Uroczystość Trójcy Świętej

Tajemnica Trójcy Świętej to dla wielu wierzących trudna prawda wiary. W Jej imię zostaliśmy ochrzczeni, a więc jest podstawą naszego życia wiary.

Już na początku Ewangelii wg św. Łukasza napotykamy na sformułowany dopiero później dogmat wiary o Trójcy Świętej. Archanioł Gabriel zwiastował bowiem Maryi, iż narodzi Syna Bożego, a stanie się to za sprawą Ducha Świętego:

„Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?». Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.”

Trójca Święta objawia się podczas chrztu Jezusa w Jordanie (Łk 3,22-23), a sam Jezus dokonując rozesłania Apostołów poucza ich, by szli, nauczali i udzielali chrztu „w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28,19). Autorzy listów, zwłaszcza św. Paweł, kierując swoje pozdrowienie do adresatów, rozpoczynali bądź kończyli wezwaniem do Trójcy Świętej:

„Łaska Pana Jezus Chrystusa, miłość Boga i dary jedności w Duchu Świętym, niech będą z wami wszystkimi” (2 Kor 13,13)

Trudności z pojmowaniem tej prawdy wiary nie powinny nikogo gorszyć, ani zniechęcać. Kościół naucza

"Trójca Święta" Albrechta Dürera
„Trójca Święta” Albrechta Dürera

bowiem, że człowiek nie posiada rozumowych zdolności potrzebnych do tego, by pojąć Boga. Stąd często nasz brak w rozumieniu dogmatu o Trójcy Świętej.

Prawda o Trójcy Świętej mówi nam w całości o Bogu: jest on w trzech Osobach, ale w jednej naturze, Boskiej. Osoby nie różnią się naturą, przymiotami oraz działaniem. Różnica zachodzi jedynie w pochodzeniu: Ojciec nie pochodzi od nikogo i jest odwieczny, Syn pochodzi przez odwieczne zrodzenie z Ojca, a Duch Święty pochodzi ze wspólnego tchnienia miłości Ojca i Syna. Trójca jest zatem jednością, jednak nie czcimy trzech bogów, ale trzy Osoby Boskie.

 

Modlitwa „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu” miała zostać wprowadzona już podczas Soboru w Nicei (325 r.). Kościół przez wieki tłumaczył i bronił prawdy o Trójcy Świętej. Czynił to poprzez formułowanie postanowień soborów oraz przez nauczanie świętych.

 

Módlmy się zatem do Trójcy Świętej słowami św. Augustyna:

Panie wszechmogący, troisty w Osobach,

Jedyny Boże, któryś był,

któryś jest i będziesz na wieki.

Tobie polecam dziś i po wszystkie czasy

duszę, ciało i zmysły,

wszelkie myśli, słowa i czyny moje,

wiarę i wytrwałość w dobrem,

abyś je strzegł w każdej godzinie

i w każdym momencie mojego życia.

Wysłuchaj mnie, o Trójco Przenajświętsza,

i chroń mnie od zła wszelkiego,

a szczególnie od każdej niewierności wobec Ciebie,

od wszystkich widzialnych

i niewidzialnych nieprzyjaciół.

Błagam o to przez przyczynę Najświętszej Dziewicy Maryi,

przez modlitwy świętych Patronów,

przez wstawiennictwo świętych Apostołów,

stałość Męczenników,

czystość świętych Dziewic

i zasługi wybranych Twoich.

Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

5 2 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x