Matka Boża Cnotliwa

Photo of author

Autor: Stanisława Gamrat

Fragment obrazu Matki Bożej Cnotliwej

Fragment obrazu Matki Bożej Cnotliwej © Fot. Wikicommons

Kochani Czytelnicy!
91% artykułów na naszej stronie jest dostępnych bez ograniczeń. Nie znaczy to, że nie istnieją koszty ich przygotowania i publikacji. Będziemy wdzięczni za zaprenumerowanie naszego czasopisma albo wsparcie naszej Fundacji. Dziękujemy za zrozumienie.
Redakcja

We Francji znajduje się aż trzynaście wizerunków Maryi pod wezwaniem Matki Bożej Cnotliwej. W Polsce natomiast nie ma ani jednego. Najbardziej znanym jest ten w niewielkim parafialnym kościele w Ligny, w regionie administracyjnym Strasburga.

Znawcy sztuki opisują ten obraz, pochodzący z XII wieku, jako pozbawiony wartości artystycznej. Także jego stara rama jest uznawana za dość pospolitą. Mimo to obraz emanuje taką aurą tajemniczości i prostoty, że śmiało możemy powiedzieć, iż toczyły się o niego boje na najwyższych szczeblach władzy duchownej i świeckiej.

Cudowne zdarzenia towarzyszyły temu wizerunkowi od początku jego istnienia. Sława obrazu była tak wielka, że w roku 1264 przybył do niego w pielgrzymce kuzyn papieża Urbana IV, prosząc o uzdrowienie i uzyskując je natychmiast przed cudownym obrazem. Cud ten spowodował, iż obraz został przez niego skonfiskowany i wywieziony do Urbana IV.

Jednak nie przebywał zbyt długo u papieża, gdyż król Francji i wielu innych podbitych krain – Karol Andegaweński – szybko zaczął dopominać się o jego zwrot. Papież, aby nie sprawiać sobie poważnych problemów, oddał mu skromny i niewielkich rozmiarów wizerunek Madonny z Dzieciątkiem.

Ograniczony dostęp

Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego". To wydanie jest wciąż dostępne w sprzedaży, dlatego ma ograniczony dostęp. Nasze czasopisma możesz nabyć w cenie już od 2 zł. Zamów i wspieraj różańcowe inicjatywy!

Photo of author

Stanisława

Gamrat

Dziennikarka. Publikuje na tematy Maryjne, odkrywa nieznane miejsca kultu i zapomniane historie o objawieniach Maryi.

Mogą zainteresować Cię też:

0 0 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments