Najświętsze Imię Maryi

Photo of author

Autor: Redakcja

Ikona Maryi z Dzieciątkiem Jezus, popularna wśród katolików. Słowa kluczowe: Maryja, katolicyzm, ikona religijna, chrześcijaństwo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kochani Czytelnicy!
91% artykułów na naszej stronie jest dostępnych bez ograniczeń. Nie znaczy to, że nie istnieją koszty ich wytworzenia i publikacji. Będziemy wdzięczni za zaprenumerowanie naszego czasopisma albo wsparcie naszej Fundacji. Dziękujemy za zrozumienie.
Redakcja

Dziś, 12 września, wspominamy wielkie zwycięstwo polskiej armii dowodzonej przez króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683. Zwycięstwo to – jak sam król był przekonany – zostało odniesione za sprawą Matki Bożej.

Dzięki temu papież Innocenty XI ustanowił ten dzień świętem Najświętszego Imienia Maryi. Imię Maryi czczone było już ponad 100 lat wcześniej w jednej hiszpańskich diecezji, ale zwycięstwo w wojennej zawierusze spowodowało, że dzień ten stał się niezwykle istotny w kalendarzu liturgicznym. Tak było do roku 1960, kiedy to Stolica Apostolska obniżyła rangę święta do wspomnienia dowolnego.

Imię „Maryja” było niezwykle popularne w czasach starożytnych. W Izraelu wiele dziewczynek otrzymało to imię. Takie imię nosiła m. in. siostra Mojżesza, Miriam, którą znamy z historii podróży Izraelitów do ziemi obiecanej (np. Lb 12). Z ewangelii dowiadujemy się, że imię „Maria” nosiły także cztery inne kobiety: Maria Kleofasowa (Mt 27, 55-56; Mk 15, 40; J 19, 25), Marię Magdalenę (Łk 8, 2-3; 23, 49. 50), Marię, matkę św. Marka Ewangelisty (Dz 12, 12; 12, 25) i Marię, siostrę Łazarza (J 11, 1-2; Łk 10, 38).

Święty Bernard w ten sposób komentował imię Maryi:

Myśl o Maryi i wzywaj Ją we wszystkim

„A Dziewicy – mówi Ewangelista – było na imię Maryja”. Pomówmy więc nieco i o tym imieniu, które jak wyjaśniają, znaczy „Gwiazda morza” i w sposób nadzwyczaj właściwy odnosi się do Dziewiczej Matki. Jest Ona bowiem jak najsłuszniej porównywana z gwiazdą, ponieważ jak gwiazda wysyła swój świetlisty promień, nie ponosząc przy tym żadnej straty, tak Dziewica bez osobistego uszczerbku wydaje na świat Syna. I podobnie jak promień nie pomniejsza blasku gwiazdy, tak Syn nie zagraża czystości Dziewicy. Zupełnie tak samo owa Gwiazda, która „wyszła z Jakuba”, jest doskonała, jej świetlisty promień oświeca cały świat, jej blask napełnia światłem wyżyny nieba, przenika krainę umarłych, przechodząc również przez cały obszar ziemi; swoim ciepłem i mocą krzepi bardziej dusze niż ciała i wypala występki. Owa Gwiazda – jak mówię – wspaniała i niezwykle jasna jest z pożytkiem dla wszystkich umieszczona wysoko nad tym wielkim i przestronnym morzem świata i lśni zasługami oraz świeci przykładem.

Kimkolwiek więc jesteś, gdy pojmiesz, że w potopie tego świata chyboczesz się raczej wśród burz i nawałnic, miast kroczyć po ziemi, nie odwracaj oczu od blasku tej Gwiazdy, jeśli nie chcesz się pogrążyć na skutek burzliwych podmuchów. Gdyby się zerwały wichury pokus i gdybyś natrafił na skały utrapień, patrz na Gwiazdę, przyzywaj Maryję. Jeśli miotają tobą fale pychy albo niezdrowej ambicji, czy też oszczerstwa albo zazdrości – patrz na Gwiazdę, przyzywaj Maryję. Kiedy gniew albo chciwość, albo cielesna pożądliwość uderzy w duchową łódź – patrz na Maryję. Jeśliś wzburzony ogromem występków, okryty wstydem z powodu brudu sumienia albo strwożony grozą sądu, jeśli zaczynasz grzęznąć w otchłani smutku lub w przepaści beznadziei – myśl o Maryi.

   W niebezpieczeństwach, w uciskach, w wątpliwościach – myśl o Maryi, Maryję przyzywaj. Niech nie schodzi z ust i nie znika z serca Jej imię, nie trać z oczu wzoru Jej postępowania, aby wybłagać Jej modlitewną pomoc. Idąc Jej śladami, nie zbaczasz z drogi; prosząc Ją, nie tracisz nadziei; myśląc o Niej, nie błądzisz; kiedy Ona cię podtrzymuje, nigdy nie upadasz; nie lękasz się, kiedy Ona strzeże; nie męczysz się, kiedy prowadzi, co więcej, zdobywasz wszelkie łaski i w ten sposób na sobie samym doświadczasz, jak słuszne są słowa: „A Dziewicy było na imię Maryja”.

Homilia św. Bernarda, opata, ku czci Dziewicy Matki

(Homilia 2, 17, 1-33: SCh 390, 1993, 168-170)

0 0 głosów
Oceń ten tekst

Mogą zainteresować Cię też:

Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x