W Kościele obchodzone jest dziś święto Maryi Matki Kościoła. Jak doszło do ogłoszenia tego dnia świętem maryjnym oraz jaki wpływ na to mieli biskupi polscy?
21 listopada 1964 roku ogłoszona została przez Sobór Watykański II Konstytucja Dogmatyczna „Lumen gentium”. Ówczesny papież, Paweł VI, uznał, że „szczytem i ukoronowaniem jest cały rozdział poświęcony Matce Bożej”. Tego dnia papież celebrował Mszę św. w otoczeniu 24 biskupów z największych sanktuariów maryjnych. Paweł VI słowami „Ogłaszam Maryję Matką Kościoła” ustanowił nowy tytuł maryjny, o który zabiegali biskupi polscy, a zwłaszcza Sługa Boży, kard. Stefan Wyszyński. On to właśnie wraz z biskupami polskimi oraz przy pomocy osób świeckich przyczynił się walnie do ustanowienia święta Maryi Matki Kościoła i nadania Jej tego pięknego tytułu. Jesienią 1963 roku kard. Wyszyński skierował prośbę do bp Antoniego Pawłowskiego, wybitnego mariologa, o napisanie memoriału do papieża Pawła VI, z prośbą aby Ojciec Święty ogłosił Maryję Matką Kościoła.
Święto Maryi Matki Kościoła obchodzone jest następnego dnia po niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Jest to niebywała symbolika, gdyż ukazuje matczyną opiekę Maryi nad rodzącym się i trwającym Kościołem. Maryja związana jest z Kościołem poprzez Boże macierzyństwo. Trwała Ona wraz z uczniami na modlitwie w czasie zesłania Ducha Świętego. Maryja jest zatem Matką całego Kościoła, ale także Matką każdego wiernego z osobna, stąd istotny jest w rozwoju wiary osobisty kult maryjny każdego z nas. Dzięki prośbom polskich delegatów na Soborze Watykańskim II do Litanii Loretańskiej włączono kolejne wezwanie:
„Maryjo, Matko Kościoła, módl się za nami”!