We Francji znajduje się aż trzynaście wizerunków Maryi pod wezwaniem Matki Bożej Cnotliwej. W Polsce natomiast nie ma ani jednego. Najbardziej znanym jest ten w niewielkim parafialnym kościele w Ligny, w regionie administracyjnym Strasburga.

Znawcy sztuki opisują ten obraz, pochodzący z XII wieku, jako pozbawiony wartości artystycznej. Także jego stara rama jest uznawana za dość pospolitą. Mimo to obraz emanuje taką aurą tajemniczości i prostoty, że śmiało możemy powiedzieć, iż toczyły się o niego boje na najwyższych szczeblach władzy duchownej i świeckiej.
Cudowne zdarzenia towarzyszyły temu wizerunkowi od początku jego istnienia. Sława obrazu była tak wielka, że w roku 1264 przybył do niego w pielgrzymce kuzyn papieża Urbana IV, prosząc o uzdrowienie i uzyskując je natychmiast przed cudownym obrazem. Cud ten spowodował, iż obraz został przez niego skonfiskowany i wywieziony do Urbana IV.
Jednak nie przebywał zbyt długo u papieża, gdyż król Francji i wielu innych podbitych krain – Karol Andegaweński – szybko zaczął dopominać się o jego zwrot. Papież, aby nie sprawiać sobie poważnych problemów, oddał mu skromny i niewielkich rozmiarów wizerunek Madonny z Dzieciątkiem.