„Królowa Różańca Świętego” numer 37

Zobaczmy, co w nowym wydaniu „Królowej Różańca Świętego”!    

Stanisława Gamrat – Matka Boża Bolesna

Patrząc na Krzyż Jezusa nie możemy nie pomyśleć o boleści Matki Bożej. Jak pisze św. Bernard: „Co Chrystus wycierpiał w ciele, to Maryja wycierpiała w duszy swojej”. A św. Hieronim dodaje: „Ile uderzeń na ciele Jezusa tyle ran w Jej Sercu. Rany po całym ciele Chrystusowym rozlane, zlały się w sercu Maryi. Ile uderzeń, ile gwoździ szarpało Ciało Jezusa tyle ich rozdzierało duszę Matki.”

Marek Woś – Michał Archanioł, św. Gargano i miecz wbity w skałę

Jednym z miejsc, które odwiedziliśmy, realizując film o Michale Archaniele pt. „Broń nas w walce”, była kaplica  Montesiepi, zbudowana na grobie św. Galgano Guidottiego. Związek tej postaci ze św. Michałem Archaniołem  jest podkreślany w licznych zapiskach historycznych.

Krzysztof Jędrzejewski – Marsz dla Królowej Polski, cz. 3: Lanciano

Około 750 roku w mieście Lanciano, w starożytności, zwanym Anxanum wydarzył się pierwszy udokumentowany i najbardziej znany w Kościele katolickim Cud Eucharystyczny. Podczas odprawiania mszy w kościele św. Longina przez mnicha z zakonu Bazylianów, który wątpił w prawdziwą obecność Chrystusa w Eucharystii, w czasie kiedy wypowiadał słowa konsekracji hostia zamieniła się w Prawdziwe Ciało, a wino w Naturalną Krew. Przerażony zakonnik z miejsca uwierzył, jak również wszyscy, którzy byli świadkami tego cudownego zjawiska, kiedy na ich oczach Słowo stało się Ciałem.

 

ks. Józef Orchowski – Szczerze podążał za prawdą

Powyższe słowa są modlitwą wielkiego angielskiego konwertyty, Jana Henryka Newmana, który urodził się w roku 1801 we wsi Ealing, w pobliżu Londynu, w zamożnej, obojętnej religijnie rodzinie protestanckiej. Ojciec jego, z pochodzenia Żyd, był londyńskim bankierem. Matka zaś, Jemima Fourdrinier, pochodziła z francuskiej rodziny hugenotów. Był najstarszym synem z sześciorga rodzeństwa. Mając 15 lat, uparcie poszukiwał pełni objawionej przez Boga prawdy. W 1817 roku wyjechał do Oxfordu, gdzie rozpoczął studia w college’u Świętej Trójcy, które ukończył w 1820 roku, a w 1822 został wykładowcą w college’u w Oriel. W tym czasie sytuacja rodzinna uległa pogorszeniu. Bankructwo ojca zmusiło Jana do finansowego wspierania rodziny. W lipcu 1824 roku został diakonem Kościoła anglikańskiego, po czym rozpoczął pracę w ubogiej parafii św. Klemensa w Oxfordzie. Przyjął święcenia kapłańskie w kościele anglikańskim w 1925 roku.

Lidia Wajdzik – Różaniec z fasolek

Pogórze to niewielka malownicza wieś przylegająca do miasta Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Nad wsią góruje okazała świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu. Jej wnętrze emanuje świętością, pachnie różańcem. Wokoło można podziwiać zadziwiającą panoramę Beskidu Śląskiego i obserwować życie ptactwa wodnego nurkującego w wodach stawów leżących u jej podnóża. Wszystko tu zadziwia, zachwyca i zbliża do nieba.

Patrycja Pierzynka – Wychowanie przez różaniec, cz. 3: św. Urszula Ledóchowska

Przed nami ostatnie spotkanie z cyklu poświęconego wychowaniu z udziałem modlitwy różańcowej. Patronuje mu św. Urszula Ledóchowska. Jan Paweł II wyniósł ją na ołtarze w 2003 roku, a sześć lat później Senat naszego kraju, w związku z obchodami 70. rocznicy śmierci Urszuli, wskazał nam ją jako wzór patriotyzmu. Wspominamy o tym, by podkreślić, że święta za życia umiłowała dwie ojczyzny – ziemską i niebieską. W drodze do tej drugiej towarzyszyło jej imię Maria, które przyjęła, składając śluby zakonne. Przynależąc do sióstr urszulanek, pracowała w żeńskiej szkole, prowadzonej przez zgromadzenie. Opiekowała się również mieszkankami internatu. Rodzina zakonna, w której żyła, szybko powiększała się o nowe siostry. Z czasem Urszula została matką przełożoną jednego z domów zgromadzenia.

