Nieopodal Liège, w maleńkiej walońskiej wiosce Banneux, dziewięć dekad temu ukazała się Maryja, która jedenastoletniej Mariette Beco przedstawiła się jako Matka Ubogich.
Objawienia, które 75 lat temu Kościół uznał za autentyczne, trwały od 15 stycznia do 2 marca 1933 roku. Najświętsza Dziewica osiem razy, zawsze o tej samej wieczorowej porze, nawiedziła tę belgijską miejscowość, określaną jako duchowe pustkowie. Za każdym razem pogoda była niesprzyjająca. Ulewny deszcz, przejmujące zimno były niczym zapowiedź trudnych dla ludzkości czasów, które miały niebawem nadejść. Jeszcze podczas I wojny światowej mieszkańcy Banneux zawierzyli się Niepokalanej, poświęcając każdą rodzinę i każde domostwo Jej opiece. Wioseczka została ocalona od wojennej pożogi. Wydarzenie to popadło jednak w zapomnienie. Radykalne przebudzenie miało miejsce w 1933 roku.
Anno Domini 1933
Rok, w którym Maryja nawiedziła Banneux, przyniósł wiele zmian na międzynarodowej arenie politycznej. Adolf Hitler przejął w tym czasie władzę w Niemczech. 30 stycznia, dwa tygodnie po pierwszym objawieniu, prezydent Republiki Weimarskiej Paul von Hindenburg, urodzony notabene w Poznaniu, mianował narodowosocjalistycznego ideologa kanclerzem. Po pożarze Reichstagu, który umożliwił ustanowienie nazistowskiej dyktatury i powstanie Trzeciej Rzeszy, wybory parlamentarne dały wyraźne zwycięstwo Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej (NSDAP), a 1 marca rozpoczęła się budowa Dachau, pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Niemcy wycofały się z genewskiej konferencji rozbrojeniowej i Ligi Narodów. Kiedy Hitler doszedł do władzy, laureat Nagrody Nobla Albert Einstein nauczał już o swojej teorii względności w Stanach Zjednoczonych. Powrócił jednak na kilka miesięcy do Europy i zamieszkał tymczasowo w Belgii.
Po drugiej stronie Atlantyku również miały miejsce przetasowania. Franklin Delano Roosevelt zastąpił Herberta Hoovera i zainaugurował swoją pierwszą kadencję prezydencką. Wprowadził politykę dobrego sąsiedztwa. Uznał istnienie ZSRR i nawiązał oficjalne kontakty dyplomatyczne z władzą sowiecką. Na początku 1933 roku rząd radziecki rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię mającą na celu „oczyszczenie” głównych miast kraju ze szkodliwych społecznie elementów. Roosevelt wdrożył politykę Nowego Ładu, aby ożywić amerykańską gospodarkę. W tym samym czasie Cesarstwo Japonii opuściło Ligę Narodów po tym, jak ta międzynarodowa organizacja powstała z inicjatywy prezydenta Woodrowa Wilsona podczas paryskiej konferencji pokojowej wieńczącej Wielką Wojnę odmówiła uznania państwa Mandżukuo, utworzonego przez Japonię w 1932 roku.