Śmierć i różaniec: papieski różaniec na Lhotse

Spójrzmy na powyższe zdjęcie. To Lhotse, czwarta co do wielkości góra na świecie. To na niej w 1989 r. zginął Jerzy Kukuczka, kiedy pękła podtrzymująca go lina. Był tylko 200 metrów od szczytu.

Termometr, flaga i różaniec

Piętnaście lat wcześniej na Lhotse zginął Stanisław Latałło, operator filmowy. Po tym tragicznym zdarzeniu, w 1978 r., jego matka otrzymała różaniec od Jana Pawła II. Kiedy w 1980 r. polska wyprawa udawała się na Mount Everest, przekazała ten papieski różaniec kierownikowi wyprawy, Andrzejowi Zawadzie, z prośbą, aby „wnieść go jak najwyżej”. Ta niecodzienna misja dodatkowo motywowała alpinistów. 17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi w historii weszli zimą na ośmiotysięcznik. Na szczycie góry pozostawili termometr, polską flagę i papieski różaniec.

Stanisław Latałło – kadr z filmu „Ślad”

Prawem zdobywców szczytu jest zabranie pamiątek po poprzednikach. Kolejnym zdobywcą okazał się Martin Zabaleta, który jako pierwszy Bask zdobył Mount Everest. Różaniec zabrał ze sobą i podarował swojej wierzącej mamie. Różaniec pozostał w jego rodzinie, a przez krótki czas był częścią wystawy, gdzie można go było oglądać w specjalnej gablocie.

Dotarliśmy to tego papieskiego różańca: oto jego zdjęcie:

Marek Woś

Królowa Różańca Świętego nr 31Zamów to wydanie "Królowej Różańca Świętego"!

…i wspieraj katolickie czasopisma!

Zobacz Zamów PDF

informacja

Wspieraj nas na wdowi grosz
Wspieraj różańcowe inicjatywy

Czy wiesz, że poza czasopismem "Królowa Różańca Świętego" mamy wiele innych inicjatyw? Jeśli podoba Ci się nasza praca, to wspieraj nasze inicjatywy.

Wybierz i wesprzyj projekt!


0 0 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x