Nasi Czytelnicy z pewnością pamiętają artykuł o powstającej parafii pw. Matki Bożej Pompejańskiej w Żernikach Wrocławskich. Miło nam poinformować, że nasz artykuł w tym samym temacie ukazał się w czasopiśmie „Il Rosario e la Nuova Pompei”, które jest wydawanie przez Sanktuarium w Pompejach.
Oto tłumaczenie artykułu:
Pierwsza parafia w Polsce poświęcona Madonnie z Pompejów!
W Polsce powstaje pierwsza parafia pod wezwaniem Matki Bożej Pompejańskiej. To jeden z namacalnych owoców popularności nowenny pompejańskiej w Polsce i dowodów, że Mama z Pompejów obdarza swoje dzieci wspaniałymi łaskami.
Chociaż w Polsce jest wiele parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, a także w wielu kościołach znajdujemy obrazy Królowej Różańca z Pompejów, to do tej pory nie było kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Pompejańskiej. Pierwsza „parafia pompejańska” powstaje w Żernikach Wrocławskich, położonych tuż pod Wrocławiem, w południowo-zachodniej Polsce. Jego budowa trwa już od 2008 roku, kiedy ksiądz abp Marian Gołębiewski wmurował kamień węgielny. 1 stycznia 2013 roku w tej parafii została poświęcona kopia obrazu Matki Boskiej Różańcowej z Pompejów. Proboszczem jest ks. Tadeusz Rusnak.
Prace wykończeniowe wciąż trwają, ale w kościele już odbywają się nabożeństwa. Zakończenie prac ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat. Znany nam wszystkim obraz Maryi z Dzieciątkiem, św. Dominikiem i Katarzyną, został wkomponowany w większy obraz nad ołtarzem głównym. W kościele została wyłożona księga intencji wraz z instrukcją, jak modlić się nowenną pompejańską. Parafia ma też swój sztandar z Królową Różańca Świętego.
Skąd idea, aby objąć ten kościół wezwaniem Maryi z Pompejów? Pomysł wyszedł od pani Ewy z Wrocławia, która została uzdrowiona dzięki nowennie pompejańskiej. Wiele osób w parafii ma szczególny kult do Matki Bożej Pompejańskiej i bł. Bartola Longo. Na stronie parafii www.santo-subito.pl znajdziemy też historię obrazu pompejańskiego i życiorys bł. Bartola. Mieszkańcy parafii odbyli w 2015 roku pielgrzymkę do Włoch i do Sanktuarium w Pompejach.
Powstanie parafii pw. Matki Bożej Pompejańskiej jest owocem popularności nowenny pompejańskiej w Polsce. Nowenna ta, napisana przez bł. Bartola Longo, nie bez powodu jest nazywana “nowenną nie do odparcia”: o jej duchowej sile świadczą tysiące łask nowenny pompejańskiej.
Pod koniec XIX wieku, kiedy ta nowenna była rozpowszechniania przez Bartola Longo z Pompejów na cały świat, Polska nie istniała jako państwo, znajdując się pod okupacją Austrii. Rosji i Prus. Mimo utrudnień komunikacyjnych i językowych, docierały na do tej części Europy obrazy Matki Bożej Pompejańskiej. Dotarła też wieść o nowennie pompejańskiej, która trwa 27 dni błagalnych i 27 dni dziękczynnych, i polega na odmawianiu 15 tajemnic różańca. Ponieważ nie przetłumaczono modlitw tej nowenny, napisanych przez Bartola Longo, wielu Polaków modliło się odmawiając cały różaniec przez 54 dni, w jednej intencji za wstawiennictwem Matki Bożej Pompejańskiej.
I tak było do Roku Różańca, ogłoszonego przez Jana Pawła II w 2002 roku. W tym czasie w Polsce powstały inicjatywy mające na celu zachęcanie ludzi do modlitwy różańcowej. Niezależnie od siebie, zaczęto przypominać sobie o nowennie pompejańskiej. Wielu ludzi rozpoczęło odmawianie tego szczególnego nabożeństwa. Nie pozostało to bez odpowiedzi z nieba: tysiące świadectw łask otrzymanych za przyczyną Matki Bożej Pompejańskiej są tego wspaniałym dowodem.
Otrzymane łaski powodują, że osoby modlące się zaczynają zachęcać do niego innych. Jest wśród nich bardzo dużo osób, które wcześniej wcale nie modliły się na różańcu. Wiele z nich zauważa, że przed rozpoczęciem nowenny pompejańskiej wydawało im się, że jedna dziesiątka różańca przekracza ich możliwości. Jednak pilna intencja spowodowała, że zaczynali modlić się piętnastoma tajemnicami codziennie. Odkryli oni skarb modlitwy i… już nie potrafią rozstać się z różańcem!
8 maja 2016 roku, polscy pielgrzymi z redakcją “Królowej Różańca Świętego” po raz kolejny przybyli do Włoch na uroczystości pompejańskie, aby dziękować Jezusowi I Maryi za otrzymane łaski. Tego dnia ofiarowaliśmy nasze wotum na ręce ks. abp. Tommasa Caputo. Jest nim Wielka Księga Łask, zawierająca 1500 świadectw nowenny pompejańskiej, które nasza redakcja otrzymała w ostatnim półroczu. To już trzecia z kolei Księga przekazana do Sanktuarium, a świadectw wciąż przybywa! Mama z Pompejów okazuje, że jest Mamą nas wszystkich.
Dziękujemy Ci, Maryjo!