Już jest wyjątkowy, jubileuszowy numer podwójny – aż 72 strony!
Dostępny w wersji papierowej i elektronicznej PDF.
SPIS TREŚCI:
Stanisława Gamrat, Jestem, pamiętam, czuwam
Przesłanie ikony Matki Bożej Częstochowskiej jest zbieżne z przesłaniem Maryi w Fatimie: „Mój Syn pragnie abym była więcej znana i bardziej miłowana”. Pani Jasnogórska króluje w Polsce w ponad 260 parafiach pod jej wezwaniem. Poprzez te właśnie parafie swoim płaszczem opieki obejmuje całą Ojczyznę.
ks. Józef Orchowski, Poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi
W dniu 13 czerwca 1917 r. Matka Najświętsza po raz pierwszy ukazała swoje Niepokalane Serce Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie w Cova da Iria. Prosiła dzieci o ofiarowanie cierpień w intencji grzeszników, podając tekst modlitwy: „O Jezu, to z miłości ku Tobie, za nawrócenie grzeszników i jako zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi”.
Nie traćmy ducha! – rozmowa z o. Marianem Waligórą
Ojciec Marian Waligóra – paulin z Jasnej Góry, przez dwie kadencje przeor klasztoru w Częstochowie. Pasjonują go górskie wędrówki i fotografia, jest biegaczem długodystansowym. Z o. Marianem rozmawiamy o różańcu, maryjności Polaków oraz przesłaniu z Fatimy.
Szymon Wilk, Jasnogórska Pani w Częstochowie
„Duchowa stolica Polski”, „najważniejsze sanktuarium maryjne w kraju”, „miejsce, gdzie zawsze czuliśmy się wolni”, „Ołtarz i Konfesjonał Narodu”, „Dom Matki”, „Polska Kana” – wszystkie te doniosłe określenia streszczają posłannictwo Jasnej Góry, paulińskiego zespołu klasztornego w Częstochowie, gdzie od XIV w. odbiera cześć Najświętsza Maryja Panna, Królowa Polski.
Izabela Marciniak, Król w cieniu Królowej. Rzecz o Janie II Kazimierzu Wazie
Po dynastii Piastów i Jagiellonów na tronie polskim zasiadali m.in. królowie z rodu Wazów. Za panowania tych władców ugruntował się w Rzeczpospolitej kult maryjny. I może nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że Wazowie wywodzili się ze Szwecji, kraju protestanckiego.
Rafał Stanisławski, Błękitny Generał
Jasna Góra daje świadectwo o miejscu, jakie w życiu generała Hallera zajmowała Matka Boża, Cudowny Obraz i Częstochowa – duchowa stolica Polaków. Jego patriotyzm był przesiąknięty szczerą wiarą chrześcijańską, kochał Matkę Bożą z dziecięcą prostotą. Wyznawał, że Maryja jest Matką i Królową narodu i państwa polskiego, wszechwładną Panią wszystkich ziem polskich.
Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!
…i wspieraj katolickie czasopisma! Mnóstwo ciekawych tekstów o duchowości pompejańskiej oraz świadectwa!
Zobacz Zamów PDFKrzysztof Jędrzejewski, Tam zawsze jest jak w domu
Od wielu wieków ludzie przybywają na Jasną Górę ze swoimi radościami i troskami, bo tam jest Ona. Chcą Jej powierzyć wszystko, co ich martwi i gnębi, podziękować za Opiekę. Każdego roku ze wszystkich stron przybywają, miliony pielgrzymów, aby spojrzeć w Jej przepełnione matczyną troską oczy. Jedni pociągami i autokarami, inni motorami, rowerami albo pieszo.
Andrzej Jędrzejczak, Przypowieści o Królestwie Bożym
Trzeci już odcinek z przypowieściami, które są jedną z ważniejszych składowych nauczania Jezusa, poświęcamy analizie tekstu trzynastego rozdziału Ewangelii według św. Mateusza. W tym rozdziale pojawia się aż siedem przypowieści: o siewcy, o kąkolu i pszenicy, o zaczynie, o odnalezionym skarbie i drogocennej perle, o sieci zagarniającej ryby. Czy wszystkie dotyczą jednej i tej samej sprawy? Sprawdźmy!
Tomasz Parciński i s. Urszula Dzielawska CMBB, Dwaj Izraelici: Filip i Bartłomiej
Obaj należą do narodu wybranego. Obaj są wychowani w tej samej wierze. Wiele ich łączy, mimo iż jeden z nich żyje na obrzeżach żydowskiego świata, a drugiego Jezus nazwie „prawdziwym Izraelitą”. Ewangelia stawia pomiędzy tymi dwoma apostołami spójnik „i”, zaś łączącym ich mianownikiem jest rozpoznanie w synu cieśli z Nazaretu zapowiadanego w Pismach Zbawiciela.
Jacek Kowalski, Matka Boża i miecz Sahajdacznego
Trwa wojna Ukrainy z imperium zła. Grzmi polska broń w ukraińskich rękach. Trudno nie wspomnieć, że skarbiec Zamku Królewskiego na Wawelu przechowuje miecz hetmana zaporoskiego, Piotra Konaszewicza Sahajdacznego, dar polskiego królewicza Władysława, pamiątkę braterstwa broni spod Chocimia. Braterstwa, które odradza się na naszych oczach, a któremu przed wiekami błogosławiła Matka Boża.
