Oto pierwsze w 2025 roku wydanie czasopisma „Królowa Różańca Świętego”. Zobacz, jak wygląda nasze czasopismo i o czym piszemy w bieżącym wydaniu.
Spis treści:
Maryja łączy narody – Stanisława Gamrat
W roku 1697, kiedy Węgrzy cieszyli się pokojem i dostatkiem, Irlandczycy cierpieli z powodu biedy i prześladowań religijnych. W dzień świętego Patryka obraz Matki Bożej ze śpiącym Dzieciątkiem Jezus znajdujący się na Węgrzech zapłakał krwawymi łzami.
Maryja „Pełna Łaski” – Bartłomiej Rogula
Gratia Plena, Pełna Łaski – to słowa, które wielokrotnie wypowiadamy podczas modlitwy różańcowej i słyszymy w Ewangelii w opisie Zwiastowania. Często kojarzymy je ze szczególnym wybraniem Maryi przez Boga i niezmierzoną łaską, którą została obdarzona. Czy zastanawialiśmy się jednak kiedyś, co te słowa naprawdę znaczą i jak głębokie jest ich przesłanie dla nas? Zapraszam do wspólnego odkrywania ukrytego bogactwa tych słów oraz ich ogromnego znaczenia w naszym życiu.
Madonna Różańcowa adorowana przez kartuzów – Renata Sikora
„Madonna Różańcowa” Francisco Zurbarána to jeden z najwspanialszych i najcenniejszych obrazów w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu, pochodzący z kolekcji Fundacji im. Raczyńskich. To wybitne dzieło należy do cyklu 33 płócien zrealizowanych przez artystę dla klasztoru kartuzów w Jerez de la Frontera w latach 1638-1639.
Wzgórze Syjon i Kathisma jako miejsca kultu maryjnego – Andrzej Jędrzejczak
Grób Pański w Jerozolimie jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów miejscem. Warto jednak pamiętać o miejscach w sposób szczególny związanych z Maryją. Nie są one już tak oczywiste, a ich historia wydaje się mocno zawoalowana. Wybierzmy się tym razem na wzgórze Syjon i do kościoła Kathisma.
Matka Ubogich z Banneux – Justyna Majewska-Michy
Nieopodal Liège, w maleńkiej walońskiej wiosce Banneux, dziewięć dekad temu ukazała się Maryja, która jedenastoletniej Mariette Beco przedstawiła się jako Matka Ubogich.
Gitarzysta Boga. Ojciec Aimé Duval – ks. Józef Orchowski
W latach pięćdziesiątych XX wieku śpiewał o Chrystusie i Ewangelii, nie ograniczając się do występów w kościołach i kaplicach, ale występował w pubach i na scenach koncertowych Europy i Ameryki. Jego pierwsza płyta sprzedała się w nakładzie jednego miliona egzemplarzy. Potrafił nawiązać kontakt ze swoją publicznością i stał się pionierem nowej ewangelizacji.
anMari: Muzyka dla Boga powinna być na najwyższym poziomie! – Rozmawia Michał Tuchowski
Dla wielu obserwatorów w kraju i za granicą jest wschodzącą gwiazdą alternatywnej muzyki chrześcijańskiej. Kompozytorka, multiinstrumentalistka, wokalistka, producentka. A wszystko zaczęło się w Radomiu, w Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga.
Jak Hostia na patenie – Agata Skorupska-Cymbaluk OV
Papież Benedykt XVI pisał, że to, co było święte dla poprzednich pokoleń, również dla nas pozostaje święte i wielkie. Postaram się ukazać, jak dawna msza może stanowić inspirację w przeżywaniu odnowionej po soborze. Pragnę nie tyle skupiać się na różnicach w obu formach liturgii, lecz na tym,
co je łączy, a także co zaczerpnięte ze starej uczy lepiej przeżywać nową.
Pragnienie, aby drugi rósł – Rozmawia Agata Skorupska-Cymbaluk
Siostra Ewelina Łucka, z którą dziś rozmawiam, należy do Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, nazywanych jadwiżankami wawelskimi. Ta młoda wspólnota zajmuje się przede wszystkim wprowadzaniem w misterium liturgii, a w szczególności katechumenatem osób dorosłych, pragnących przystąpić do sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii. Siostra Ewelina jest także coachem chrześcijańskim. W swojej pracy wspiera osoby chcące „iść dalej” w życiu, także na płaszczyźnie duchowej.
Pierwszy piątek. tajemnica Golgoty – s. Urszula Dzielawska CMBB, Tomasz Parciński
„Spośród praktyk, związanych najściślej ze czcią Najświętszego Serca, wybija się pobożna praktyka poświęcenia Sercu Jezusa samych siebie i wszystkiego, co posiadamy” – pisał do wiernych Pius XII w encyklice Haurietis aquas.
To już trzynasta Wielka Księga Łask! – Marek Woś
1500 świadectw na 400 stronach, z ręcznie zszytymi składkami i wstążką, pięknie oprawione w skórę ze złotymi tłoczeniami.1500 świadectw na 400 stronach, z ręcznie zszytymi składkami i wstążką, pięknie oprawione w skórę ze złotymi tłoczeniami.
