Ojciec jego był organizatorem i przewodnikiem pieszych pielgrzymek do Wambierzyc i na Górę św. Anny.
Święci i błogosławieni
Pierwszy błogosławiony Rom. Zefiryn Malla
Kiedy Giménez Malla przechodził drogą, mężczyźni mówili między sobą: „Nie przeklinajmy, bo idzie Zefiryn”. Kochał dzieci, traktował je z łagodnością i powagą, Był katechetą malutkich: prowadził dzieci do kościółka.
Zapałka w ręku Boga: Paulina Jaricot
Jak sama pisała o sobie: „Lekkomyślna, niecierpliwa, tak żywa, że aż porywcza…”. Do tego niezwykle przedsiębiorcza i twórcza, towarzyska i błyskotliwa. Ale jej serce cały czas pozostawało zjednoczone z Jezusem, któremu oddała się całkowicie.
Za wiarę i ojczyznę. Bł. Alicja Kotowska
W Święto Niepodległości została rozstrzelana w grupie 314 wybitnych przedstawicieli Wybrzeża Gdańskiego i Kaszub w lasach piaśnickich, w największym na Pomorzu miejscu martyrologii, gdzie zginęło ok. 12 000 ofiar…
Kto szuka prawdy, szuka Boga. Edyta Stein
Święta Teresa Benedykta od Krzyża (1891–1942) podczas ostatniej drogi życiowej modliła się słowami: „Módl się, Maryjo, bym mogła wraz z Tobą stanąć pod krzyżem Twego Boskiego Syna…”
Dominik Guzmán. Pierwszy apostoł różańca
Nie sposób rozpocząć nowego cyklu o świętych związanych z różańcem inaczej niż właśnie od postaci św. Dominika Guzmána – tego, któremu Maryja sama dała do rąk różaniec i przekazała obietnicę, że o cokolwiek poprosi przez tę modlitwę, wszystko otrzyma.
Święte przyjaźnie
Tęsknimy za Pompejami, za sanktuarium, a po raz pierwszy od dawna nikt z naszej redakcji nie wybrał się na majowe uroczystości u stóp Wezuwiusza. Chcąc przybliżyć Wam Pompeje, sięgnęliśmy po włoską książkę ks. Ivana Licinia, która niedawno wpadła w nasze ręce.
Róża od o. Pio dla Madonny
Już kilka lat temu pisaliśmy w KRŚ o róży ojca Pio, którą podarował Matce Bożej Pompejańskiej. Bardzo chciałem zobaczyć tę cenną relikwię.
Różaniec potężną bronią
Ojciec Pio urodził się 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie w prowincji Benewent, w regionie Kampania na południu Włoch. Jego ojciec Grazio Forgione i matka Maria Giuseppa De Nunzio byli drobnymi właścicielami ziemskimi.
„Kochać, cierpieć, wynagradzać”
Nazywana jest „fatimską mistyczką”. Przez 30 lat była całkowicie sparaliżowana. Jezus posłużył się nią, by ówczesny papież poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi
Nawrócenie alkoholika Mateusza Talbota
„O najsłodszy Jezu, zniszcz we mnie wszystko, co jest złem, niech to wszystko złe obumrze. Zniszcz we mnie wszystko, co jest występne i samowolne. Wyniszcz wszystko, co Ci się nie podoba we mnie, usuń wszystko, co jest moje własne. Daj mi prawdziwą pokorę, prawdziwą cierpliwość i prawdziwą miłość. Użycz mi doskonałego panowania nad moim językiem”.
Niezwykła szata cnót
Pierwszego maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. W naszym Kościele katolickim wspomnienie św. Józefa obchodzone jest dwa razy w roku – 19 marca jako Oblubieńca Matki Bożej, a 1 maja – jako wzór i patrona ludzi pracy. Jego postać znana jest z przekazów Ewangelii, chociaż na jej kartach nie wypowiedział ani słowa.
Szczerze podążał za prawdą
Kard. Jan Henryk Newman (1801–1890) będzie świętym!
Oblubienica krzyża
Nazywana jest śląską Małą Tereską, bo z tą świętą łączyła ją niezwykła duchowa więź. Jej krótkie życie naznaczone było modlitwą i cierpieniem. Była prostą, zwyczajną zakonnicą, która – patrząc po ludzku – nie dokonała niczego wielkiego. Do dziś jednak pamięć o niej jest żywa. Kwiaty na jej grobie nie więdną, świece nie gasną, a wielu doświadcza jej orędownictwa.
„Mała droga” – wielka Miłość
Pragnęła być misjonarką i choć nie opuściła murów klasztoru w swoim rodzinnym mieście – została patronką misji. Pragnęła pozostać mała i niezauważona przez ludzi – została doktorem Kościoła i jest znana na całym świecie.
To właśnie fenomen św. Teresy od Dzieciątka Jezus, z którą zaprzyjaźniłam się, będąc jeszcze dzieckiem.
św. Jan Berchmans
Jakiego patrona polecilibyśmy naszym młodym przyjaciołom, którzy są na etapie studiów i jeszcze zastanawiają się nad swoim powołaniem? Papież Leon XIII wskazał trzech: Stanisława Kostkę, Alojzego Gonzagę oraz Jana Berchmansa.
Stworzony do rzeczy wielkich…
Z okazji trwającego Roku Świętego Stanisława Kostki warto przywołać na łamach naszego pisma tego „jednego z najwybitniejszych synów Towarzystwa Jezusowego, jakich wydała nasza ojczyzna, a zarazem wielkiego czciciela Matki Bożej.
Czy bł. Bartolo Longo jest Twoim patronem?
Żyjemy w czasach, w których przykład świętych jest szczególnie potrzebny. I nieprzypadkowo wiele osób zadaje sobie pytanie, jak żyć, aby zostać świętym. Jaka jest moja droga do świętości?
Maryja jako nowa Ewa
Dziś w Kościele obchodzimy wspomnienie obowiązkowe św. Ireneusza z Lyonu, biskupa i męczennika, który stał się postrachem dla wielu heretyckich ruchów w starożytnym okresie chrześcijaństwa.
LAURA VICUÑA – CÓRKA MARYI WSPOMOŻYCIELKI
„Tak, mamo. Ja umieram. Ja sama prosiłam o to Jezusa… Mijają prawie dwa lata, jak Mu ofiarowałam życie za ciebie… by otrzymać łaskę twego powrotu!… O, mamo, czy przed śmiercią nie doczekam się radości, żeby cię widzieć przejętą żalem?”
Powyższe słowa około godziny przed swoją śmiercią wypowiedziała niespełna 13-letnia dziewczyna, którą bez przesady można określić mianem męczennicy miłości. Laura Vicuña – bo o niej mowa – to błogosławiona, o której słyszało niewielu z nas. Kim była Laura? Kiedy żyła? Co sprawiło, że w ostatniej godzinie swojego krótkiego życia wypowiedziała tak dramatyczne słowa? Dlaczego wreszcie nazywana jest córką Maryi?