Maryja Panna Matka Pocieszenia

Maryja, Matka Jezusa, niesie ludziom od wieków pomoc i pocieszenie w trudach życia. Dziś w zakonach augustiańskich obchodzone jest święto Maryi Panny Matki Pocieszenia.

Trudno jednak wskazać na początki obchodów tego dnia. Pozostają nam tylko przekazy dość mgliste i na wpół legendarne. Matka Boża miała ukazać się świętej Monice, matce świętego Augustyna, kiedy rozpaczała nad utratą ukochanego męża, Patrycjusza. Wtedy to Maryja miała pocieszać strapioną wdowę i obiecała, że obejmie opieką wszystkich, którzy noszą na znak żałoby skórzany pas. Przekaz ten jest jednak dość późny, bo pochodzi z około XV wieku. Połączone w XVI wieku bractwa maryjne propagowały kult Matki Bożej Pocieszenia.

Jest on również znany w Polsce. Święty Jan Paweł II, jeszcze jako kard. Wojtyła, brał udział w koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy (obecnie diecezja radomska). Podczas homilii kierował uwagę zwłaszcza na fakt opiekuńczej opieki Matki nad Zbawicielem. Mówił bowiem: „W drugim Boskim zaiste powołaniu, powołaniu wychowawczym, wychowują ci, którzy dają życie. To wychowywanie jest dalszym ciągiem przekazania życia, jest konsekwencją urodzenia i dlatego trzeba w całym programie wychowania i wykształcenia szkolnego z tym się zasadniczo liczyć”. Jest to wezwanie wciąż aktualne. Wychowanie oraz niesienie pomocy i wsparcia to zadania rodziców, którzy winni wzorować się na Matce Bożej.

Maryjo, Matko Pocieszenia, módl się za nami!

Boże, Ty przez Dziewicę Maryję zesłałeś swojemu ludowi Jezusa Chrystusa jako źródło pociechy, spraw, abyśmy za wstawiennictwem Matki Twojego Syna zostali napełnieni wszelką pociechą i udzielali jej naszym bliźnim. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

0 0 głos
Oceń ten tekst!
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Czy podoba Ci się ten tekst? – Zostaw opinię!x
()
x