Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła

Historia Narodu Polskiego, wezwanie Litanii Loretańskiej i obchodzone dzisiaj święto są ze sobą ściśle powiązane. Może więc przy tej okazji warto dowiedzieć się o nich więcej?

Matko Kościoła, módl się za nami!

Wezwanie to wydaje się bardzo uniwersalne i obejmujące swoim zakresem wspólnotę Kościoła w najdalszych zakątkach naszego globu. Tym ciekawszy wydaje się fakt, że to z inicjatywy polskich biskupów włączono je do Litanii Loretańskiej. Wątek duchowego macierzyństwa Maryi pojawiał się rzecz jasna już wcześniej. Poruszali go zarówno średniowieczni teologowie, jak i dwudziestowieczni papieże. Dopiero jednak podczas Soboru Watykańskiego II nauka ta zyskała charakter dogmatu. 21 listopada 1964 roku, na zakończenie III Sesji Soboru, Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Jak czytamy w liście 125 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 4 maja 1971 r.:

„Padło oficjalne oświadczenie: Kościół ma Matkę! Matka Chrystusowa jest Matką naszą. Radość Ojców Soboru była nieopisana. Można ją porównać tylko z radością, jaką wywołało na Soborze Efeskim w roku 431 ogłoszenie dogmatu o Boskim Macierzyństwie Maryi.”

Zanim się to stało Prymas Polski, Kardynał Stefan Wyszyński, wygłosił przemówienie, w którym powoływał się na doświadczenie Narodu Polskiego. Mówił, że Matka Chrystusowa, tylekroć przez Niego wzywana i stale obecna w polskich dziejach, była dla Polski ratunkiem, pomocą i zwycięstwem.

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Ta szczególna wiara w duchowe macierzyństwo Maryi spowodowała również wprowadzenie do polskiego kalendarza liturgicznego w 1971 r. nowego święta – Maryi, Matki Kościoła. Obchodzimy je w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego i związek ten jest nieprzypadkowy. Zapewne wielu z nas słyszało w uroczystej niedzielnej homilii, że Zesłanie Ducha Świętego było jednocześnie dniem narodzin Kościoła. Z Dziejów Apostolskich wiemy, że wśród oczekujących na Zesłanie była również Maryja, Matka Jezusa. Towarzyszyła Apostołom jako Ta, na którą Duch Święty już zstąpił. Jak czytamy w przywoływanym już liście:

„Matka Najświętsza (…) przeżyła w Wieczerniku wraz z Apostołami zstąpienie Ducha Miłości na Kościół. Od tej chwili Maryja, Wspomożycielka Wiernych i Matka Kościoła, towarzyszy Kościołowi. Słuszną jest więc rzeczą, aby każdego roku, zaraz po uroczystościach Zielonych Świątek, przypominać związek Kościoła z Matką Chrystusową.”

5 2 głosów
Oceń ten tekst
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x