Skarb, który został odkryty

Co może być prawdziwym skarbem dla parafii?
Obraz… Obraz, którego odkryta historia może zafascynować, pobudzić do modlitwy, dać impuls wielkim dziełom!

Takim skarbem dla parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Świętym koło Radymna jest obraz – płaskorzeźba Matki Bożej Pompejańskiej. Odkryta i przywrócona wiernym do kultu. Obraz trafił do parafii po II wojnie światowej z Czyszek na Ukrainie.

Z parafii w której służył jako wikary sługa Boży ojciec Wenanty Katarzyniec. On jako wielki czciciel Maryi modlił się przed tym wizerunkiem. Po wojnie płaskorzeźba dugo nie mogła znaleźć dla siebie godnego miejsca w kościele. Dopiero w roku 1987 została umieszczona w ołtarzu głównym i uroczyście poświęcona. Nadal nikt z parafian nie miał pewności, jaki to wielki skarb mieści się w ołtarzu, aż do chwili gdy Barbara Benedykt zwróciła uwagę na niezwykłe podobieństwo płaskorzeźby do obrazu Matki Bożej Pompejańskiej. I to okazało się wielkim odkryciem!

Dzień Pompejański Święte

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej tradycyjny

Obraz Matki Bożej Pompejańskiej tradycyjny w ramce 24x18 cm

Obraz słynącej łaskami Matki Bożej Różańcowej z Pompejów w złoto-srebrnej ramce za szkłem.

Zobacz

 

Nasza redakcja po raz pierwszy udała się do Świętego rok temu. Tę historię opisaliśmy w 27 wydaniu KRŚ. Tematem zainteresowało się nawet pompejańskie czasopismo „Il Rosario e la Nuova Pompei” , które opublikowało nasz artykuł na ten temat. Także i Włosi zauważają, że płaskorzeźba jest wierną kopią pompejańskiego cudownego obrazu, albo oba wizerunki mają swój wspólny pierwowzór.


reklama

Nabożeństwo 20 sobót
Różaniec pompejański, © Fot. arch. red.

Piękne różańce z kamienia 

Piękne i wytrzymałe różańce z wzorem Matki Bożej Pompejańskiej. Znajdź coś dla siebie!

Zobacz tutaj


Ks. Lesław Kubicki
Ks. Lesław Kubicki

Ksiądz proboszcz Lesław Kubicki był otwarty na odkrycie „skarbu” i pod namową Barbary zadecydował o comiesięcznym nabożeństwie pompejańskim każdego 26 dnia, na uczczenie beatyfikacji bł. Bartola Longo, mającej miejsce 26 października 1980 roku.

Ks. Marian Rajchel
Ks. Marian Rajchel

Pierwsze rocznicowe nabożeństwo przypadło na święto Matki Bożej Częstochowskiej i okazało się wyjątkowe. Nasza redakcja na prośbę proboszcza pozyskała w sanktuarium w Pompejach relikwie apostoła różańca i autora nowenny pompejańskiej, bł. Bartola Longo. Dnia 26 sierpnia 2018 roku nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii i ofiarowanie pompejańskiego ornatu, o czym piszemy na kolejnej stronie. Ten dzień był także Ogólnopolskim Dniem Skupienia czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej. Uroczystości przewodniczył ks. bp Stanisław Jamrozek, który także wygłosił homilię. Był czas na prelekcje: Marka Wosia o historii i przesłaniu wizerunku pompejańskiego, Barbary Benedykt o historii parafii w Świętem oraz maryjną konferencję ks. egzorcysty Mariana Rajchla. Dzień był wypełniony modlitwą różańcową i spotkaniami. Różaniec prowadziły osoby zaangażowane w różańcową modlitwę w Radiu Różaniec: Bożena, Katarzyna i Barbara.

Parafia spisała się na medal, organizacja była doskonała, zapewniono posiłki i miłą atmosferę. Widoczne było wielkie zaangażowanie świeckich w przygotowanie uroczystości w każdym detalu. Ksiądz proboszcz Lesław Kubicki włożył całe swoje serce. Tak więc każdy mógł się poczuć jak w domu pod opieką Matki Bożej Pompejańskiej i bł. Bartola Longo.

Radio Różaniec ekipa
Ekipa Radia Różaniec, w komplecie, prowadzące: Basia, Kasia, Bożenka z rodzinami.

Jakkolwiek frekwencja dopisała i kościół był wypełniony po brzegi, trudno oszacować dokładną liczbę uczestników dnia skupienia. Wielu przybyło z dalekich miejsc. Każdemu z Was serdecznie dziękujemy za przybycie. I kto wie, może do zobaczenia za rok!

Redakcja

 


informacja

Wspieraj nas na wdowi grosz
Wspieraj różańcowe inicjatywy

Czy wiesz, że poza czasopismem "Królowa Różańca Świętego" mamy wiele innych inicjatyw? Jeśli podoba Ci się nasza praca, to wspieraj nasze inicjatywy.

Wybierz i wesprzyj projekt!


5 1 głos
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x