Sala spotkań przy parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu niewątpliwie tętni życiem religijno-kulturalnym. Tym razem odbyła się tu konferencja naukowa – zgodnie z zapowiedzią, w niedzielę 15 grudnia 2024 roku.
Temat konferencji był niezwykle interesujący, bo dotyczył Matki Bożej Pompejańskiej. Jednocześnie jak najbardziej uzasadniony i to z wielu powodów. Oto jeden z nich. W dniu 7 października 2024 roku (święto Matki Bożej Różańcowej) w sali spotkań przy parafii odbyło się uroczyste odsłonięcie obrazu Matki Bożej Pompejańskiej. Fundator dzieła zakupionego w Pompejach (w sklepie przy bazylice MB Pompejańskiej) i tam poświęconego wystąpił jako jeden z prelegentów biorących udział w konferencji. Prezentacje przygotowane przez naszych parafian to „wysoka półka”.

Ksiądz Maciej Wesołowski przygotował referat pt. „Właściwy kult Matki Bożej”. Wioleta Kowalewska przybliżyła uczestnikom życiorys bł. Bartola Longo. Grzegorz Kaznowski opowiedział o obrazie Matki Bożej Pompejańskiej, Urszula Imbierowicz o nowennie pompejańskiej, natomiast Jadwiga Sobol o uzdrowieniach za przyczyną Matki Bożej Pompejańskiej.
Wiedza przekazana odbiorcom dość licznie przybyłym (jak na pierwsze wydarzenie tego rodzaju), pochodząca z wiarygodnych źródeł, zaprezentowana została w nowoczesny sposób. Pozwoliło na to wyposażenie sali spotkań w sprzęt multimedialny. Ksiądz proboszcz Maciej Wesołowski, pomysłodawca i moderator, mający również swój udział w konferencji, zapowiada, że to dopiero początek, a podobnych przedsięwzięć będzie więcej. Kult Matki Bożej Pompejańskiej i nowenna pompejańska z pewnością są godne większej uwagi. Choćby ze względu na niezwykłą „skuteczność”. „Różaniec to modlitwa do Boga przez ręce Maryi”. Święty Jan Paweł II w „Rosarium Virginis Mariae” pisał: „Różaniec, wychodząc z doświadczenia Maryi, jest modlitwą wyraźnie kontemplacyjną”. Kontemplując różaniec, odnosimy się do historycznych wydarzeń, które odczytujemy w Ewangeliach i Dziejach Apostolskich. Zatem odmawiając różaniec, łączymy wiele.
Nowenna pompejańska, nazywana „nowenną nie do odparcia”, jest kierowana do Matki Bożej Różańcowej, która wyprasza nam łaski u Pana Boga. Tym, którzy zechcą dobrze odprawić nowennę pompejańską (a warto!), zaleca się książkę bł. Bartola Longo „Cuda i łaski Królowej Różańca Świętego w Pompejach” oraz artykuł „Jak Matka Boża dała światu nowennę pompejańską”. Apostolat Nowenny Pompejańskiej od 2011 roku gromadzi świadectwa osób, które modliły się tą nowenną. Do 2024 roku zebrano ich około 20 000.
Matko Boża Pompejańska, wstawiaj się za nami! Święty Bonifacy, módl się za nami!