Pierwszy apostoł różańca

Nie sposób rozpocząć nowego cyklu o świętych związanych z różańcem inaczej niż właśnie od postaci św. Dominika Guzmána – tego, któremu Maryja sama dała do rąk różaniec i przekazała obietnicę, że o cokolwiek poprosi przez tę modlitwę, wszystko otrzyma.

Urodził się ok. 1170 r. w miejscowości Caleruega w Hiszpanii. Należał do sławnego kastylijskiego rodu Guzmánów. Jego ojcem był Feliks Guzmán, a matką Joanna z Azy, która później została błogosławioną. Dwóch braci także w dorosłym życiu wybrało drogę powołania: Manes wstąpił do założonego przez brata zakonu dominikanów i po śmierci podobnie jak jego matka został wyniesiony na ołtarze, a Antoni został księdzem diecezjalnym. Kształcił się najpierw w rodzinnej miejscowości, później w Walencji, a na studia udał się do Salamanki. Po ukończeniu studiów teologicznych w 1196 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od razu został mianowany kanonikiem katedry w Osmie.

Był bardzo gorliwy w pracy nad sobą oraz w głoszeniu Słowa Bożego. Ktoś wspominał, że często pytano go, skąd czerpie tak piękne słowa w swoich kazaniach. Odpowiadał, że z Księgi Miłości.

Niełatwe początki

Biskup diecezjalny zabrał Dominika na misję dyplomatyczną na tereny Niemiec i Danii, poleconą przez króla Kastylii. Zobaczył on wtedy, jak wielu ludzi na północy Europy nie zna jeszcze Ewangelii; z kolei na terenach, przez które wędrowali, szerzyły się herezje oddalające spore grono osób od Kościoła. Jego serce rozpaliło się pragnieniem ewangelizacji na tych dwóch obszarach. Potrzeby były ogromne. Wracając z tej misji, Dominik udał się do Rzymu, aby uzyskać błogosławieństwo papieża Innocentego III na posługę ewangelizacyjną. Zgody jednak nie otrzymał.

W drodze do Hiszpanii, na południu Francji spotkał legatów papieskich wysłanych w celu zwalczania herezji albigensów (ich nazwa pochodzi od francuskiego miasta Albi; nazywano ich też katarami). Głosili oni dualistyczną koncepcję rzeczywistości, uznając Szatana na równi z Bogiem. Według nich Bóg odpowiadał tylko za sprawy ducha, a Szatan za to, co cielesne. Dlatego odrzucili wszystko, co związane z ciałem: Eucharystię, małżeństwo i pozostałe sakramenty, rodzenie dzieci i posiadanie dóbr materialnych. Uznawali za dopuszczalne samobójstwo i zabijanie najbliższych. Zarzucali duchownym bogacenie się. Niszczyli więc kościoły, plebanie i inne obiekty sakralne.

Ratunek w różańcu

Dominik wraz z biskupem dołączył do legatów i wspólnie podjęli misję nawracania tych, którzy ulegli herezji. Postanowili na wzór Chrystusa żyć ubogo i wędrować od wioski do wioski, prostując błędną naukę i doprowadzając ludzi do poznania prawdziwego Boga. Mimo ogromnej gorliwości, całkowitego poświęcenia i płomiennych kazań, które niestrudzenie głosił, Dominik zauważył, że to wszystko nie przynosi owoców nawrócenia i powrotu do Kościoła.

Jak opisuje św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, będąc w okolicach Tuluzy, przez trzy dni i trzy noce modlił się, pościł i zadawał sobie surową pokutę, by zadośćuczynić za grzechy ludzi i uprosić dla nich dar nawrócenia. W pewnym momencie ukazała mu się Matka Boża w towarzystwie trzech aniołów i powiedziała: „Drogi Dominiku, czy wiesz, jakiej broni chce użyć Błogosławiona Trójca, aby zmienić ten świat?”. On odpowiedział: „O, moja Pani, lepiej wiesz ode mnie, bo Ty zawsze byłaś obok Jezusa Chrystusa głównym narzędziem naszego zbawienia”. Wte­dy Maryja wyjaśniła: „Chcę, abyś wiedział, że w tego rodzaju walce taranem pozostaje zawsze «Psałterz anielski», który jest kamieniem węgielnym Nowego Testamentu. Jeżeli więc chcesz zdobyć te zatwardziałe dusze i pozyskać je dla Boga, głoś mój psałterz”.

To tylko część artykułu… Całość przeczytasz w "Królowej Różańca Świętego"
0 0 głos
Oceń ten tekst!

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x

Zanim skopiujesz, napisz do nas.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Obejrzyj z nami film o Michale Archaniele!

Już jutro, 29 września o godz. 19:00 rozpocznie się darmowa transmisja pierwszej części filmu pt. "Broń nas w walce" - o...

Zamknij