie całą naukę o Kościele. Głosimy, że jest on święty – bo założony przez Pana Jezusa, który w nim trwa i dysponuje wszelkimi środkami potrzebnymi do uświęcenia; powszechny, czyli katolicki – bo jest posłany do wszystkich ludzi wszystkich czasów i wszystkich, choć różnorodnych kultur; apostolski – bo powstał z przepowiadania Apostołów i nadal prowadzi swoją misję.

Królowa Różańca Świętego nr 63 Wspólnotowe posłanie dla świata Lidia Wajdzik

ks. Józef Orchowski, Miłość do Maryi i Eucharystii w muzyce

Papież Pius XI 15 sierpnia 1932 r., pisząc list do kardynała Alfreda Idelfonsa Schustera, wyraził się o Maryi, że: „Matka Boża, narzędzie łask niebiańskich, została umieszczona w zenicie potęgi i chwały w niebiosach, aby wspierać swą opieką ludzi szukających swej drogi na ziemi pośród wielu trudów i niebezpieczeństw”.

Krzysztof Jędrzejewski, Przez Pustynię Judzką

Pustynia Judzka. To tutaj Jan Chrzciciel żył w odosobnieniu, przygotowując się do swojej działalności. To tutaj też przez 40 dni pościł Chrystus i był kuszony przez Szatana.

Królowa Różańca Świętego nr 63 Przez pustynie judzką Krzysztof Jędrzejewski

Izabela Marciniak OV, Na pielgrzymim szlaku z Władysławem Reymontem

Tradycja pielgrzymowania w Polsce sięga czasów pogańskich i wiąże się z prastarymi wierzeniami Słowian, którzy wyruszali w drogę do ówczesnych świątyń pogańskich i miejsc związanych z kultem drzew, gór, wód czy bóstw. Ślęża, gdzie czczono Słońce, Łysa Góra – miejsce kultu Łady, Body i Leli czy Lednogóra koło Gniezna, to przykładowe miejsca i cel tych pogańskich pielgrzymek.

Andrzej Jędrzejczak, Łąka kwiecia pełna i Gwiazdo zaranna. Poezja armeńska o Maryi

W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie dziełami, które w dyskursie naukowym określane są jako apokryfy. Próbkę wiedzy o literaturze apokryficznej przedstawiliśmy już w poprzednim numerze, w którym Czytelnicy i Czytelniczki mogą przeczytać o św. Annie, matce Maryi. Czym jest literatura apokryficzna? I czy istnieje jeszcze jakaś inna literatura starożytna, w której możemy przeczytać o Maryi? W jaki sposób o Maryi piszą poeci starożytnej Armenii?

5 1 głos
Oceń ten tekst

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x