13 listopada w Pompejach – Marek Woś
Każdego roku, 13 listopada, w sanktuarium w Pompejach obchodzona jest szczególna rocznica – przywiezienia obrazu Królowej Różańca Świętego do zapomnianego wtedy miejsca. To wydarzenie stanowi kamień milowy w historii pompejańskiego kościoła, powstania nowego miasta oraz misji różańcowych, które z Doliny Pompejańskiej rozprzestrzeniły się na cały świat!
Różańce z Pompejów – Marek Woś
Medaliki św. Benedykta oraz z Pompejów, płyty CD, książki, modlitewniki – co roku przygotowujemy prezenty dla naszych Czytelników. Tym razem jest to coś wyjątkowego, o co pytało tak wielu z was!
Przesłanie Ojca Świętego Franciszka z okazji 150. rocznicy przybycia wizerunku Matki Bożej Różańcowej do Pompejów
Świadectwa mocy modlitwy różańcowej i nowenny pompejańskiej
8 stron świadectw napisanych przez osoby modlące się nowenną pompejańską, a także strona ze świadectwami historycznymi: Uzdrowienie siostry Marii Pii oraz Francesco Monti otrzymuje życie i zdrowie.
Moje refleksje na temat VIII Nocnej Drogi Różańcowej – Ewa
Dnia 18 października 2024 roku o godzinie 21.00 odbyła się msza święta pod przewodnictwem kanclerza kurii Macieja Miętka, rozpoczynająca VIII Nocną Drogę Różańcową.
Jak głosić Dobrą Nowinę? Praktyczne wskazówki – Katarzyna Kajzar
Myślę, że nie da się być uczniem Jezusa bez głoszenia nauki, którą przyniósł, opowiadania o spotkaniu z Nim, chęci dzielenia się tym, czego doświadczamy, co widzimy, czym żyjemy. Czasami zadanie ewangelizowania jest dla nas łatwe i oczywiste, ale chyba częściej bywa tak, że nie wiemy, jak głosić dobrą nowinę, by to rzeczywiście pomogło ludziom zbliżyć się do Boga. Czasem kogoś zrażamy do Kościoła i jeszcze bardziej zamykamy, zamiast go zarazić radością spotkania z Panem.
Kilka pytań o… sakramenty we współczesnych rodzinach – Maria Łączkowska
W trakcie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej dzieci dowiadują się, że sakrament to taki prezent od Jezusa, który daje siłę w drodze do nieba. Tych prezentów jest siedem i dzięki nim dostajemy życie na zawsze.
Aniela z Foligno – Bartosz Wojnarowski
Której świętej nadano zaszczytne miano „mistrzyni teologów”? Nie otrzymała go zakonnica ani zasobna w dyplomy omnibuska. We włoskiej Umbrii, pod koniec XIII w. pewna bogata, jednak nieposiadająca wykształcenia matka i wdowa udała się do Asyżu, aby wybłagać od Franciszka doskonałe ubóstwo. Miała tam wyjątkowo blisko, bo pochodziła z Foligno. Jednak w pierwszych latach życia bardzo daleko jej było do takiej postawy. Mało kto, jeśli w ogóle ktokolwiek, przypuszczał, jak wielki owoc przyniesie ta niepozorna tercjarka franciszkańska dla lokalnej społeczności i całego Kościoła powszechnego.
„Pomyślałem, że dobrze byłoby pracować w Czechach” – Rozmawia Renata Gontarz
Czechy są państwem kilkukrotnie mniejszym niż Polska. W latach 1918–1938 i 1945–1992 tworzyły jedno państwo z sąsiadującą Słowacją (Czechosłowacja). W X wieku z Czech przyszło do Polski chrześcijaństwo. Można by wspomnieć tu chociażby księżniczkę Dobrawę lub św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Obecnie role się odwróciły i wielu polskich kapłanów pełni posługę duszpasterską u naszych południowych sąsiadów. Do wiary katolickiej przyznaje się tam około 10 procent mieszkańców. Między innymi na ten temat, także o katechezie w czeskich szkołach rozmawiałam z księdzem Bogusławem Jończykiem, który na Morawach niedaleko Ołomuńca pracował 15 lat. Naszej rozmowie towarzyszyła również czeska katechetka Miluše Hladká.
Anioły na końcu świata – Krzysztof Jędrzejewski
Będę kontynuował temat aniołów i ich interwencji w czasie moich pielgrzymek, kiedy nieraz zdarzało mi się poczuć ich działanie. Zwłaszcza, kiedy wydawało się, że znikąd nie może mnie spotkać żadna pomoc.
Kościoły Ulanowa – Szymon Wilk
O dawnej świetności Ulanowa przypominają dwa drewniane kościoły, pierwszy – pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary, drugi – pw. Trójcy Przenajświętszej. Ich wnętrza kryją cenne zabytki, przypominające o życiu duchowym mieszkańców. Łączą się one ściśle z rzemiosłem flisackim, praktykowanym
od XVII wieku w nadsańskim miasteczku.
…oraz inne informacje oraz komunikaty.
Zapraszamy do lektury!