Święta z Lourdes

Święta Bernadetta Soubirous doskonale znana jest wszystkim tym, którzy nawiedzają Grotę Massabielle, przybywając do sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Polska publiczność mogła ją poznać również dzięki filmowi Bernadetta. Cud w Lourdes.

Niezwyczajnie zwyczajna

Jak wytłumaczyć fenomen tej świętej? Powodów może być kilka. Z początku nikt nie chciał wierzyć, że czternastoletniej córce ubogiego młynarza mogła ukazać się Matka Boża. Jej dziwne zachowania i uduchowione oblicze starano się wyjaśnić słabym zdrowiem, nadto cechującą ją naiwnością i prostodusznością. Tymczasem to właśnie Bernadetcie w 1858 roku osiemnastokrotnie ukazała się Piękna Pani, ubrana w białe szaty z dwoma różami u stóp, w prawej ręce trzymająca różaniec. Wezwała młodą wieśniaczkę do modlitwy różańcowej oraz do czynów pokutnych w intencji nawrócenia grzeszników.

Dowód

Do wydarzeń w Lourdes ostrożnie podchodziła zarówno władza świecka, skażona szalejącym w tym czasie we Francji antyklerykalizmem, jak i duchowa. Co do Kościoła, było to działanie całkowicie naturalne i typowe w podobnych przypadkach – możemy się o tym przekonać, obserwując historię innych prywatnych objawień. Jak podaje ks. Jarosław M. Popławski w Leksykonie duchowości katolickiej „zgodnie ze zdrowymi zasadami teologii, nadprzyrodzone zjawiska nie są z góry zakładane lecz winne być udowodnione”.

W tym przypadku dowodu dostarczyła sama Matka Boża. Proszona wielokrotnie o ujawnienie swojego imienia, w uroczystość  Zwiastowania Pańskiego rzekła w miejscowym dialekcie: „Jestem Niepokalanym Poczęciem”. Dziś wydaje nam się to czymś zwyczajnym, że Maryja narodziła się bez grzechu pierworodnego. Jednak dogmat ten ogłosił dopiero Pius IX 8 grudnia 1854. Nie mogła go znać niepiśmienna dziewczyna.

Święta

Bernadetta Soubirous zmarła 16 kwietnia 1879 roku. Uciekając od przeszkadzającego w modlitwie zainteresowania, jakie budziła, od 1866 roku żyła w klasztorze Nôtre Dame de Nevers. Tam też do dzisiaj spoczywa ciało świętej. Jak się okazało, nie ulega ono rozkładowi i po dziś dzień zachowuje zadziwiające piękno.

Przeczytaj również o historii objawień w Lourdes

0 0 głosów
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x