Andrzej Jędrzejczak – Kobiety w Biblii. Anna

Znana jest powszechnie historia ofiarowania Jezusa w Świątyni, kiedy na scenie obok Świętej Rodziny pojawiają się także starzec Symeon i prorokini Anna. Z ich ust padają jednak słowa, które dla wielu z nas są niezrozumiałe. Kim była Anna? Jak znalazła się w Świątyni? Jakie życie wiodła? I w końcu co mówi do nas ta biblijna postać?

Różaniec rowerowy. O różańcu rowerowym rozmawiamy z jego wynalazcą, Franciszkiem Rakowskim.

P:Jest pan rowerzystą jeżdżącym z pasji czy dla sportu? O:Jeżdżę trochę aktywniej niż tylko użytkowo. Lubię wycieczki rowerowe, ale też często jeżdżę po mieście, a do pracy, codziennie, kiedy jest sezon.

Pani Anielska z Dąbrowy Górniczej

W centrum Dąbrowy Górniczej wznosi się majestatyczna, neogotycka bazylika, która jest duchowym centrum Zagłębia  i niezwykle żywym ośrodkiem kultu Matki Bożej Anielskiej. Powstanie sanktuaryjnej świątyni jest dziełem jednego człowieka  – ks. Grzegorza Augustynika, miejscowego proboszcza,  nieprzeciętnie gorliwego duszpasterza.

Świadectwa różańca i nowenny pompejańskiej

Magdalena Buczek – Dziewica Objawienia

Tuż obok miejsca, w którym męczeńską śmiercią zginął św. Paweł Apostoł, dawniej prześladowca chrześcijan, ukazała się Maryja, którą Bóg posłał, by uratować duszę człowieka walczącego z Kościołem katolickim i przekazać przesłanie pełne nadziei. Bogu zależy na każdym człowieku. On wybiera odpowiedni czas i najlepszy sposób, aby dotrzeć do serca tego, który nie poznał Jego miłości i jest od Niego daleko.

Matka Boleściwa

Chociaż osobnym świętem 15 września, Kościół czci Matkę Bolesną, to jednak w chwili,  gdy przeżywa mękę Syna, nie może nie pomyśleć o boleści Matki. Od Tajemnicy  Odkupienia bowiem nierozłączna jest Ta, która jest naszą Współodkupicielką –  Maryja, której, duszę według przepowiedni Symeona, przeszył miecz boleści.  Jej zatem liturgia poświęca piątek po niedzieli pasyjnej.

 

Andrzej Jędrzejczak, Jacek Rakoczy – Zwierzęta w Biblii – Bocian

Wśród najbardziej charakterystycznych ptaków Ziemi Świętej wylicza się bociana, czaplę i ibisa. Ten pierwszy z nich pojawia się jednak rzadziej nad Izraelem. Równie incydentalnie występuje w tekstach Pisma Świętego, bo zaledwie sześć razy. Zaliczony został do grupy zwierząt nieczystych, których spożywanie było kategorycznie zabronione (Kpł 11,19; Pwt 14,18). Jest to ciekawy zabieg mając na uwadze zachowania bociana, który według starożytnych, nie wabił s­­­­­­amicy do współżycia. Dalej, prorok Jeremiasz przekazuje słowa Jahwe użalającego się nad Izraelem i jego zachowaniem. Naród wybrany notorycznie nagina nadane święte prawo i nie stosuje się do poleceń proroka.

Renata Gontarz – Matka Zbawiciela

Imię Jezus znaczy dokładnie „Bóg zbawia”. Wielki Post, a także następujący zaraz po nim okres Wielkanocny są dobrą okazją, żeby przypomnieć sobie najbardziej podstawowe prawdy na temat naszego zbawienia.

Izabela Marciniak – Ta, której duszę przeszył nóż

Pola uprawne, sady i łąki wpisują się w krajobraz ziemi sandomierskiej. Przejeżdżając przez te rolnicze tereny, można odnieść wrażenie, że zielonym niwom nie ma tu końca. Tymczasem w Sulisławicach przed podróżnym wyrasta niespodziewanie monumentalna, neogotycka świątynia, której wieże górują nad okolicą. Ktoś, kto przybywa tu po raz pierwszy, może doświadczyć niecodziennego uczucia, że właśnie przeniósł się w czasy średniowiecznych katedr. Tymczasem wewnątrz tej ogromnej świątyni, zamiast strzelistego gotyckiego ołtarza, znajduje się niewielkie, ale bezcenne malowidło, które od wieków przyciąga tu pielgrzymów…

Robert Bryl – Jak się spowiadać?

Drodzy Czytelnicy, temat pozornie wydaje się oczywisty, ale jak pokazuje praktyka, nie zawsze korzystamy z sakramentu pokuty i pojednania dobrze. Grozi nam wtedy duchowe zubożenie, czy wręcz duchowe uwstecznianie się. Przypomnijmy więc pięć warunków dobrej spowiedzi świętej.

 

Photo of author

Marek

Woś

Redaktor naczelny KRŚ, polonista, filmoznawca, edytor, ekonomista, człowiek od każdej roboty.

Mogą zainteresować Cię też: