Matka Dobrej Rady

„Matko nasza Dobrej Rady, w smutku wznosim serca swe.
Niechaj zniknie ból i trwoga, gdy do Ciebie modlim się.
Kiedy nie wiemy co czynić, niech doznamy rady Twej,
do Syna racz się przyczynić i kierować nami chciej.”

Na początku XX wieku papież Leon XIII włączył wezwanie „Matko Dobrej Rady” do Litanii Loretańskiej. Kult tego tytułu jest jednak dużo starszy i na tyle szczególny, że doczekał się osobnego wspomnienia. Wiąże się ściśle ze znajdującym się około 60 kilometrów od Rzymu obrazem Matki Bożej w Genazzano.

Według legendy w 1467 r. miejscowa wdowa i tercjarka augustiańska, Petruccia de Geno, chciała odbudować miejscowy kościół Matki Bożej Dobrej Rady. Uważając jej gest za wyraz pychy i zuchwalstwa, ludzie odmówili pomocy. Własne środki Petrucci szybko się wyczerpały, budowa musiała zostać wstrzymana, ale kobieta nie przestawała ufać i żarliwie się modlić. Jej wysiłki zostały nagrodzone, gdy pewnego dnia obraz zstąpił z nieba na niedokończoną jeszcze ścianę kościoła.

Niedługo potem do miasta przybyło dwóch albańskich uciekinierów. Opowiadali, że podczas oblężenia Matka Dobrej RadySkhodry zatrzymali się w kościele, aby poprosić szczególnie czczoną w ich kraju Błogosławioną Panią o bezpieczną podróż do Italii. Gdy się modlili, nagle zauważyli, że obraz unosi się w górę. Przez cała drogę do Rzymu prowadził ich wizerunek, wyglądający jak jasna gwiazda. Dopiero u bram miasta obraz zniknął im sprzed oczu i, jak się okazało, w cudowny sposób pojawił się w Genazzano. Szybko zyskał opinię cudownego i został otoczony kultem.

Widniejąca na nim Maryja nie uśmiecha się, choć z jej twarzy promieniuje radość i spokój. Wiąże się to prawdopodobnie z Dzieciątkiem, obejmującym ją za szyję i trzymającym rączkę na sukni. Pod słodkim ciężarem Matka Boża przyjmuje nienaturalną, a zarazem znaną wszystkim matkom świata, pozę. Te rodzicielskie gesty i obecne w obrazie łagodność, czułość i opieka, wprost zachęcają, aby oddać się w opiekę Najświętszej Panienki. Wysłucha ona próśb, które zanoszą do niej bezbronne dzieci.

Chwalebna Dziewico Maryjo, Matko Dobrej Rady, błagamy Cię, prowadź nas po trudnych drogach życia. Wyjednaj światło naszemu rozumowi, gorącą miłość naszemu sercu, siłę naszej woli. O Matko Słowa Wcielonego, powtarzaj nam słowa życia wiecznego, które usłyszałaś od Twego Syna i zachowałaś w swoim sercu. Spraw, abyśmy żyli w miłości Bożej i wypełniali zawsze Jego świętą wolę. Uproś nam łaskę wytrwania do końca, byśmy mogli cieszyć się z Tobą wieczną radością w niebie. Amen.

0 0 głosów
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x