Wprowadzenie relikwii bł. Bartola Longo do Miechowa [fotorelacja i film]

24 sierpnia, relikwie błogosławionego Bartola Longo zostały uroczyście wprowadzone w bazylice mniejszej pw. Grobu Bożego w Miechowie w diecezji kieleckiej i w Polskim Zwierzchnictwie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. 

Wprowadzenie relikwii bł. Bartola Longo miało niezwykle uroczysty charakter. Poprzedziły je dwie prelekcje: p. Maurycego Fojcika i Marka Wosia na temat bł. Bartola Longo, odbył się też pokaz filmu biograficznego „Bartolo Longo. Człowiek miłosierdzia” tryptyku filmowego pt.: „Tajemnica nowenny pompejańskiej”, który zdobył w ubiegłym roku I nagrodę w kategorii multimediów XXXI Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów 2016.. Następnie odbyły się ceremonie poświęcenia obrazu bł. Bartola Longo, procesja do Kościoła, a tam poświęcenie relikwiarza i instalacja relikwii. Centrum uroczystości stanowiła Msza święta, której przewodniczył ks. abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce wraz z abp. Tommaso Caputo i bp. Janem Piotrowskim, Pasterzem Diecezji Kieleckiej.

Redakcja „Królowej Różańca Świętego” serdecznie dziękuje za zaproszenie do udziału w uroczystościach!

Relacja live z uroczystości

Zdjęcia:

Wszystkie zdjęcia – tutaj

Kim jest bł. Bartolo Longo?

Błogosławiony Bartolo Longo został beatyfikowany przez św. papieża Jana Pawła II 26 października 1980 r. w Rzymie. Jest on twórcą i budowniczym bazyliki Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, uznawanej za najważniejsze sanktuarium różańcowe na świecie i stanowiącej sanktuarium papieskie, które czterokrotnie nawiedzili Następcy św. Piotra, w tym, dwa razy św. Jan Paweł II (w 1979 r. i w 2003 r.), papież Benedykt XVI (w 2008 r.) i papież Franciszek (w 2015 r.), pielgrzymując również do grobu błogosławionego, który tam się znajduje.

Bł. Bartolo Longo, zwany Apostołem Różańca, nigdy nie rozstawał się z tą modlitwą. Dzięki jego inicjatywie papież Leon XIII ustanowił październik miesiącem szczególnej modlitwy różańcowej. Św. Jan Paweł II nazwał go „wzorem dla współczesnych świeckich katolików” i w swoim Liście Apostolskim o Różańcu z 2002 r. przywołuje go aż 5 razy. Bł. Bartolo Longo był także inicjatorem odmawianej po dziś dzień przez miliony wiernych modlitwy piętnastu sobót i szerzył przekazaną w objawieniu Matki Bożej Nowennę Pompejańską, zwaną Nowenną nie do odparcia, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce.

W 1925 r. bł. Bartolo Longo został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie i jest jedynym świeckim członkiem tego Zakonu wyniesionym przez Kościół do chwały ołtarzy. Relikwie błogosławionego Kawalera Grobu Bożego zostały przekazane dla parafii pw. Grobu Bożego w Miechowie i dla Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie przez abp. Tommaso Caputo, który również jest członkiem tego Zakonu, aby mogły być czczone, w sposób polecany przez Kościół (ucałowanie, udzielanie nimi błogosławieństwa, noszenie w procesji i zanoszenie do chorych).

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x