Krzysztof Jędrzejewski, Grób pełen radości. Jerozolima 2005
Ostatnio opisywałem niebezpieczeństwa, które spotkały mnie w Kosowie, w drodze do Ziemi Świętej, do której szedłem w 2005 r., wraz z moim przyjacielem Michałem Perzem.Chciałem kontynuować temat zagrożeń, ale ze względu na okres wielkanocny, który mamy, opiszę to, co spotkało nas na miejscu.
Marek Piotrowski, Najświętsza Maryja Panna jako Matka wszystkich żyjących
W poprzednim numerze „Królowej Różańca” wspomniałem, iż Apokalipsa przedstawia Maryję jako matkę tych, „co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa”, innymi słowy: chrześcijan.
Z Maryją i Józefem idę przez życie – rozmowa z ks. prałatem Mirosławem Kopko
Biografia księdza prałata Mariana Kopko jest imponująca: zbudował kościół Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, a także zainicjował budowę kilku innych świątyń. Angażował się w pomoc Solidarności, m.in. ukrywając działaczy związku, poszukiwanych przez komunistów, działał także w podziemiu wydawniczym. W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie od 14 lat jest proboszczem, kustoszem a także moderatorem Żywego Różańca. Rektor bractwa św. Józefa w diecezji legnickiej. Kawaler Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!
…i wspieraj katolickie czasopisma! Mnóstwo ciekawych tekstów o duchowości pompejańskiej oraz świadectwa!
Zobacz Zamów PDFRafał Bijak, Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie
Zbliżając się do dawnego kościoła klasztornego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie, pielgrzymi i turyści, podnosząc wzrok, mogą dostrzec nad bramą ozdobny kartusz, a w nim napis Domus Gratiae S. Mariae (Dom Łaski Najświętszej Maryi). Ten wymowny tytuł dzisiejszej bazyliki mniejszej jest najkrótszym określeniem opactwa pocysterskiego położonego w Sudetach, które zawiera w sobie prawdopodobnie najważniejszą część historii krzeszowskiego kompleksu klasztornego.
Magdalena Buczek, Oblubienice Ukrzyżowanego: Magdalena Mortęska i bł. Matka Kolumba
Dwie mniszki benedyktyńskie – dzieli je kilka wieków, ale mają ze sobą wiele wspólnego. Liczne przeciwności nie zgasiły w nich zapału do realizacji Bożych natchnień. Duchową moc czerpały z miłości do Jezusa ukrzyżowanego i rozważania jego męki.
Agata Skorupska-Cymbaluk, Dzieci innego świata
To dość powszechna pokusa – złapać Boga na słowie, pokazać mu, że się myli, że nie ma racji, a jego obietnice są złudne. Ulegli jej saduceusze, członkowie stronnictwa żydowskiego opierający swoją wiarę tylko na Pięcioksięgu. Mojżesz nie zapisał w nim niczego o zmartwychwstaniu, dlatego saduceusze odrzucali tę prawdę wiary.
Renata Gontarz, Symbolika wody w liturgii Kościoła
Podczas wielu nabożeństw w kościele, także w liturgii często używa się wody. Na przykład niezbędna jest przy udzielaniu chrztu świętego. Wchodząc do świątyni, jeszcze w przedsionku kościoła mijamy miseczkę z wodą święconą, którą żegnamy się, zanim podejdziemy bliżej ołtarza. Kropidło jest nieodzownym elementem wszelkich modlitw związanych z poświęceniem czy konsekracją. Zastanówmy się wspólnie, dlaczego woda jest tak często używana w kościele i jaka jest tego symbolika.
Elżbieta Grot, „To były moje najlepsze kazania” – Bronisław Komorowski
W 1915 r. został przeniesiony do kościoła św. Mikołaja w Gdańsku, w którym był wikariuszem dla Niemców i Polaków do 1924 roku. Szczególną opieką objął polskie rodziny. Dzięki jego staraniom od 1919 r. odbywały się msze święte z polskim kazaniem. Przygotowując dzieci do Komunii, uczył je języka ojczystego i historii Polski.
Bartosz Wojnarowski, Mistyczki wszech czasów: Maria od Jezusa z Ágredy
W cyklu maryjnych mistyczek wszech czasów przeskakujemy o kilka wieków, by przedstawić wyjątkową postać. Na ósmej pozycji swojej listy Gabriele Roschini umieścił Marię od Jezusa z Ágredy, dla niektórych zakonnicę na poły legendarną. Mogli tak o niej powiedzieć na przykład ci, którzy za sprawą nadzwyczajnego daru widzieli ją w Ameryce Północnej, chociaż od złożenia ślubów nie opuszczała swojego klasztoru zlokalizowanego w małym kastylijskim miasteczku.
Świadectwa mocy różańca i nowenny pompejańskiej
Lidia Wajdzik, Dzień nadzwyczajnej łaski
W czasach, w których obecnie żyjemy, możemy dostrzec, jak cały świat zalewa fala zła, fala kłamstwa, obłudy, fałszu, grzechów sodomskich, deprawacja dzieci i młodzieży. Wspaniała skądinąd technika służy do ograbiania ludzkości z dążenia do prawdy i destrukcyjnie działa na nasze naturalne potrzeby. Niezauważane przez ludzi okrucieństwo grzechu, jakiego dopuszcza się współczesny człowiek, jest jednak przerażające. Czy dopiero na własne oczy musimy przekonać się, że dobra materialne nie dają nam gwarancji wiecznej egzystencji?